1742
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Samo oni koji dolaze tražiti pomoć na Odjel fizikalne medicine i rehabilitacije slavonskobrodske Opće bolnice 'Dr. Josip Benčević', kao i oni koji tu rade, znaju koliko je „ugodno“ provoditi neko vrijeme ili pak radni vijek - u podrumu i pretrpanim prostorima. Mnogi koji dolaze na štakama, ukočene kralježnice, bolnih koljena, kukova,… pitaju se zašto se još dodatno moraju patiti silaskom u podrumske prostorije, ako se mogao naći neki primjereniji prostor.
Prije tri godine, na upit ravnatelju Bolnice, prim.dr.sc. Josipu Samardžiću, dr.med, stigao je odgovor kako se uprava bolnice u suradnji s osnivačem, Brodsko posavskom županijom, odlučila za izgradnju nove polikliničke zgrade u kojoj je predviđen prostor za smještaj fizikalne medicine i rehabilitacije, te da je u tijeku izrada projektne dokumentacije s građevinskom dozvolom. Najavio je tada ravnatelj i nabavku nove opreme za potrebe rada fizikalne medicine i rehabilitacije, koja će biti financirana iz vlastitih sredstava.
Neki koji su cijeli radni vijek proveli u podrumu i prije tri godine izjavili kako su uzalud vjerovali da će se nekada izvući iz podrumskih prostorija na svjetlo dana, u međuvremenu su otišli u mirovinu.
Ipak nekih je promjena od tada bilo, pa pacijenti barem nemaju prigovora na opremu koja je, prema ravnateljevom obećanju, djelomično obnovljena.
„Opća bolnica Dr. Josip Benčević Slavonski Brod u posljednje tri godine realizirala je projekat pod nazivom „Sanacija odjela rehabilitacije, reumatologije i dijela stare zgrade poliklinike" ukupne vrijednosti 615.307,81 kn. Investicijska sredstva iskorištena su za nabavku nove opreme i za sanaciju podrumskog prostora Odjela za reumatske bolesti, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju te su obavljeni građevinsko-obrtnički radovi (ugradnja novog PVC poda, ugradnja unutarnjih aluminijskih ostakljenih vrata, ličenje zidova svih prostorija i hodnika) kao i stručni nadzor nad izvedenim radovima. Ovim aktivnostima poboljšani su uvjeti rada Odjela s neposrednim učinkom i prema pacijentima i prema liječničkom i fizioterapeutskom osoblju“, stoji u 'svježem' odgovoru ravnatelja Josipa Samardžića.
Unatoč nekim promjenama, potreba za primjerenijim prostorima i dalje postoji, što se svakodnevno može provjeriti na Odjelu fizikalne terapije i rehabilitacije.
U hodnicima bez prozora i dnevnog svjetla ponekad je nesnosna gužva, a u devet prostorija u kojima pacijenti primaju razne terapije slična je situacija. Istina, tu je moguće otvoriti prozor kroz koji, primjerice, ulaze mirisi iz bolničke kuhinje. U malim prostorijama nerijetko je istovremeno po petero pacijenata na terapiji, struje, ultrazvuka, tensa,… dok neki rade vježbe, sve uz pomoć nekoliko fizioterapeuta (ili studenata) koji su u svoj toj gužvi trpeljivi pa i duhoviti, jer kako kažu, ne vrijedi se sekirati.
A kroz njihove prostore dnevno prođe sedamdesetak pacijenata. Oni uglavnom uz pomoć terapeuta i bez primjedbi obave svoje terapije i odlaze „na svjetlo dana“. Ponekad se pak mogu čuti i prigovori, a najviše ih bude u čekaonici ispred vrata sobe broj 5 u kojoj su magneti. Kroz taj prostor dnevno prođe čak 120 pacijenata, a terapeut Mišo Čuljak, kojega već svi znaju, pokušava udovoljiti svim zahtjevima što je često nemoguće. Jer i pacijentima se uvijek žuri ili naprosto žele izaći iz podruma, pa navode razne razloge. Netko žuri na autobus, drugoga čeka susjed koji ga je dovezao na terapiju, majka mora pokupiti dijete iz vrtića, neki bi da stignu na sahranu poznaniku, a nekima će otići vlak,…
To možda sve i nije čudno jer kroz slavonskobrodsku bolnicu prođe pola milijuna pacijenata godišnje. Srećom, za sve njih dostatan je broj terapeuta, kaže ravnatelj.
„Iako rad Odjela karakterizira gotovo maksimalna iskorištenost prostornih i kadrovskih kapaciteta gdje najveći broj djelatnika čine prvostupnici fizioterapije te velika frekvencija ambulantnih pacijenata s područja tri Županije: Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i dijela Vukovarsko-srijemske, nemamo poteškoća i problema s nedostatkom kadrova“.
No, na pitanje hoće li se ostvariti i davna želja zaposlenih kao i pacijenata o izmještanju u primjerenije prostore, izvan podruma, ravnatelj Samardžić je odgovorio kako je izrađena projektna dokumentaciju te ishođena građevinska dozvola za izgradnju nove polikliničke zgrade u kojoj bi trebao biti smješten Odjel za reumatske bolesti, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju te kako je u tijeku pronalaženje načina i modela financiranja izgradnje novog objekta u kojemu je predviđen primjeren, odgovarajući prostor i smještaj za te namjene.
Kako smo nešto slično čuli i prije tri godine, možemo tek zaključiti - živi bili pa vidjeli.