854
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svjetski dan zaštite okoliša obilježavamo svake godine na današnji datum, 5. lipnja, u sjećanje na održanu Konferenciju Ujedinjenih naroda u Stockholmu 1972. Godine na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda.
Cilj obilježavanja Dana zaštite okoliša prvenstveno je ukazati na prisutnost antropogenih klimatskih promjena u koje - bez obzira na iskustvo ubrzano rastuće pojave prirodnih nepogoda - mnogi još uvijek ne vjeruju, kao i podsjetiti na načine pomoću kojih svatko od nas može napraviti potez prema zaštiti prirodnog blaga jedine Zemlje koju imamo.
Osvrnemo li se na stanje u Slavonskom Brodu, dva se ekološka problema već dugi niz godina najviše ističu: čistoća zraka i odlaganje otpada. Sumirali smo planove i predviđanja njihove uspješnosti Grada i Brodsko-posavske županije vezane za poboljšanje stanja.
Štose tiče poboljšanja kakvoće zraka, Grad Slavonski Brod početkom je tjedna objavio Akcijski plan kojim su popisani glavni utjecaji prisustvu velike koncentracije lebdećih čestica (PM10 i PM2,5). U njemu su opisani načini na koje bi Grad do 2025. godine, Brođanima trebao olakšati i omogućiti da 'dišu punim plućima'. Detaljan pregled objavljenog plana možete potražiti OVDJE.
Nadalje, u Provedbenom programu Grada Slavonskog Broda za razdoblje od 2021. do 2025. godine, objavljenom na stranicama Grada, kao način smanjenja onečišćenosti zraka navodi se daljnja izgradnja biciklističkih ruta kako bi građani imali sigurno obilježen put kojim bi mogli prometovati na dva kotača bez emisije ugljičnih plinova. Za one koji preferiraju 'zeleni dvokotač' na električni pogon, pored unajmljivih bicikala na korzu su, kao što smo detaljnije prenijeli, nedavno na ulicama 'osvanuli' romobili koje Brođani mogu koristiti za putovanje gradom od točke A do točke B.
Otežano disanje ili - preciznije rečeno - neugodan miris gotovo pa je postao prepoznatljiva osobina Slavonskog Broda. Premda je na području grada od 2015. godine zabilježen pad količine odloženog miješanog komunalnog otpada za gotovo 50 posto, među razvojnim izazovima kvalitete života navode se nedostatak Regionalnog centra za gospodarenje otpadom, nedostatak sortirnice otpada, nezadovoljavajući postotak odvojeno prikupljenog otpada te izostanak sustava prikupljanja miješanog biorazgradivog otpada na čitavom području Grada.
Međutim, krajem prošlog mjeseca, na stranicama Komunalca i Grada Slavonskog Broda objavljeno je kako početkom lipnja 2022. godine dolazi do promjena u razvrstavanju plastičnog reciklažnog sadržaja uvođenjem posebnih žutih spremnika. U njih se korisni otpad odlaže pakiran u određene vreće koje pojedina kućanstva, po potrebi, mogu besplatno preuzeti na adresi Stanka Vraza 37 (R.J. Higijena) ili na adresi pl. Horvata 38 (Uprava društva). Uz to, „nakon pripreme novih ploha za odlaganje te nabave specijaliziranih vozila, TD Komunalac d.o.o. obavještava svoje korisnike da, počevši od dana 1. lipnja 2022. počinje organizirano prikupljanje i odvoz biootpada na području grada Slavonskoga Broda.” Uz obavijest o početku skupljanja biootpada građanima je priložen raspored.
Dok se Grad fokusirao na gore navedene probleme, Brodsko-posavska županija preuzela je brigu o ekološkom razvoju usklađenom s, između ostalog, programskim dokumentima za financijsko razdoblje Europske unije 2021. do 2027. godine, s naglaskom na zelenu i digitalnu tranziciju gospodarstva i društva koja obuhvaća razvoj klasičnih grana gospodarstva, biokemije, intenzivno korištenje obnovljivih izvora energije i podizanje energetske učinkovitosti te daljnji razvoj komunalne, prometne i društvene infrastrukture.
Da unaprjeđenje stanja okoliša nije jeftin zahvat moguće je zaključiti iz Programa održavanja komunalne infrastrukture u Slavonskom Brodu za 2022. godinu koju je objavilo Gradsko vijeće krajem prošle godine prema kojem se Upravnom odjelu za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša propisuju ovlasti održavanja javnih zelenih površina, čistoće javnih površina, građevina, uređaja i predmeta javne namjene, prigodno ukrašavanje grada, provođenje mjera obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije te sakupljanje napuštenih i izgubljenih životinja te njihovo zbrinjavanje u skloništu za životinje - dakle, rekli bismo osnovne zadaće održavanja - za što je ukupno predviđen iznos od 7,8 milijuna kuna. Bez obzira na (su)financiranja namijenjena boljitku ekološke slike koja pristižu izvan Republike Hrvatske, ne bismo se trebali osloniti samo na pomoć izvana - što je u jednu ruku i smisao obilježavanja Dana zaštite okoliša - probuditi svijest o tome da promjena može i mora započeti malim koracima kao što su pravilno razvrstavanje otpada i odgovorno ponašanje usmjereno na floru i faunu Lijepe Naše. Tko zna, ako se i sami potrudimo održati ljepotu prirode kojom smo okruženi, umjesto štetnih čestica i neugodnog vonja razbacanih nakupina smeća, šetajući Slavonskim Brodom kroz par godina mogli bismo zastati i 'pomirisati koju ružu'.