862
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Neupućen, ovih dana bi mogao pomisliti kako je boja i opadanje lišća s kestenova, kod brodskog samostana recimo, najava rane jeseni. Zapravo, radi se o posljedici, šteti, što ju je izazvao invazivni nametnik - kestenov moljac miner (Cameraria ohridella Deschke et Dimić) koji se s makedonskog juga (otkrivena je u Ohridu) velikom brzinom proširio po cijelom Balkanu i širom srednje Europe. U Hrvatskoj zabilježen je prvi puta u Zagrebu 1989. godine. Najradije se hrani lišćem divljeg kestena (Aesculus hippocastanum L.) i to stabala s bijelim cvatom.
Skupljanjem i uništavanjem otpalog lišća, ranije u jesen, postiže se veći uspjeh jer dio kukuljica s vremenom ispadne iz otpalog lišća na tlo.
Vrlo su otporni na niske zimske temperature pa neka istraživanja bilježe da, kao gusjenica ili kukuljica, u otpalom lišću, mogu preživjeti temperature i do –23 °C, što omogućuje povećanje populacije nakon hladnih zima. Vrsta ima tri do četiri generacije godišnje, ali u godinama sa suhim i toplim vremenom, kao što je ova, ovaj štetnik može imati i do 5 generacija godišnje.
Sretna je okolnost što u godinama jakih napada, kada je u jesen lišće potpuno uništeno kolonijama ovog štetnika, zbog nedostatka hrane i prostora, dolazi do visoke smrtnosti gusjenica, pa je sljedeće godine napad puno manji.
Iluzorno je očekivati kako će itko, a pogotovo u ovakvoj gospodarskoj i financijskoj situaciji, i posebno sa stanjem svijesti u gradu odgovornih za njegovo zelenilo, „rasipati novce" na zaštitu divljeg kestena koja se obično provodi folijarnom ili endoterapeutskom primjenom insekticida. Razmišljajući o primjeni insekticida na javnim gradskim površinama, također, valja uzeti u obzir i rizik od kontaminacije ljudi i kućnih ljubimaca.
Iako zahtjeva puno vremena, metoda zaštite koja se sastoji od higijenskih mjera za smanjenje zaraza, odnosno temeljitog sakupljanja i uništavanja otpalog lišća u jesen, za sada, u Brodu, nema alternativu.
Skupljanjem i uništavanjem otpalog lišća, ranije u jesen, postiže se veći uspjeh, jer dio kukuljica, s vremenom, ispadne iz otpalog lišća na tlo. Ipak, želi li se potpunije zaštititi stoljetna (kao i mlađa) stabla kestena, ovu mjeru mora se nadopunjavati primjenom toksikološki i ekotoksikološki povoljnih insekticida kao što su regulatori razvoja diflubenzuron ili heksaflumuron i to u vrijeme pojave prvih leptira u proljeće.
Postoje i novije aktivne tvari za tu namjenu koje su istovremeno prihvatljivije s aspekta okoliša, a također spadaju u skupinu regulatora razvoja insekata. Nažalost, autor Poljoprivredne entomologije veće nekoliko godina je pokojni, no to ne znači da su sve spoznaje... Prikaži sveje stale s posljednjim izdanjem iste knjige.