10167
Prikaza
1
Komentar
GARČIN - Slavonija se uvijek povezivala sa lijepim konjima, pouzdanim i snažnim životinjama koje su svojevremeno seljacima, ne samo odrađivale najteže poslove oranja, sijanja, skupljanja ljetine, nego su generacijama bile ponos i dika u stajama i na imanjima.
Danas se nažalost rijetko mogu vidjeti u pojedinim domaćinstvima gdje se još čuvaju zbog tradicije i ljubavi. A iz ljubavi prema konjima, prije četiri godine, obiteljSamardžić iz Garčina, sa nekolicinom prijatelja,osnovala je i prvi konjički klub na području općine i jedan od prvih na području županije brodsko posavske.
Na obiteljskom ranču Ramarin, istoimeni klub ima izvrsne uvjete za držanje konja, pripreme za natjecanja ali i terapijsko i sportsko jahanje. Izrađen po europskim standardima – ranč ima boksove sa trenutno 28 konja od kojih je sedam natjecateljskih, (trakheneri, arapski konji, madžarski kasac i holstein.) ograđeni manjež za školu jahanja i treninge, pašnjake, bazene za plivanje konja, stazu za utakmice u preponskom jahanju, hale i silose za hranu…
U sklopu zgrade nalazi se učionica gdje budući jahači i natjecatelji stječu znanja o konjima i konjičkom sportu, te prostor za razmjenu iskustava i osvježenje, a odnedavno i zgradu u kojoj je moguć smještaj većeg broja natjecatelja. Vrsni preduvjeti ali prije svega ljubav prema jahačkom sportu i talent mladih jahača daje i najbolje rezultate.
Ukupno pet natjecatelja - juniorskih Fabijan Bitunjac, Marin Samardžić i Ivna Biondić te u seniorima Damir Samardžić i Tea Biondić - ove godine, u četiri kola, osvojili su dva puta druga mjesta, prvo i 2. mjesto juniori i seniori, a državni su prvaci u daljinskom jahanju na 120 km. Marin Samardžić trenutno je među najboljima u Hrvatskoj.
U lijepo uređenim stajama, slušajući raznovrsnu glazbu sa radija konji, Amir, Dado, Zula, Havat, Piođa, Femina... imaju poseban režim prehrane, uz sijeno i zob dodaje im se ječam, soja, malo kukuruza, suncokret za energiju. Sve im je to potrebno za svakodnevne treninge od 40-etak kilometara jer na velikim stazama ponekad izgube i po 20 kilograma.
No Ramarin pruža odlične preduvjete za najbolje iskorišten aktivan odmor kroz školu jahanja, od početnog do natjecateljskog stupnja. "Interes postoji, a djeca dolaze uglavnom preko vikenda iz Broda, Đakova, pa čak i Zagreba, jer je ovdje jeftinije" kaže instruktor koji obučava i jahače i konjeGoran Biondić. A za one koji još nisu spremni za jahanje, samo razgledavanje i šetnja bit će pravi doživljaj.