918
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sunčani jesenski dan, djeca s teškoćama, njihovi roditelji, voditelji i volonteri iz udruge "Obiteljski koordinator" iz Slavonskog Broda proveli su u aktivnostima koje su spojile sport i kulturu. Ovaj poseban događaj, organiziran u sklopu projekta "Cool tura po gradu", imao je za cilj potaknuti djecu na sudjelovanje u različitim društvenim i kulturnim sadržajima, čime im se pruža prilika za razvoj na kognitivnoj, motoričkoj i socijalnoj razini. U sklopu projekta održane su i radnionice za roditelje.
Dan je započeo obilaskom dvaju ključnih kulturnih punktova u Slavonskom Brodu – Muzeja brodskog Posavlja i Galerije Ružić. Djeca su sudjelovala u vođenim turama prilagođenim njihovim potrebama, gdje su imala priliku doživjeti kulturno nasljeđe svog grada na način koji je bio prilagođen njihovim kognitivnim i motoričkim sposobnostima. Udruga je, kroz ovaj projekt, pokazala kako kultura može biti pristupačna i inkluzivna te kako djeca s teškoćama imaju pravo i mogućnost sudjelovati u kulturnim aktivnostima kao ravnopravni članovi zajednice.
Nakon kulturnog dijela programa, mališani su se uputili na sportsko igralište, gdje je organizirana košarkaška radionica. Jelena Ivezić, bivša hrvatska košarkaška reprezentativka i dugogodišnja volonterka u udruzi, vodila je radionicu koja je djeci približila osnovne tehnike i pravila košarke. Ova aktivnost nije bila samo zabavna, već i edukativna, s obzirom na to da su sport i tjelesna aktivnost ključni za razvoj fine i grube motorike kod djece s teškoćama. Aktivnost je organizirana u sklopu projekta "Vježbanje na otvorenom" koji je sufinancirao Studenac.
To je zapravo nastavak projekta koji je obuhvaćao vježbe za poticanje motoričkog razvoja djece. Do sada su u projekt bile uključene i radionice za djecu i roditelje. Cijeli projekt fotografirao je Ernest Mazarekić, a završit će izložbom portreta.
Voditeljica udruge, Tijana Radojčić, podijelila je svoje misli o važnosti ovakvih projekata.
- Naša udruga već dugi niz godina radi na tome da uključimo cijelu obitelj u proces razvoja djece. Smatramo da je ključ uspjeha u partnerskom odnosu s roditeljima i u pružanju podrške ne samo djeci, nego i njihovim obiteljima. Danas smo kroz projekt 'Vježbanje na otvorenom' i 'Cool tura po gradu' uspjeli spojiti sport i kulturu, što je za djecu s teškoćama iznimno važno. Ovakvi događaji potiču njihov cjelokupni razvoj i omogućuju im da budu ravnopravni sudionici u društvenim aktivnostima. - izjavila je Radojčić.
No, unatoč entuzijazmu i uspješnosti ovakvih projekata, jedan od najvećih izazova s kojima se udruga suočava jest nedostatak stabilnog financiranja. Kao što je to često slučaj s udrugama koje se bave pružanjem podrške ranjivim skupinama, "Obiteljski koordinator" ovisi o donacijama, sufinanciranju manjih projekata te organiziranju humanitarnih akcija kako bi osigurao kontinuiran rad i podršku djeci s teškoćama i njihovim obiteljima.
Tijana Radojčić otvoreno je govorila o ovim izazovima.
- Što se tiče financiranja udruge, to je uvijek izazovan dio. Nažalost, većina udruga, pogotovo onih koje ne sudjeluju u velikim europskim projektima, ovisi o sufinanciranju i donacijama. Ponekad organiziramo humanitarne akcije, poput božićnog sajma, kako bismo prikupili sredstva za aktivnosti ili opremanje udruge. Naš najnoviji projekt financira trgovački lanac Studenac s 4000 eura, što nam je omogućilo provođenje radionica na otvorenom. Ipak, financijska neizvjesnost otežava planiranje dugoročnih projekata. Nadamo se da će se financijska situacija poboljšati, kako bismo mogli nastaviti s radom i osigurati kontinuitet naših aktivnosti. - izjavila je Radojčić.
Financijska potpora ključna je za opstanak ovakvih udruga. Rad s djecom s teškoćama zahtijeva specifične vještine, znanja i resurse koje je često teško osigurati bez stabilnog financiranja. Udruga trenutno okuplja između 70 i 80 članova, uključujući obitelji, volontere i stručnjake raznih profila, od kojih mnogi volontiraju kako bi djeci s teškoćama pružili što bolju podršku. Zaposleno je deset osoba, uključujući fizioterapeute, socijalne radnike, odgojitelje i druge stručnjake. Međutim, kako bi udruga mogla nastaviti s provođenjem svojih aktivnosti, važno je da društvo i institucije prepoznaju potrebu za većim ulaganjem u ovakve projekte.
Apelira se na lokalne vlasti, ali i širu zajednicu, da podrže rad udruga poput "Obiteljskog koordinatora". Ove udruge ne samo da pomažu djeci s teškoćama u razvoju njihovih vještina i uključivanju u društvo, već i pružaju prijeko potrebnu podršku njihovim obiteljima, stvarajući mrežu solidarnosti i suradnje. Rad ovakvih udruga je od presudne važnosti za stvaranje inkluzivnog društva u kojem će sva djeca, bez obzira na svoje teškoće, imati jednake mogućnosti za razvoj i sudjelovanje u društvenim aktivnostima.
Udruga se ističe i svojim edukativnim programima, u kojima kroz radionice potiču razvoj kreativnih i motoričkih sposobnosti kod djece. Kroz suradnju s Kazališnom družinom Ivana Brlić-Mažuranić, djeca su sudjelovala u izradi lutaka zijevalica i dramatizaciji poznatih tekstova poput "Djed i repa" i "Crvenkapica". Također su se upoznavali s različitim vrstama lutaka, čime se poticao njihov interes za dramsku umjetnost. Na literarnim radionicama izrađivane su slikopriče na temelju pročitanih slikovnica, dok su se na plesnim radionicama djeca upoznavala s tradicijskim plesovima, što je doprinos očuvanju i prenošenju kulturne baštine na nove generacije.
Zaključno, važnost udruga poput "Obiteljskog koordinatora" ne može se dovoljno naglasiti. Oni ne samo da pružaju stručnu podršku djeci s teškoćama, već i grade mostove između tih obitelji i društva. No, kako bi mogli nastaviti s radom i dalje razvijati svoje programe, ključno je osigurati stabilne financijske izvore. Samo uz odgovarajuću podršku zajednice, ovakve udruge mogu nastaviti stvarati inkluzivno i pravedno društvo.