1732
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Predsjednik Zoran Milanović stigao je danas u Slavonski Brod kako bi u Tvrđavi otvorio Kuću tambure - Slavonsku notnu bajku, smještenu u preuređeni i potpuno opremljeni sjeverni dio zapadnog kavalira, uz postojeću Galeriju Ružić. Projekt je to Grada Slavonskog Broda na kojemu su radili godinama te koji je, u konačnici, dosegnuo vrijednost od gotovo četiri milijuna i tristo tisuća eura.
„Nek' zazvone tambure u transu. Ne u histeriji, ne u napadu ludila, nego u jednom lijepom kreativnom transu koji spaja ljude i drži ih na istoj frekvenciji. Tambura je ipak drukčija od gusala. Oni koji sviraju tamburu su se davno lišili oružja i više ga ne nose za pasom. Žive miran život. Uživajte u ovom prostoru koji ste izgradili, izborili i koji ćete posjećivati vi i vaša djeca." - Zoran Milanović, predsjednik RH
Predsjednika Milanovića spontano su dočekali učenici Klasične gimnazije fra Marijana Lanosovića, a pred školom su bili i kada je odlazio iz Tvrđave pa se rado zaustavio i popričao s njima prije odlaska u Đuro Đaković Grupu.
Prije same svečanosti otvorenja, uz pratnju gradonačelnika Mirka Duspare, predsjednik Milanović obišao je 2500 kvadratnih metara novouređenih tvrđavskih prostora.
- Tambura je instrument Hrvata, Srba i Mađara. To je nešto što nas povezuje. No, kod Hrvata je to malo šira priča. Tu je Australija, Novi Zeland, Čile, SAD,... U Porveniru na Ognjenoj zemlji dočekali su me s tamburicom. Ta tamburica je definirala i redefinirala kulturološko hrvatstvo. Nisu svi kategorički iz naših krajeva prije sto godina odlazili kao Hrvati, nego kao Slaveni, Dalmatini, Austrijanci,... Ovo je prekrasno mjesto, u njega je uložen veliki novac... bitno je da ste ga iskoristili.
U današnjem svečanom programu sudjelovali su učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Voditelj programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.
Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 kvadratnih metara. Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.
- Mislim da će Kuća tambure puno pomoći kulturnoj promidžbi grada. Cijelo vrijeme smo govorili da imamo najbolje tamburaše, da tamburaši iz Brodsko-posavske županije čine više od jedne četvrtine u Hrvatskom orkestru, tako da mislim da je bilo vrijeme za ovo. Uvijek postoji mogućnost da se ubuduće uspijemo dogovoriti da se i druga postojeća vrijedna građa prebaci ovdje. Uz Razvojnu agenciju i Turističku zajednicu, Brodska udruga tamburaša je iskustvom i radom pomogla u realizaciji ovog projekta i dala dobar vjetar u leđa. Udruga je od prvog dana znala detalje iz projekta i u kojem pravcu on ide. Ništa nije rađeno bez njih i znali su kako je što zadano u europskom projektu. Slavonija je kolijevka tamburice i zaslužuje svoju Kuću. Mislim da se Grad ovime odužio svima koji su kroz povijest spominjali, stvarali i svirali tamburicu. - zaključio je Duspara.
Gradonačelnik Duspara pomirljivo je danas više puta istaknuo Brodsku udrugu tamburaša kao zaslužnu za promicanje važnosti i vrijednosti tamburice.
Kuća tambure - slavonska notna bajka, neminovno je oplemenila još jedan rekonstruirani dio slavonskobrodske Tvrđave, ali i označila početak priče koju je tek potrebno izgraditi te ispuniti bogatim i primamljivim sadržajima. Ta je dužnost danas predana u ruke Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda i ravnateljice Romane Tekić.
Kako izgleda dio Kuće tambure, moguće je pogledati u galeriji fotografija.
Građani Kuću tambure mogu obići danas do 20 sati, a ulaz je za sve posjetitelje besplatan.
Ispred nje danas će biti održan i besplatan koncert Šime Jovanovca i gostiju izvođača (Ivana Štivića, tamburaškog sastava „Žeteoci“, Marije Pavković Snaše, muške pjevačke skupine „Šokadija“, Anite i Ličkih drvosječa te Art Voicea) s početkom u 20 sati.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.