6174
Prikaza
9
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sve upućuje na to da su odgovorni ovaj veliki ekološki incident pokušali zataškati - sukus je poruke koju je na današnjoj izvanrednoj medijskoj konferenciji javnosti i institucijama države poslao brodski gradonačelnik Mirko Duspara. A presicu je sazvao kako bi upozorio na opasnosti po 160 tisuća građana koji se vodom snabdijevaju iz brodskog vodozaštitnog područja uz čiji rub je došlo do akcidenta, zasad nepoznatih razmjera, uzrokovan Croduxovim ispitivanjem produktovoda na zapadnom ulazu u Slavonski Brod.
Podsjetimo, ispitivanje kakvoće 50 godina starog cjevovoda za distribuciju naftnih derivata provodio je Crodux, tvrtka u vlasništvu generala Ivana Čermaka, koja je nedavno - bez javnosti poznatog natječaja - s državnom tvrtkom Plinacro sklopila ugovor, temeljem kojeg je dobila pravo prenamjene i korištenja produktovoda, u cilju snabdijevanja Rafinerije nafte (Bosanski) Brod plinom iz sustava hrvatske plinske mreže.
Kako je istaknuo gradonačelnik Duspara, unatoč točno propisanoj proceduri u ovakvim slučajevima, Grad Slavonski Brod, do sada, niti od jednog nadležnog tijela ili institucije države, nije dobio nikakve podatke ili bilo kakvu informaciju vezanu uz ovaj ekološki incident.
- Sve informacije kojima raspolažemo dobili smo putem medija i ovdje svakako moramo istaknuti kako se podatci koji su izašli u javnost od strane tvrtke koja je radila kao izvođač radova na ispitivanju cjevovoda i oni koje smo dobili od Javne vatrogasne postrojbe Grada Slavonskog Broda, čiji su djelatnici osiguravali područje nakon ekološkog incidenta, bitno razlikuju"- upozorio je gradonačelnik.Naime, dok je direktor Crodux energetike zadužen za sam projekt, Branko Radošević, na dan akcidenta, 28. ožujka oko 15 sati, izjavio kako su oni sami zvali vatrogasce nakon što su zamijetili curenje, iz Vatrogasne postrojbe tvrde drugačije.
- Mi smo dojavu dobili iz Centra 112 - nakon što su ih alarmirali građani koji su osjetili miris benzina. Tek kad smo došli na mjesto događaja saznali smo što se dogodilo. Mjesto smo tretirali pjenom i osiguravali, obzirom da je postojala velika opasnost od moguće daleko veće tragedije - kazao je Ivan Vuleta, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Slavonski Brod. Upravo zahvaljujući činjenici - da je Javna vatrogasna postrojba Slavonski Bord bila angažirana na terenu - Grad je bio informiran o incidentu.
Obzirom da se ovaj ekološki incident dogodio u vodozaštitnom području II Slavonskog Broda, zbog čega predstavlja veliku opasnost za građane Slavonskog Broda, gradonačelnik je od predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ministra zaštite okoliša, ministra zdravstva i ministra gospodarstva te svih nadležnih inspekcija, zatražio hitno uključivanje u rješavanje ovog problema. Ono što je posebno istaknuo jeste nužnost angažiranja neovisnih stručnjaka koji će utvrditi okolnosti zbog kojih je došlo do ovog ekološkog incidenta, razmjere nastale štete i naložiti potrebne mjere korektne i potpune sanacije terena te, dakako, žurno i kontinuirano informiranje o tijeku procesa dekontaminacije zagađenog prostora.
- Nedopustivo je da tvrtka koja je uzrokovala ovaj ekološki incident sama obavlja i sanaciju nastale štete. Nedopustivo je da ona sama odlučuje što će se, gdje i u kojem obujmu činiti u cilju otklanjanja nastale štete. Posebno je to nedopustivo u okolnostima kad je ugrožena obližnja Tvornica vode, iz koje Brođanke i Brođane opskrbljujemo pitkom vodom - istaknuo je Duspara, dodavši kako, "zasad, vodu možemo koristiti za piće, ali svakodnevno ju moramo dodatno ispitivati jer postoji realna mogućnost da u narednom razdoblju naftni derivati procure kroz zemlju do bunara".
U posebnom priopćenju za javnost, Grad ističe kako je nužno utvrditi je li ovo jedino mjesto na kojem je došlo do pucanja produktovoda, jer on prolazi u dužini od pet kilometara uz vodozaštitno područje. Osim toga, nužno je utvrditi na kojoj površini i na kojoj dubini je zagađeno tlo na cijeloj dužini produktovoda, kako bi sanacija bila cjelovita. Tim više što je u proteklih 72 sata izvođač radova pokušao zataškati obujam kontaminacije, tvrdnjom kako je u tlo iscurilo tek 150 litara naftnih derivata.
Članak 322 Kaznenog zakona,pa da se ubuduće promisli šta se priča.
Opet ce dusparic popusiti, https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/ministarstvo-kontra-gradonacelnika-duspare-nema-opasnosti-od-zagadenja-vodotoka-foto-20180330
region@...tvoja predsjednica je ugovarala poslove s Putinom, Čermak bez natječaja dobio posao, pa nakon svega naši pametnjakovići iz HDZ-a protjeraše ruskog diplomata...Ekološki incident napraviše HDZ-ovi odabranici (bez natječaja). Kakva je uloga gradske uprave u svemu tome? Logika vam je nakaradna.... Prikaži sve Većina HDZ-ovaca je takva...