478
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Tambura, hrvatski tradicionalni instrument, dobila je svoju kuću u Slavonskom Brodu. Ova jedinstvena kulturna atrakcija otvorila je svoja vrata 12. travnja 2024. godine i time obogatila turističku i kulturnu ponudu grada.
Svečanost je otvorio gradonačelnik Grada Slavonskog Broda Mirko Duspara, a prisustvovao je i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom uvaženom pratnjom. Program su upriličili učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Voditelj programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.
U povijesnoj lenti postava Kuće tambure – slavonske notne bajke istaknute su neke od najvažnijih godina u razvoju tambure, od prve pojave na ovim prostorima do današnjice. Također, književnik Matija Antun Relković prvi put spominje tamburu sredinom 18. stoljeća u knjizi „Satir u Vershe Slavoncu“ („Satir iliti divji čovik“). U postavu svoje su mjesto pronašle i tambure Stjepana Radića i vojnika iz Prvog svjetskog rata, posuđene iz Hrvatskog povijesnog muzeja.
Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kući tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura. Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Kuća tambure – slavonska notna bajka otvara se kao središte posvećeno tamburi, instrumentu koji je duboko ukorijenjen u slavonsku tradiciju i identitet. Cilj nije samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već i promocija tambure kao simbola regije te stvaranje inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Očekivanja su da će Kuća tambure postati ne samo kulturno središte Slavonskog Broda već i regije, nudeći javni prostor koji će svojim sadržajima obogatiti turističku ponudu i pridonijeti održivom gospodarskom razvoju.
Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 m². Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.