3144
Prikaza
0
Komentara
BUKOVLJE - Unatoč tome što je već na snazi primjena Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom, što podrazumijeva njegovo odvojeno prikupljanje (a u hrvatskoj bi prijestolnici trebalo funkcionirati već od veljače slijedeće godine dok nekoliko mjeseci kasnije i u svim jedinicama lokalne samouprave), divlja odlagališta smeća još uvijek se mogu vidjeti na svakom koraku u gradovima, selima...diljem lijepe naše.
Uglavnom se nalaze na rubnim dijelovima gradova i sela, a bez obzira na brojne apele i prijetnje kaznama, nesavjesnih građana koji pod okriljem noći dovoze ostatak šute, građevinskog materijala ali i starog namještaja, obuće, odjeće, biološkog i drugog otpada, još uvijek je puno. Svi se zgražamo, no malo se toga poduzima.
Redakciji SBplusa javila se gospođa koja je uočila veću količinu smeća kraj ceste prema Ježeviku u općini Bukovlje, što smo i provjerili. I doista, netom iza vidno i primjereno postavljene table na kojoj piše "zabranjeno odlaganje otpada", uz samu cestu na ulazu u šumu, nailazimo na tužnu sliku divlje deponije na kojoj kao da je netko odložio sve iz neke stare netom prodane ili srušene kuće. Vjerojatno je mislio, proći ću tako jeftinije a to će nekada netko ukloniti, no još je vjerojatnije da uopće nije razmislio jer bi tada možda i shvatio da zagađuje i svoj okoliš, vodu, zrak, prirodu...
To se stalno događa, potvrđuje načelnik općine Bukovlje, Davor Petrik, koji se "bori" s divljim odlagalištima već godinama a i potonje će riješit na isti način. "Nema druge nego općina plati bager i kamion koji smeće odvozi na predviđenu deponiju". To naravno i košta a sredstva bi se zasigurno mogla iskoristiti na puno važnije stvari. Jedva su se riješili ukorijenjene divlje deponije na području općine, ali stalno se javljaju nove.
"Vjerujem da su za to krivi neki neodgovorni mještani, ali znamo da smeće dovoze i iz grada" dodaje načelnik koji rješenje vidi u podizanju svijesti građana, ali i drastičnijim kaznama. No do počinitelja je teško doći. Naime, ljudi baš nisu voljni prijaviti primjerice susjeda koji baca smeće u okoliš, pa i kad ga vide. Ne žele se zamjeriti. Ipak, i to se povremeno dogodi. Iz automobila su uočili prekršitelja kako zagađuje okoliš, zapisali tablice vozila, prijavili načelniku, on policiji i počinitelj je dolijao. Morao je pokupiti sve rasuto smeće, pa i ono koje nije sam odbacio, i odvesti na deponiju.
A dovoženje krupnog otpada (osim uobičajenog prikupljanja) omogućeno je svim krajnjim korisnicima jednom u tri mjeseca, navodi Milkica Lipovac iz tvrtke Becker, dugogodišnjeg koncesionara za prikupljanje otpada i u ovoj općini. "Mogu sami dovesti otpad u reciklažno dvorište ili ćemo ga mi na poziv pokupiti, a vlasnik treba platiti prijevoz" kazala je Lipovac o problemu s kakvim se stalno suočavaju.
Da je situacija nešto bolja nego proteklih godina svjedoči odnedavni komunalni redar u općini Bukovlje, Miroslav Brblić, koji iza sebe ima 26 godina iskustva na istim poslovima u gradu.
"Uvijek će biti nesavjesnih pojedinaca, ustaljenih i neprihvatljivih navika, no vjerujem da će se situacija mijenjati na bolje". A tome će vjerojatno pridonijeti i propisane novčane kazne u iznosu do 2000 kuna za fizičku osobu. U koliko se radi o učestalom prekršitelju, slijedi i prekršajni postupak. Najteže je, slaže se i Brblić, otkriti počinitelja jer divlje deponije "niču" tijekom noći gdje nema video nadzora. Kroz njegovo dugogodišnje iskustvo prekršitelje je zatekao tek desetak puta.
Za nadati se pak da će "proraditi" svijest svih građana koji će dojaviti policiji ili u jedinicu lokalne samouprave (o kojoj god se radilo) bacanje smeća u okoliš i zagađivanje prirode, koja je svima izvor života.