SLAVONSKI BROD - 'Kuća tambure – Slavonska notna bajka' projekt je Grada Slavonskog Broda kojim je popunjen još jedan dio Tvrđave Brod (sjeverni dio zapadnog kavalira) i koji je njezine prostore obnovio i pretvorio u interaktivni interpretacijski centar posvećen tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i tradicijskom hrvatskom glazbenom instrumentu.
Otvorenje Kuće tambure Brođani su dugo čekali, a do njega će napokon doći u petak, 12. travnja. Nakon infrastrukturnih radova, uslijedilo je opremanje oko 2.500 kvadratnih metara novog Centra.
Više o povijesti rekonstruiranog kavalira koji je pretvoren u moderan Centar saznajemo iz projekta:
Gradnja nove suvremene tvrđave započela je 1715. godine, prema projektu ing. Willera i Perette, u duhu Voubanove fortifikacijske škole. Gradnja osnovnog obrambenog korpusa tekla je postupno i trajala do 1750. godine, od kada se popravlja i održava. Kavalir brodske tvrđave jedinstven je prema svom smještaju unutar tvrđave, po svojim gabaritima i tlocrtnom rasporedu. Smješten je na središnjem kvadratnom platou tvrđave koji zatvaraju ranije izgrađeni bastioni povezani kurtinama. Tlocrtno je U oblika, čija tri krila (zapadno, sjeverno i istočno) teku paralelno s kurtinama, zatvarajući veliki unutrašnji plato – Oružni trg. Krila kavalira su u SZ i SI uglu međusobno povezana velikim prolazima, a jednaki prolazi se nalaze i u središtu svakog krila. Ovi prolazi omogućavaju brzu, istovremenu i direktnu komunikaciju s vanjskim fortifikacijskim prstenom i izlazak u jurišne otvore u kurtinama. Kavalir je postupno (istočno, pa sjeverno i najmlađe zapadno krilo) građen od 1766. do 1784. godine, a kontinuirano su izvođeni zahvati na sanaciji vlage i prenamjeni prostora za nove funkcije. Čitav kavalir je imao fortifikacijsku funkciju, osim koje je svako krilo imalo i posebnu namjenu. Tako se na Planu iz 1767./68. godine izričito navode funkcije: zapadno je provijantno krilo; sjeverno je artiljerijsko, a istočno garnizonsko. S vremenom su se te funkcije mijenjale i miješale, a prostor se prilagođavao novim potrebama. Prilikom projektiranja se pazilo na njegovu fortifikacijsku funkciju. Tako je krovna ploha pokrivena zemljom, a njeni vanjski rubovi su izdignuti u funkciji prsobrana. Njegova ukupna visina je uvjetovana visinom bastiona i kurtina - kavalir je viši od njih za oko tri metra. Krila svojom tlocrtnom dispozicijom zatvaraju veliki unutrašnji prostor, Oružni trg s kapelom u središtu, čime se na neki način postiže distinkcija između: unutra - siguran prostor koji omogućava jednostavno svakodnevno, gotovo civilno funkcioniranje velikog broja ljudi i vani - prostor kojem su okrenuta vanjska pročelja kavalira, a u koji vodi pet prolaza u središtima krila i u kutovima; prostor rezerviran za vojne namjene. Zanimljiva je i sama prostorna organizacija krila kavalira koja su formirana nizanjem kazamata kao modula koji se onda različitim oblikovanjem interijera prilagođavaju specifičnoj namjeni. Jedan kazamat, kao modul relativno je uzak i dugačak, obuhvaća visinu dvije etaže (prizemlje i kat) te je lučno zaključen bačvastim svodom. Takav modularni sistem konstruktivno je pogodan za fortifikacijske objekte jer u slučaju direktnog pogotka jednog kazamata, ostali ostaju neoštećeni – što je potvrđeno oštećenjima u III. i IV. kazamatu zapadnog dijela sjevernog krila kavalira, koji su bili direktno pogođeni tijekom Domovinskog rata.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -