4108
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Trgovine u sklopu gradskih tržnica mogu raditi, no prodaje na klupama i dalje nema. Iako svjesni važnosti zbog koje je takva odluka donesena, za domaćim proizvodima žale i kupci i vlasnici obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, koji su se ujedinili u zajedničku Facebook grupu „Hrani se lokalno", a o kojoj je SBplus izvijestio OVDJE. No, zanimalo nas je kakva je ponuda i potražnja, načini dostave i sigurnost kod transporta traženog te smo stoga, proteklog tjedna, posjetili nekoliko proizvođača članova ove grupe.
- Mi smo dostavu organizirali posebno za starije i nemoćne koji najčešće i ne mogu doći do nas. Kako je na snagu stupila i Odluka o zabrani kretanja, prodaja na kućnom pragu je otežana pa dostavu obavljamo i za ostale, pri tome naravno vodeći računa o tome da se maksimalno pridržavamo propisanih odluka. Povrće iz plastenika beremo, peremo, pakiramo u vrećice ili kašete, ovisno o količini, a potom dostavljamo kupcima koji sve to plate i preuzmu. Razmak je maksimalno mogući, a nakon svakog kontakta s novcem ide i dezinfekcija ruku. Imamo i rukavice i maske, jer prije svega ne želim da se meni i mojoj obitelji nešto dogodi, a onda isto tako ne želim niti ja ugroziti zdravlje drugih – kazao nam je Pavo Grgić, dok je njegova supruga Marina u plasteniku brala mladi luk, koji prodaju u vezicama. Cijene im, kažu, nisu rasle u odnosu na one koje su imali posljednjih dana na Tržnici. Ali se odnos u radu promijenio.
- Prilagođavamo se svemu. Posebno kada je u pitanju dezinfekcija i čuvanje hrane od koronavirusa. Moramo se prilagoditi. - kazala je Marina, koja je na kraju glavice salate, mladi luk, korabu, rotkvicu, blitvu.., prije transporta, zajedno sa suprugom, prala na za to pripremljenom stolu. Tek potom povrće je pakirano i distribuirano. Pri tome oboje u plastenik ulaze s rukavicama, maskom na licu te koriste dezinfekcijsko sredstvo za ruke. Brojem onih koji traže njihove usluge su, dodaju, zadovoljni, jer su i ranije imali dosta dobro razvijenu prodaju s kućnog praga što im je sada donekle olakšalo situaciju s koronavirusom koja je pogodila domaće proizvođače. Grgići, naime, imaju više vrsta povrća u ponudi, no obitelj Šimić iz Bukovlja trenutno u plastenicima nudi samo salatu. – Tko će naručiti više kilograma salate, a za jednu, dvije glavice nikome se ne isplati niti dolaziti ovamo, a niti meni da obavljam dostavu. – kazao je Ilija Šimić, koji rješenje problema vidi u prostoru koji bi trebalo malim domaćim proizvođačima osigurati u trgovačkim lancima. - Vrijeme je za solidarnost i da se pokaže potpora domaćoj proizvodnji. Bio bi to potez koji bi donio obostranu korist. Prilika je da ljudi uvide koliko mi mali proizvođači imamo domaće hrane i da je to ustvari naš rad naša muka. Šteta bi bilo da to propadne, a spas je, barem sada, u tome da mi 'mali' uđemo u 'velike' trgovine – poručuju Ilija i Marina Grgić iz Bukovlja.
Da bi se u tom dijelu nešto moglo i promijeniti pokazuje nedavni poziv jednog trgovačkog lanca domaćim proizvođačima da im se jave. Možda dogovor bude postignut pa na 'zelenim otocima' trgovačkih lanaca budemo mogli kupovati voće i povrće iz Vrbe, Bukovlja, Bebrine…od poznatih i provjerenih domaćih proizvođača. Dogodi li se to mnogi će doći na svoje, no podsjećamo, bez obzira gdje i što kupovali, vodite računa o mjerama i odlukama donesenim s ciljem suzbijanja širenja koronavirusa.