3001
Prikaza
7
Komentara
SLAVONSKI BROD - Poznati osječki arhitekt Bruno Rechner osmislio je novi izgled slavonskobrodske pješačke zone u samom središtu grada. Početkom listopada za PlusPortal je izdvojio nove elemente koji su transformirali Starčevićevu-Zajčevu te pojasnio zašto su odabrani.
Da je riječ o projektu na koji je iznimno ponosan te da je itekako zadovoljan odrađenim poslom varaždinske tvrtke Hidroing, pokazao je i svojoj ovotjednom objavom na društvenim mrežama.
- Često nas pitaju koji je koncept, koja ideja vas je vodila prilikom projektiranja, kako ste došli do rješenja... A mi... mi dođemo na lice mjesta, sjednemo i promatramo prostor oko sebe, gledamo što rade prolaznici, gdje se zadržavaju, što im je interesantno, gledamo vizuru, tražimo točke fokusa, iskoračamo jednu i drugu stranu, promatramo gdje upada sunce, gdje je hlad, odakle dominantno puše vjetar, tražimo red, hijerarhiju prostora, logiku kretanja, navike, fleksibilnost korištenja, mogućnost buduće promjene, promatramo boje, intenzitet, ritam, proučavamo zgrade koje nas okružuju, njihov izgled, visinu, smjerove prilaza, pitamo slučajne prolaznike koji je njihov doživljaj prostora, što im smeta, što nedostaje, što ih veseli... i kad to sve izanaliziramo ideja proizađe kroz kreativni proces...nije imaginarno nametnuta... a dalje... dalje je sve tehnika, par žličica znanja i zrno iskustva... Tako je bilo i ovdje, u gradu na Savi. - opisao je kreativni proces arhitekt Bruno Rechner, objavivši predivne fotografije nove slavonskobrodske pješačke zone snimljene iz zraka i s tla. Posebnu čar imaju one snimljene noću.
Hidraulični stupovi, postavljeni na tri pristupa pješačkoj zoni zasad istu uspješno čuvaju od prekomjernog prometa koji ju je svakodnevno obilježavao. To bi trebalo osigurati da ona uistinu služi onima kojima je namijenjena - pješacima - ali i da budu očuvani svi njezini novi elementi - od opločnjaka do posebnog 'namještaja'.
Posebno veseli vidjeti kako će se pješačka zona zazelenjeti u proljeće. Naime, namjerno su birane ogromne 'vaze' u koje stane puno zemlje kako bi Starčevićeva i Zajčeva dobile prijeko potrebna stabla odnosno prirodni hlad koji ona pružaju - ponekad presudan pješacima tijekom vrelih mjeseci.
Dežurni komentatori su prozivali kada je to bila prometna ulica s šatorom na sredini i masnim flekama. Hvala im jer su zaslužni da sada izgleda uredno i da se napokon uložilo u centar, a ne u livadu. Sačuvate ove slike... Prikaži sve da usporedimo s uspjehom naših vandala kroz godinu dana. Bravo Mirko, vidiš da možeš kad hoćeš...
Gradonačelnik, ma tko to bio, mora se rukovoditi veličinom proračuna kojim raspolaže! Kada ima novca u proračunu prije svega se određuju prioriteti, a zatim se odlukom Gradskog vijeća pristupa realizaciji projekata...
To stoji, ali imamo i fondove na koje se može aplicirati. Neke stvari se potiču neke ne, vlasti ima opciju izbora... Nekada izabere dobro, nekada loše, nekada nikako... Ovo je dobar primjer, ali zaustaviti promet u samom centru i naplaćivati... Prikaži sve kazne za uništenu imovinu ne košta ništa, a puno znači. Nećemo mi evoluirati bez kažnjavanja i uvođenja reda bez iznimke, nažalost...
Imali smo mi Brođani i seljaci 26 okolnih sela Projekt Brod 2, po kojemu bi sela dobila vodu i kanalizaciju koja bi završila na prečistaču voda u Slavonskom Brodu! Odlučuje se u Zagrebu, poglavito Plenković. Odobrena su sredstva od strane... Prikaži sve EU, ali krvnici Slavonije lovu preusmjerili negdje drugdje...I seljaci, bedaci, opet glasali za HDZ. Valjda ne žele civilizaciju u svoja sela...?