Kruh Svetog Ivana Krstitelja
Rogač (Ceratonia siliqua) iz porodice Fabaceae, zimzeleno je drvo koje pripada u skupinu mahrunarki (Leguminosae). Raste u mediteranskom području gdje se, zbog slatkog i hranjivog ploda – mahune, uzgaja najmanje četiri tisuće godina. Poznat je još i pod nazivom "Kruh svetog Ivana", jer se po predaji Ivan Krstitelj njime hranio dok je živio u divljini. Spominje se i u Novom zavjetu i u Talmudu. Voli sušne uvjete, daleko od štetočina pa ju je potrebno malo ili nimalo prskati. Naraste do petnaest metara u pedeset godina. Iako, kažu, prvih petnaest godina ne donosi plod, prošle godine rogač na mojoj terasi, star sedam godina, je cvao i bilo se zametnulo nešto plodova koji su, nakon unošenja u podrum, nažalost otpali. Inače rogač u prirodnom okruženju ima bogat urod sve do duboke starosti. Veliko drvo može u jednom urodu donijeti tonu ploda. Cvate u rujnu i listopadu. Dok se razvija, mahuna rogača ima zelenu boju, koja se vremenom pretvori u tamnosmeđu. Unutar mahune nalazi se do petnaest sjemenki, a zanimljivo je kako neki tvrde da mjera za zlato i drago kamenje, karat, ustvari, težina je prosječne sjemenke rogača! Cijeli plod, i mahuna i sjemenke, jestivi su.
Mjera za zlato i drago kamenje, karat, ustvari, težina je prosječne sjemenke rogača.
Grci, Egipćani, Rimljani, Arapi, Španjolci...
Stari Grci, po Theophratusu, rogač su nazivali „egipatska smokva" a stari Egipćani ljepljiva svojstva rogača koristili su u mumificiranju (a u grobnicama su nađene i mahune i sjemenke). Rimljani su jeli mahune zelene i svježe zbog njihove prirodne slatkoće. Arapi su ga posadili u Sjevernoj Africi i Španjolskoj zajedno s limunom i maslinom. Španjolci su ga odnijeli u Meksiko i Južnu Ameriku, a Britanci u Južnu Afriku, Indiju i Australiju. Brzo se proširio jer se lako uzgaja, ne zahtjeva puno pažnje, a donosi puno plodova.
Višestruko koristan
Ljepljiva masa dobivena od sjemenki rogača koristi se za geliranje ili kao emulgator u sladoledu, a od mahuna, prženjem i mljevenjem, dobiva se prah koji se koristi u prehrambenoj industriji (kao stabilizator i sredstvo za potamnjivanje) i domaćinstvu kao zamjena za kakao i kavu. Od fino mljevenog brašna mogu se napraviti ukusni i zdravi topli napitci ili se njime može dati fina aroma raznim pudinzima i kolačima. U trgovinama zdrave hrane mogu se naći razne „čokolade", namazi i pudinzi od rogača. Zreli rogač, neprerađen i sirov, može se konzumirati kao slatka grickalica.
Preporučljiva zamjena za čokoladu
Preporučljiva je zamjena za čokoladu jer ima mali udio masti, bogat je pektinom, obiluje proteinima i rijetko djeluje kao alergen. Kalorijska vrijednost mu je za dvije trećine manja nego u čokolade. Zbog toga, iako ima malo drugačiji okus od čokolade, po sastavu je puno prihvatljivija namirnica za osobe oboljele od dijabetesa, migrena ili tjeskobe, nervoze i sl. Prednost nad čokoladom trebao bi imati i zbog toga što ne sadrži feniletilamin koji može izazvati migrene, povisiti krvni tlak i razinu glukoze u krvi. Također ne sadrži oksalnu kiselinu koja ometa apsorpciju kalcija i cinka, elemenata važnih za zdrave kosti i kožu te je upravo ona jedan od „krivaca" zbog kojeg se čokolada povezuje s „napadom" akni u mladih nakon konzumacije prekomjerne količine. U rogaču i njegovim prerađevinama, za razliku od čokolade, nema stimulansa metilksantinog teobromina koji, između ostalog, mogu izazvati alergijske reakcije, i nema kofeina koji ima različita, a za pojedine skupine ljudi (djeca) bolesnika i osjetljivijih ima, ili može imati i negativno djelovanje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
DubokoPlavo02.10.2012. u 17:35
Stipicu, zgodan clanak i za mnoge koji se inace ne interesiraju puno o Mediteranskom bilju poucan. Ako vec neznas, evo ti link http://palmapedia.com/index.php/topic,159.0.html na jedan nas forum na kojem ima aktivnih i nas Brodjana. Inace redovito nabavljam i koristim rakiju... Prikaži sveu od rogaca, naravno kao medicinu :-) (da pravljena na dropu.....) sto danas nazalost rijetko jos samo stariji mjestani Dalmacije rade. Na otocima pogotovo meni bliskima raste kao korov bez ikakvog uzgoja, jako dobro podnosi susne godine. Na forumu mozes naci i dosta o samom uzgoju rogaca.
-