3665
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Naše naselje na vodi čini oko 80 splavi. Počinje od Sportske dvorane Vijuš, pa sve do jednog od najljepših kupališta na Savi - ŠRC Poloj, za 24sata kazao je Ivan Petričević Žofa, započevši tako, ponovno, priču o neobičnoj ulici u kojoj se ne čuju buka automobila, škripa kočnica, nego samo mir i tišina. Priču o kojoj rado slušaju i Brođani, iako o njoj gotovo sve znaju. Stoga ne čudi kako priča o Splavarskoj ulici izaziva oduševljenje i ostalih stanovnika Hrvatske
'Uživamo na splavima'
Tek se ponekad uključi neki zvuk izvanbrodskog motora, pente. Na početku drugog tisućljeća splavari koji ljetne dane provode u svojim vikendicama na vodi izborili su se za svoju ulicu koja je duga oko dva i pol kilometra te je jedina takva u ovom dijelu Hrvatske. Tamo borave, pecaju, feštaju, uživaju...
- Malo smo razočarani odnosom prema nama, jer nas još ne mogu svrstati u pravu kategoriju. Ima problema koji nas opterećuju. No, unatoč tome, mi i dalje uživamo na našim splavima - kaže Petričević Žofa, predsjednik Udruge splavara Čika Mata u Slavonskom Brodu.
- S nama su naše obitelji, djeca, unučadi, dolaze nam prijatelji.
I ne samo ljeti, kad se uglavnom kupamo i pecamo ribu, nego i zimi, jer svaka splav ima uređene prostorije koje izgledaju poput pravog dnevnog boravka. U njima imamo peći na drva, namještaj za sjedenje, ali i za prileći. Zimi je također živo, okupimo se kod nekoga, naložimo vatru, uvijek nešto kuhamo ili pečemo, zabavimo se uz društvene igre i pjesmu - dodaje Žofa. Davor Miković Frka, dugogodišnji je splavar, koji je u dvadesetak godina prošao sve funkcije u splavarskoj udruzi. - Splavari su ljudi koji vole rijeku Savu, koji vole pecanje i druženje. Nažalost, neki više nisu među nama, ali život na splavi su nastavila njihova djeca i unuci. Imamo i mladih splavara koji su odlučili na ovaj način provoditi svoje slobodno vrijeme - kaže Frka. Žofa je dodao kako su splavari uredili cijelu obalu, na nekim mjestima su ostavili veće drveće koje drži obalu i daje neophodnu hladovinu.
Sami sve održavaju
- Od Save do krune nasipa je područje koje mi kosimo. Sagradili smo dječja igrališta, roštilje, posadili voće, ukrasno drveće i zaista uživamo na svojim splavima. I mi, ali i svi naši prijatelji koji nam dođu u posjet. Mi između sebe imamo posebne odnose, uvijek smo spremni jedni drugima pomoći. I ne samo u poslu oko splavi, nego i pojesti i popiti ono što je pripremljeno. Puno je šala, uvijek je netko na meti, no nitko se na to ne ljuti, jer nikad ne želimo nekoga uvrijediti - priča Petričević. Splavi su različite, ima ih svakakvih, okićenih zelenilom ili cvijećem, s pravim terasama... Sve je individualno, vlasnici ih rade kako kad mogu i s vremenom ih dorađuju. Na obali je sagrađeno nekoliko novih splavi koje će sačekati jesen, kad Sava poraste i izlije se do nasipa, pa će onda i one biti premještene u splavarsku ulicu.
- Nije ovo nimalo jeftino, treba mnogo ulaganja, a ponajviše vremena - poručuju splavari koji žive uz rijeku i sa rijekom, na čemu im, oni koji nemaju tu mogućnost, pomalo i zavide.
I ove će godine splavari zadnje subote u kolovozu obilježiti svoj 'kirvaj' i oprostiti se s ljetom popularnom bakljadom, a kako je to izgledalo prošle godine možete pogledati OVDJE.