U HRVATSKOJ je trenutno više od tisuću oboljelih od zloglasnog hripavca. Hripavac je akutna visoko zarazna bakterijska infekcija dišnog sustava, karakterizirana napadajima spazmatičnog kašlja te se uglavnom javlja kod dojenčadi i male djece.
Za ovu bolest karakteristična je inkubacija koja traje od šest do 20 dana, a bolest počinje postupno i nalik je klasičnoj prehladi te u početku blagog tijeka. Tjelesna temperatura je često normalna ili je tek blago povišena, no kašalj se protekom vremena pojačava. Veliki problem stvara to što je hripavac nalik prehladi pa kada je osoba najzaraznija (na početku bolesti) ni ne posumnja na mogućnost hripavca te se bolest širi veoma brzo. Redovi za testiranje na hripavac u Zagrebu su ogromni te ljudi i na hladnoći čekaju satima u redovima kako bi saznali jesu li pozitivni ili ne.
- Riječ je o visokozaraznoj bolesti koja se lako prenosi kapljičnim putem, pa se zaraziti može svatko tko je bio u neposrednoj blizini oboljelog. Najčešće obolijeva novorođenčad, odnosno djeca do godinu dana koja još nemaju razvijen vlastiti imunitet, posebno dok još nisu cijepljena. Eventualna zaštita može biti cijepljenje trudnice u trećem tromjesečju trudnoće i u tom slučaju imunitet će posredno biti prenijet na dijete, odnosno cijepljenje po protokolu cijepljenja za djecu. Kako imunitet stečen cjepivom s godinama počinje opadati, češće obolijevaju i djeca predškolske i školske dobi, a mogu se zaraziti i odrasli. No kod starije djece i odraslih simptomi najčešće nisu tako neugodni kao kod novorođenčadi, koja se noćima mogu gušiti od kašlja. Vrlo je iscrpljujuće, jer čak i kad započne terapija antibioticima, oporavak može trajati i dva do tri tjedna - objasnio je prije nekoliko dana pedijatar prof. dr. sc. Milivoj Jovančević za 24sata, ističući kako je upravo zbog toga bolest opasna za dojenčad.
Svakim danom broj oboljelih raste. Unazad desetak godina nije zabilježen toliki broj oboljelih osoba, što zabrinjava stručnjake. Trenutno u Brodsko-posavskoj županiji prijavljene dvije oboljele osobe te stanje nije alarmantno, ali svakako je potrebno biti na oprezu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -