4542
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Bojimo se, ali raditi se mora. A da bismo stigli na posao mi moramo donijeti negativan test na COVID-19 - kazala nam je Matilda Čolakovac koja je, s dvije svoje kolegice, stigla jutros u Slavonski Brod, kako bi na osobni zahtjev, uz plaćanje, obavila testiranje na koronavirus.
Došle su to obaviti u COVID ambulantu Doma zdravlja, smještenu na Trgu Hrvatskog proljeća, gdje od ovoga ponedjeljka, uz testiranje na uputnicu i osobni zahtjev, rade i sva ostala testiranja na COVID koja su do sada obavljana u krugu bolnice "dr. Josip Benčević".
- Odlukom Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske županije, a koja je donesena 23. listopada, od danas, 2. studenog kompletno testiranje na COVID, dakle i onaj dio koji se do sada obavljao u bolnici, prebačen je u COVID ambulantu Doma zdravlja. Na ovaj način pomažemo Bolnici da se rastereti i preuzme samo one hitne slučajeve, dok, evo, za sve ostale 'uskaču' naši liječnici obiteljske medicine, kao i liječnici koncesionari - kazala je ravnateljica slavonskobrodskog Doma zdravlja Lidija Grčić.
Podsjetimo, do sada su djelatnici Doma zdravlja u COVID ambulanti od 9.30 do 11 sati uzimali brisove za pacijente koji idu u bolnicu na elektivne zahvate, odnosno preglede, a od 11 do 12 radili su to onima koji su se testirali na vlastiti zahtjev odnosno na plaćanje. Od danas na snazi je i treći termin. - Ujutro od 7.30 do 9 sati briseve će uzimati pacijentima koji su do sada taj dio obavljali u krugu bolnice. U tom terminu radit će dva tima. Jedan tim Doma zdravlja i tim koji smo, kao ispomoć, dobili od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo - pojasnila nam je ravnateljica Grčić.
Jutros smo u Covid ambulantu stigli upravo u trenutku kada su djelatnici Nastavnog zavoda, odradivši smjenu, odlazili u svoju Ustanovu. Tim Doma zdravlja preuzeo je testiranja pacijenata koji su na testiranje poslani kako bi mogli obaviti određene pretrage u Bolnici.
- Poslala me moja liječnica jer moram na pretragu u bolnicu - rekla nam je baka Marija dok je, sjedeći na stolici, čekala liječnika i sestru da obave potrebnu papirologiju. Uzimanje brisa iz nosa, a potom i iz ždrijela prošlo je dobro. Pacijenti su se relativno brzo smjenjivali. Ekipa je, očito, dobro uhodana. - Sada je to lakše nego u početku. Sve znamo, prakse već imamo pa ide brže, onoliko koliko to može ići brzo - govori nam zdravstvena djelatnica 'skrivena' iza skafandera i obučena 'od glave do pete' u zaštitno odijelo. Da nije ugodno svjedoči i zamagljeni vizir, ali rade s osmijehom i s puno razumijevanja.
- Morate stati na kraj reda i ponovno se testirati jer vam na nalazu piše kako je ponavljanje nužno - govori smireno i uz smiješak muškarcu koji je došao po pozivu nakon što mu je obrađen ranije uzeti bris.
- Mi i dalje brisove šaljemo u "Fran Mihaljević", s tim što subotom imamo ispomoć jer tada dio uzetih brisova odlazi i u zagrebački Zavod za javno zdravstvo. Zadnjih dana nalaze čekamo od 36 do 42 sata i vjerujemo da će takav tempo biti i zadržan. - pojasnila je ravnateljica Doma zdravlja Lidija Grčić, uz napomenu kako po dolasku nalaza svaki pacijent bude telefonski obaviješten.
- Mi imamo tri sestre koje su angažirane da telefonski obavještavaju pacijente o pristiglim nalazima, koji im se onda mogu poslati mailom ili pak mogu sami doći po njih radnim danom od 13 do 19 sati. Ali, ponavljam, nema potrebe da pacijenti zovu ili dolaze dok ih naše sestre ne nazovu i ne obavijeste o pristiglom rezultatu - apelirala je Grčić na pacijente.
Na taj način stvara se manji pritisak koji je nužan za normalno funkcioniranje u situacijama kada se očekuje i do 200 testiranja dnevno. - Mi u ovome trenutku, kada je u pitanju broj brisova na uputnicu, očekujemo manji broj pacijenata zbog činjenice da je bolnica smanjila elektivne zahvate za 30 posto. No, s druge strane imamo pacijente koji su do sada 'brisani' u krugu bolnice tako da će ta brojka biti oko 200 pacijenata dnevno - istaknula je Grčić.
Tu su naravno i one osobe koje se, poput Matilde, s početka članka, testiraju na osobni zahtjev jer to moraju zbog odlaska na posao u inozemstvo. - Mi konkretno idemo raditi u Austriju kao njegovateljice, a tamo je situacija prilično ozbiljna. Strah postoji, on leži i čuči u svakom čovjeku, no raditi se mora. Ipak, u isto vrijeme treba se pridržavati propisanih mjera. Ja konkretno radim u obitelji gdje imam kontakte s ukućanima i s medicinskom sestrom i liječnicima koji dolaze pacijentu kojeg njegujem. No, tamo se svi pridržavaju propisanih mjera - govori Matilda. Svjesna je, kaže, kako je virus tu. Zaraziti se može jednako kako u Hrvatskoj tako i u bilo kojoj drugoj zemlji. No ono što je ključno je pridržavati se propisanih mjera. Nevjernim Tomama, koji situaciju s koronavirusom omalovažavaju i svrstavaju ju u kategoriju 'teorija zavjere,' kaže kako razumije da ne vjeruju u opasnosti koje virus sa sobom nosi jer se njima bliski nisu razboljeli. No, dodaje, želi im da tako i ostane. - Bolje da ne doznaju kako je to kad se netko njima blizak i drag bori za život. - naglašava Matilda, koja se nada da će nalaz, kada stigne, biti negativan te da će nesmetano moći na posao vjerujući kako će i tamo uspjeti sačuvati zdravlje. - Valjda će za godinu dana sve ovo biti prošlost - govori dok odlazi stati u red, jer uskoro će 11 sati. Termin rezerviran za one koji, kao i ona, testove rade na osobni zahtjev. Ali, ne iz hira, nego iz potrebe.