976
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svjetski dan moždanog udara obilježava se svake godine, 29. dana mjeseca listopada. U Slavonskom Brodu proteklog su se tjedna brojne zdravstvene ustanove uključile u niz aktivnosti kojima je osnovna misija - zdravim načinom života i preventivnim pregledima utjecati na smanjenje slučajeva moždanog udara, kao i na razarajuće posljedice tog zdravstvenog ekscesa po zdravlje pojedinca.
- Da sam ranije ovoliko pazio na zdravlje i brinuo se za sebe, ne bih danas imao toliko problema - kazao nam je slavonskobrodski umirovljenik kojeg smo pohvalili što je jutros iskoristio priliku i zastao na nekoliko minuta kako bi provjerio stanje šećera u krvi i tlaka. I liječnici potvrđuju kako se puno toga može spriječiti ako na zdravlje počnemo paziti barem onoliko koliko pazimo na neke druge stvari u životu.
- Ovdje smo da ljude upoznamo s rizičnim čimbenicima, naučimo ih na što trebaju pripaziti i kad bi nam se svakako trebali javiti. Interes građana je velik i to nam je jako drago jer imamo priliku poslati poruku o tomu na koje se stvari može utjecati kako bi rizik od moždanog udara bio manji. To su krvni tlak, šećer, masnoće u krvi, prehrana, kilogrami, tjelesna aktivnosti,... Ne možemo ovdje sve pokriti, ali ono najvažnije možemo. Ljudi moraju osvijestiti da terapiju moraju uzimati redovito, provjeravati vrijednosti,... - kazala je doktorica Vlatka Šimunić Martić, podsjetivši nas kako su osnovni ili početni znakovi moždanog udara najlakše zapamtljivi pomoću akronima GROM - govor, razumijevanje, oduzetost polovice tijela i minute (koje kod udara mogu biti presudne).
Djelatnici Odjela za neurologiju slavonskobrodske Opće bolnice Dr. Josip Benčević nesebično su se uključili u današnju akciju. Medicinske sestre svakog su dočekale s osmijehom te, uz riječi ohrabrenja, ali i stručne savjete, pomogle svima koji su to zatražili. većina njih bili su slavonskobrodski umirovljenici, odnosno, dobna skupina građana s najviše boljki.
- Ponekad nemamo neke druge prilike za provjeru osnovnog stanja pa ovakve akcije puno znače. Mnogi nemaju mogućnost kod kuće imati tlakomjer ili uređaj za provjeru visine šećera. Sestre su bile nježne i izmjerile su mi sve. Tlak i šećer su mi odlični. Pazim se jer trošim lijekove za ostale bolesti. Tražila sam i danas neke savjete, mada sam zbog bolesti svoje majke dobro upoznata sa svime. Cure su mi na sve odgovorile. - za Plusportal kazala je umirovljenica Ankica Pavić.
Ovakve riječi pohvale te zadovoljni pacijenti sa slavonskobrodske Tržnice zasigurno su velika motivacija za dvadesetak djelatnika brodske Bolnice koji su u današnju akciju - osim znanja i stručnosti - uistinu dali dio sebe.