1622
Prikaza
11
Komentara
SLAVONSKI BROD - I prošao je još jedan mjesec. Ako ne najteži, onda jedan od težih u, sad već četveorogodišnjoj, borbi protiv onečišćenja brodskog zraka. Po provedenoj analizi DHMZ-a i prema rezultatima mjerenja na mjernoj postaji Jelas, u klasificiran je kao treće, a po važećem Zakonu druge kategorije.
Kako je izgledao taj prošli mjesec? Na žalost, nastavljeni su svi problemi evidentirani i u listopadu.
Nakon bizarnog posjeta, Mihaela Zmajlovića, ministra zaštite okoliša i prirode krajem listopada, Slavonski Brod su u studenom pohodili i predsjednik Republike Ivo Josipović, članovi Helsinškog odbora, a za vrijeme predstavljanja temeljne studije procjene mogućeg utjecaja ekoloških čimbenika na zdravstveno stanje stanovništva Brodsko-posavske županije i prof. Goran Heffer, pomoćnik ministra za inspekcijske poslove, prof. Franjo Plavšić, ravnatelj Hrvatskog zavoda za toksikologiju i mnogi drugi.
3. studenog izmjerena je koncentracija sumporovodika: 61,7 µg/m3, što je skoro 9 puta iznad granične vrijednosti.
Ponovo su pokrenuti međudržavni dogovori, pa se u Zagrebu ministar Zmajlović sastao s Mirkom Šarovićem, ministrom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine. Na kraju je i Ured Predsjednika Vlade Republike Hrvatske uputio predstavke Građanske inicijative za čisti zrak u Slavonskom Brodu Ministarstvu vanjskih i europskih poslova i Ministarstvu zaštite okoliša i prirode da se razriješi taj brodski slučaj s onečišćenjem zraka (vidi prilog).
Za to vrijeme bilo je puno priče o početku remonta u Rafineriji. Prvo se spominjalo da će remont početi od 15. listopada, a onda od 01. studenog, pa na kraju od 10. studenog. Na žalost, kako se zna, nitko nikada, zvanično, o tome nije informirao ni Gradsku upravu Grada Slavonskog Broda, kao ni Građansku inicijativu.
Dok se u tiskovini pojavila informacija, kako je Rade Vidaković, načelnik za marketing u Optima grupi, u čijem je sastavu i Rafinerija, izjavio: ”… remont počinje u nedjelju (10. studenoga), kada će s radom prestati postrojenja za preradu nafte, dok će postrojenje za doradu derivata raditi do 18. studenoga”. No, Brođani, do današnjeg dana, nisu sigurni što se u Rafineriji u Bosanskom Brodu podrazumijeva pod remontom.
Inače Rafinerija ima dugogodišnju tradiciju. Od 1991. godine do 27. studenog 2008. godine, prvo zbog ratnog stanja, a kasnije zbog oštećenja i djelomičnog devastiranja rafinerije, ona nije bila u funkciji. Njen sadašnji vlasnik je ruska kompanija „Zarubezhneft" koja posluje pod zaštitnim znakom „Nestro". Rafinerija „trenutno prerađuje više od 100.000 tona nafte mjesečno… U toku su investicije i radovi koji trebaju dovesti kapacitet proizvodnje do 4.2 miliona tona godišnje" (http://www.rafinerija.com/).
Brođani, do početka rada Rafinerije, nisu uočavali emisiju štetnih plinova u zraku i vrlo rijetko su osjetili neugodne mirise. Svi pokazatelji govore kako je bosanskobrodska Rafinerija najveći zagađivač oko nas.
No, prisjetimo se na prošlomjesečna veća i opasnija zagađenja zraka u Sl. Brodu!
Nakon određenog zatišja, 26. listopada, kontinuirano deset sati, koncentracija sumporovodika bila je iznad granične vrijednosti: 7 µg/m3 (mikrograma po kubnom metru).
6. studenog, izmjerena je rekordna koncentracija: 70,2 µg/m3, što je ravno deset puta iznad granične vrijednosti
Dana 2. studenog, ponovo je koncentracija sumporovodika kontinuirano deset sati bila iznad granične vrijednosti s maksimalnom koncentracijom od 35,5 µg/m3!
Sutradan, 3. studenog, kad je izmjerena, do tad, najveća koncentracija sumporovodika: 61,7 µg/m3, što je skoro 9 puta iznad granične vrijednosti.
A onda, 6. studenog, mjerena je i rekordna koncentracija: 70,2 µg/m3, što je ravno deset puta iznad granične vrijednosti (grafikon 1)!
Podvlačim kako su posebno zabrinjavajući tvz. „pikovi" u onečišćenju, kao i kontinuirano onečišćenje zraka.
Paralelno, ali s određenim pomakom, odvijala su se onečišćenja zraka benzenom i lebdećim česticama PM 2.5. Tako da je 1., 3. i 5. studenog, po deset sati kontinuirano, koncentracija benzena bila iznad granične vrijednosti na godišnjoj razini (5 µg/m3) s maksimalnim koncentracijama od 17,7 µg/m3.
Dana 22. studenog, ponovo je porasla koncentracija sumporovodika u zraku. Satna koncentracija narasla je na alarmantnu visoku vrijednost od 41,6 µg/m3, što je 6 puta iznad granične vrijednosti!
Opet paralelno, ali i dulje, bilo je onečišćenje zraka benzenom i lebdećim česticama PM 2.5.
I to je to! Suludo je uzročnika tih zagađenja tražiti izvan ograde Rafinerije, makar nitko ne tvrdi da nema onečišćivača i u Slavonskom Brodu, ali oni se ne mogu mjeriti s rafinerijom. Dovoljno je pogledati grafikone 6 i 7. lijepo se vidi da od 30. studenog ujutro do 1. prosinca u podne, koncentracija sumporovodika je stalno oko i ispod 1,5 µg/m3, sumporov dioksida ispod 5 µg/m3, benzena oko 1–2,5 µg/m3, a lebdećih čestica PM 2.5 ispod 10 µg/m3.
To nam zaista mnogo govori!
Slika 6 – dnevna koncentracija sumporovodika (H2S) od 25.10. do 07.11 s 5 prekoračenja GV,
Slika 1 – niske satne koncentracije benzena (C6H6) i lebdećih čestica PM 2.5 od 30. studenog ujutro do 1. prosinca u podne, vidljiv je remont
Slika 2 – satna koncentracija sumporovodika (H2S) od 22.11. do 25.11 s maksimalnom koncentracijom od 41,6 µg/m3,
Slika 3 – niske satne koncentracije sumporovodika (H2S) i sumporov dioksida (SO2) od 30. studenog ujutro do 1. prosinca u podne, vidljiv je remont
Slika 4 – satne koncentracije benzena (C6H6) i lebdećih čestica PM 2.5 od 24.11. do 28.11 s maksimalnom koncentracijom benzena od 29,8 µg/m3 i lebdećih čestica PM 2.5 od 162,4 µg/m3,
Slika 5 – satna koncentracija sumporovodika (H2S) od 02.11. do 07.11 s visokim koncentracijama od 35,5 µg/m3 i 61,7 µg/m3 i rekordnom koncentracijom od 70,2 µg/m3!
Dakle stalne teme su rafinerija, stribor, duspara i ostale stranke, sve u svemu..blijedi sbplus ako ode okomita crta osta samo minus ..
Generalni remont u tijeku, nema smrada,nema benzena,nema lebdećih čestica,nema sumporovodika.Pitam ministra Zmajlovića da li još sumnja u to da nas RNBB truje a ne deponija na Vijušu.Po završetku remonta isti dan će biti smrada,benzena u visokom postotku a i lebdećih... Prikaži sve čestica.Dragi moji Brođani makar ćemo Božić proslaviti na čistom zraku i to je nešto,a onda opet jao si ga nama.
To da je rafinerija u remontu,vidimo i sami-imamo oči. Sva ova zagađenja su bila dok je iz najvećeg rafinerijinog crveno-bijelog dimnjaka sukljao dim (vidljivo i sa Korza te keja). Sada se lijepo vidi da nema dima niti iz tog dimnjaka,i... Prikaži sve za to mi nije niti trebalo nikakvo njihovo priopćenje.
Cijeli članak, pa i objavljeni grafikoni potpuno su u kontekstu s novim, današnjim "službenim očitovanjem uprave (Rafinerije), da tek je sada (Rafinerija) u potpunom remontu". Što znači da do prije par dana o njenom remontu nije se ni moglo govoriti.... Prikaži sve To pokazuju i satne koncentracije sumporovodika mjerene 22. studenog od 23,4 µg/m3 i 41,6 µg/m3, što je 6 puta iznad granične vrijednosti! Također i 24. studenog od 30,9 µg/m3 (Slika 2). A opet paralelno, ali i puno dulje, bilo je onečišćenje zraka i benzenom i lebdećim česticama PM 2.5. Tako da je 23. na 24. studenog dvadeset sati, 25. na 26. trideset sati, 26. na 27. opet dvadeset sati, a 28. studenog deset sati kontinuirano koncentracija benzena bila iznad granične vrijednosti na godišnjoj razini (5 µg/m3) s maksimalnom koncentracijom od 29,8 µg/m3 (26.11.2012.). Dok je od 22. – 25. studenog 70 sati i 26. – 28. 60 sati kontinuirano koncentracija lebdećih čestica PM 2.5 bila iznad granične vrijednosti na godišnjoj razini (25 µg/m3), s maksimalnim koncentracijama od 162,4 µg/m3 i 123,1 µg/m3 (Slika 4).