3301
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - Jučer održanu tribinu, kao dio projekta, "Javne politike dugog dometa: zemlja - voda - zrak" moderirala je Iris Beneš, voditeljica ureda Brodskog ekološkog društva-BED a, nakon što je Peter Tot-Đerđ, iz Građanske inicijative Za čisti zrak, završio svojim uvodnim izlaganjem, slijedili su:
U najavljenim velikim investicijama vezanim uz energetiku i promet energenata, primarno će se inzistirati na kvalitetnim studijama utjecaja na okoliš.
Ines Merčep, dipl.ing. arh. načelnica Sektora za atmosferu, more i tlo Ministarstva za zaštitu okoliša i prirode; dr. sc. Cleo Kosanović, voditeljica Službe za kvalitetu zraka i pomoćnica ravnatelja Državnog hidrometeorološkog zavoda; dr. sc. Amela Jeričević, načelnica Odjela za istraživanje zraka u Državnom hidrometeorološkom zavodu; Lukša Kraljević, voditelj Odsjeka za obradu, kontrolu i razmjenu podataka pri Službi za kakvoću zraka; Igor Ivić-Hofman, dr.med. spec. epidemiologije Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, Služba za epidemiologiju; Zvonimira Medverec Knežević, dipl. ing. Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, Služba za zdravstvenu ekologiju; Enes Ćerimagić, pravnik Zelene akcije.
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara prezentirao je sve aktivnosti i nastojanja koja su on, kao gradonačelnik, i Gradska uprava do sada poduzeli kako bi se utjecalo na poboljšanje stanja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu.
Sažetak tribine mogao bi glasiti slično kao što smo već više puta mogli čuti i pročitati: Problem glavnog onečišćivača zraka u Slavonskom Brodu, vezan je uz bosanskobrodsku rafineriju i njegovo rješavanje je, zbog niza čimbenika, kompleksno pa se ne može očekivati brzi i značajan napredak po povom pitanju. Posljedice koje trpe građani, zbog učestalih prekoračenja graničnih, ali i tolerantnih vrijednosti, emisija sumporovodika, benzena i lebdećih čestica, često su akutne i mogu imati nepovoljan učinak na zdravlje građana, posebno sa simptomatikom nadražaja pluća, glavoboljama i suzenja očiju, a za kronične i dugoročne posljedice prava saznanja ćemo imati tek nakon dvadesetgodišnjeg sustavnog mjerenja i praćenja te istraživanja koja provodi Zavod za javno zdravstvo u suradnji s Općom bolnicom dr Josip Benčević.
Odgovorne službe i tijela državne i lokalne uprave shvaćaju problem i, u okviru svojih nadležnosti i odgovornosti, poduzimaju određene mjere na rješavanju ovog problema, ali, kako je rečeno, problem je kompleksan, i građani, koji su ga svjesni, ne mogu očekivati brzo rješenje. Mora se još puno raditi na jačanju opće svijesti i informiranja građana kako, samo ako daju punu i daleko masovniju potporu udrugama i inicijativama koje se primarno bave ovom problematikom, mogu doprinijeti poboljšanju stanja.
Za pozdraviti je izražen čvrsti stav gradonačelnika Mirka Duspare kako u najavljenim velikim investicijama vezanim uz energetiku i promet energenata, primarno će se inzistirati na kvalitetnim studijama utjecaja na okoliš.
Nazočnim građanima, a neki od njih, svojim pitanjima i komentarima, uključili su se i u raspravu, podijeljeni su primjerci knjižice "Priručnik za eko-aktivizam" u izdanju Zelene akcije.
misliš, htio si reć, građani se mogu jebat ? Pa to i rade. Pogledaj ti našeg prezentatora, šta je "grad" napravio. Vidi: prodaje ti smrdljivi zrak sa svojim pajdom dodikom. Toliki skupovi, svaka čast stručnjacima koji mjere. Ovi, oni, ovako,... Prikaži sve onako......DOKLE ??? Samo jedan pajser treba da se zatvori usrani ventil i spasi majka zemlja. Al za ljubav, treba imat dušu, a ne kitu....
Za kronične i dugoročne posljedice prava saznanja ćemo imati tek nakon dvadesetgodišnjeg sustavnog mjerenja,,,,, pa meni ovo liči na onu izreku " Crkni Mago dok trava naraste" zar ne postoje nikakve mjere da se te smradove prisili na to da... Prikaži sveda taj nesnošivi ... smrad riješe sa ugradnjom određenih filtera ??????