AP/SBplus
4910
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nakon pitanja o cijeni testiranja na koronavirus u Brodsko-posavskoj županiji, koje je postavljeno na jučer održanoj sjednici Županijske skupštine, SBplus je, za razliku od dožupana i zamjenika načelnika Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske županije Damira Mirkovića, vijećniku - ali i svim čitateljima portala - donio detaljan i precizan odgovor o cijenama testiranja na području Županije i razlozima čime su cijene uvjetovane.
Ipak, po objavi članka, kako na samoj stranici portala, tako i ispod objave na našem službenom Facebook profilu, razvila se rasprava u kojoj se baratalo i s nekim ne baš sto posto točnim ili, bolje rečeno, polovičnim detaljima. Stoga smo odlučili ovu temu obraditi još detaljnije i dati odgovor na upite naših čitatelja, a sve s ciljem informiranja, što i jest osnovna zadaća svakog medija.
Ne provode svi zavodi za javno zdravstvo testiranje na osobni zahtjev uz plaćanje
Krenut ćemo od cijena testiranja. U Hrvatskoj je, prema službenim podatcima, u ovom trenutku aktivno 28 testnih mjesta koja provode testiranja PCR metodom. Za svako od njih navedene su točne cijene i duljina čekanja nalaza. Kada su u pitanju testiranja na vlastiti trošak u zavodima za javno zdravstvo, onda valja napomenuti kako se ona provode u Zagrebu, Dubrovniku, Puli, Čakovcu, Osijeku, Rijeci (kao i ispostavama na Lošinju, Cresu, Rabu, Krku, Crikvenici), zatim Splitu, Sinju, Šibeniku, Varaždinu i Zadru te, naravno, u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije. Cijena testiranja na vlastiti zahtjev u ovim zavodima za javno zdravstvo, za korisnika je, osim cijenom i vrstom reagensa, uvjetovana, uz ostalo, i duljinom perioda tijekom kojeg se čeka rezultat nalaza.
Tako se u Zavodu u Zagrebu za nalaz koji ćete dobiti za 24 sata plaća 698 kuna, dok je on 21 lipu skuplji u zagrebačkom NZJZ "Dr. Andrija Štampar". Cijenu od 1507 kuna za rezultat nalaza u roku od šest sati platit će oni koji se testiraju u dubrovačkom Zavodu, u Zavodu u Puli za test do 24 sata treba izdvojiti 750 kuna, dok u Čakovcu u Zavodu za javno zdravstvo za test čiji će nalaz biti gotov do 24 sata valja izdvojiti 698 kuna, a za onaj žurniji nalaz - tisuću. Cijena u Zavodu u Osijeku je 700 kuna za nalaz do 24 sata, a tristo kuna više za žurniji. Kada je u pitanju riječki Zavod za javno zdravstvo, cijena testa za koji rezultati stižu od 24 do 48 sati je 698,21 kuna, koliko se plaća i u NZJZ Split. U Zavodu u Šibeniku, uz potrebnu narudžbu dan ranije za test čiji će rezultat stići u roku od 48 sati valja izdvojiti 850 kuna. Iznos od 698 kuna za nalaz koji treba stići u roku od 24 sata valja izdvojiti Varaždinu, a pod istim uvjetima testiranje u ZJZ Zadar košta 800 kuna. (Detaljan pregled testnih centara, načina testiranja, cijene i duljine čekanja na nalaz moguće je vidjeti u tabelama priloženim u fotogaleriji.)
Nije testiranje u Požegi jeftinije negoli u Slavonskom Brodu
Sporno pitanje odnosilo se na Brodsko-posavsku i Požeško-slavonsku županiju, gdje su se očito pobrkale 'kruške i jabuke'. 'Zašto je u Požegi testiranje 700 kuna, a u Brodsko-posavskoj 1500?' - pitali su vijećnici. Prvo, u Požegi testiranje na vlastiti zahtjev košta točno 705 kuna i 20 lipa. No, riječ je o testiranju koje se radi u Općoj bolnici. Tako da bi se ta cijena mogla uspoređivati eventualno sa cijenom testiranja u COVID ambulantama u Slavonskom Brodu, gdje se za istu uslugu plaća 501 kuna i 49 lipa. Dakle, Brod jest jeftiniji, ali nalaz se čeka od 24 sata do 48 sati, za razliku od Požege gdje ga se dobiva u roku od 7 do 9 sati.
Nadalje, požeški Zavod za javno zdravstvo uopće ne obavlja testiranje na osobni zahtjev nego isključivo na uputnicu. Za razliku od brodskoposavskog u kojem se na osobni zahtjev, ali u iznimno žurnim slučajevima, ova usluga obavljala, po cijeni od 1500 kuna, a nalazi su bili gotovi u par sati.
- Naš PCR uređaj nabavljen je, ponavljamo to stalno, prvenstveno za testiranje onih skupina gdje je nužno što prije dobiti rezultate kako bi dalje cijela ova priča mogla normalno funkcionirati. Dakle, to je prvenstveno za zdravstvene djelatnike u bolnicama i domovima, kao i za pacijente koji moraju na žurne operacije, ali, u pojedinim slučajevima i za nastavnike u školama i učenike gdje je bitno što prije doći do rezultata - za SBplus je kazao ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, dr. Ante Cvitković.
S obzirom na činjenicu da je postojao vrlo mali broj onih kojima je nalaz testiranja bio nužan u vrlo kratkom razdoblju, zbog čega nisu imali prostora čekati rezultate testa iz COVID ambulante kod Željezničkog kolodvora, tu je brodski Zavod 'uskakao' s testiranjem koje nije 'gušilo' prvotnu namjenu nabavke uređaja.
Brodski Zavod odnedavno svoj PCR uređaj stavio 'na ispomoć'
Nakon što je donesena mjera o zabrani prelaska granice bez negativnog testa na COVID, a koji ne smije biti stariji od 48 sati, porastao je i broj testiranja na osobni zahtjev. Kako bi donekle olakšali rad COVID ambulante kod Kolodvora, ali i izašli u susret onima kojima je nalaz opet žurno potreban, u brodskom Zavodu su prije nepunih tjedan dana 'proširili' uslugu testiranja na plaćanje. - Imamo deset do 15 takvih testiranja dnevno, a u slučajevima kada je nalaz potreban u roku od 48 sati on košta 590 kuna, do 24 sata 790 kuna, a kada je rezultat testiranja nužan u roku od par sati onda je ta cijena 1500 kuna - još jučer je za SBplus kazao ravnatelj Cvitković.
Dakle, u slučaju Požege i Broda, razlika postoji. Brodsko-posavski Zavod pomaže i testira na vlastito plaćanje, u Požegi to zasad ne čine. Cijena u brodskoj ambulanti je jeftinija, negoli u požeškoj Bolnici, no nalaz u tom slučaju u Požegi stiže brže.
U komentarima pod jučerašnji test, pojavili su se i printscreen-ovi pojedinih ustanova gdje testiranje košta svega tristo i nešto kuna, a nalazi su gotovi za par sati. Naravno i sami smo kontaktirali te ustanove i doznali kako u njihovom slučaju nije riječ o testiranju na PCR uređaj, nego brzim antigenskim testovima.
Kakva je razlika, zanimalo je i nas, kao i naše čitatelje. Ivo Markić je kazao neka "ispitamo ravnatelja Cvitkovića, obzirom da je znalac, koliko je pouzdan PCR test? Vidjeli smo koliko je pozitivnih bilo u Slovačkoj. Tek 1% pozitivnih, a kod nas 25-30%. Koriste li oni neke druge testove ili mi napuhujemo brojke, kako bismo plašili narod?" I pitanje smo postavili, a odgovor dobili u roku odmah.
PCR ili brzi antigenski test?
"Testiranje PCR uređajem je referentna metoda ili da tako kažem zlatni standard. Koliko je meni poznato mislim da je u Slovačkoj testiranje rađeno brzim antigenskim testovima. Razlika je u tome što Vi, ako imate simptome, a brzi antigenski test, koji rezultat daje u 15-ak minuta, pokaže da ste pozitivni, Vi u slučaju da živite primjerice u Vrpolju ne morate dolaziti u Brod i izlagati druge riziku nego odmah i vi i vaši najbliži kontakti idu u samoizolaciju. Dakle, na taj način čuvamo jedni druge i ubrzavamo proces, čuvamo kapacitete. To je posebno primjenjivo i na međuodjelu Objedinjenog Hitnog bolničkog prijema gdje oni zahvaljujući brzim antigenskim testovima kod pozitivnih pacijenata ne gube vrijeme, nego ga smještaju u potrebni covid odjel i započinju liječenje i primarne bolesti. No, problem je kada vi imate simptome a brzi antigenski test pokaže da ste negativni. U tom slučaju rezultat nije relevantan te se morate dodatno podvrgnuti testiranju na PCR uređaju, koji je, ponavljam zlatni standard i referentna metoda - pojasnio je dr. Cvitković.
Kod nas su brzi antigenski testovi besplatni
U Brodsko-posavskoj županiji već neko vrijeme koriste se brzi antigenski testovi. Bolnica ih je počela primjenjivati prije tri-četiri tjedna. U Nastavni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije ovih dana stiglo je 3600 brzih antigenskih testova. Od tog broja, njih tisuću je podijeljeno Domu zdravlja za obiteljske liječnike, 200 ih je otišlo Hitnoj medicini, oko tri stotine novogradiškom Domu zdravlja, nešto liječnicima koncesionarima, dok je ostatak u Zavodu. I dok pojedine zdravstvene ustanove navode kako se kod njih testirati možete za svega tristo i nešto kuna, a nalaz dobiti u par sati, ne navode bitne činjenice. Poput one da ne rade PCR testove nego brze antigenske testove koji, naglašava naš sugovornik, sasvim sigurno nije relevantan za prelazak granice. Zanimljiva je i cijena tog testiranja. - Pojedini vam naplaćuju tristo i nešto kuna za taj test koji kod svog liječnika možete napraviti za nula kuna - kaže nam dr. Cvitković.
A nula kuna u odnosu na tristo i nešto je, priznat ćete, poprilična razlika. Tim više što, kako neslužbeno doznajemo, nabavna cijena brzog antigenskog testa stoji negdje oko 78 kuna.
Budite odgovorni, ali i oprezni
No, bez obzira na sve, ovdje valja napomenuti kako je fama oko plaćanja testova nastala u prvom redu zbog toga što je negativan test potreban za prelazak granice. Valja podsjetiti sve koji unatoč epidemiološkoj situaciji moraju putovati da se testirati mogu i u zemljama iz kojih dolaze u Hrvatsku. No, oni koji ne moraju putovati bilo bi najbolje da se ovih blagdana od toga suzdrže, bez obzira na cijene testova. Ako se ipak na to odlučite pa testiranje, bilo pri ulasku u zemlju ili kada je budete napuštali, budete morali obaviti u Hrvatskoj, vodite računa o tome da se na vrijeme testirate jer su testovi znatno jeftiniji u slučaju da rezultate nalaza čekate 24 ili 48 sati. Posebno, pritom, vodite računa da onima koji moraju preko granice brzi antigenski testovi neće vrijediti, bez obzira na to jesu li nasjeli i platili ih ili su ih besplatno obavili u ambulantama svojih liječnika.