Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša i prirode te Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) zrak u Slavonskom Brodu, unatoč povremenim "odstupanjima" nije štetan za zdravlje njegovih stanovnika.
Zrak u u Slavonskom Brodu jedan je od najvećih okolišnih prioriteta, kazao je ministar Mihael Zmajlović koji je na današnjoj konferenciji za novinare izvijestio što je posljednjih mjeseci učinjeno kako bi se riješio problem zraka u Slavonskom Brodu, objavila je Slobodna Dalmacija
Uz ministra je bila i Sonja Vidič iz DHMZ-a koja je kazala da su u posljednjih sedam mjeseci u Slavonskom Brodu zabilježene nedozvoljene količine ozona i sumporovodika, ali samo 42 sata od ukupno 4.800 sati koliko je trajalo mjerenje.
Zmajlović: "Zbog proceduralnih problema postavit će se privremena mjerna postaja koja će kakvoću zraka mjeriti sve do izgradnje nove nakon ponovljenog javnog natječaja."
Upitana kako se podaci koje je iznijela razlikuju od upozorenja lokalnih udruga Vidič je kazala da se vrijednosti o kojima je govorila "vežu uz propise, a ne proizvoljne vrijednosti".
"Zdravlje ljudi u Slavonskom Brodu nije ugroženo niti u jednom trenutku", ponovila je Vidič, dodajući da kvaliteta zraka prati na mnogim lokacijama u Hrvatskoj te da su rezultati ponegdje i gori nego u Slavonskom Brodu.
Ministar je kazao da je, radi što kvalitetnijeg rješavanja problema ispušnih plinova iz rafinerije u Bosanskom Brodu, hrvatska Inspekcija zaštite okoliša ponudila suradnju nadležnim inspekcijskim službama u BiH, a sve kako bi razmijenili iskustva i znanja stečena tijekom modernizacije rafinerije u Sisku.
Dogovorena je i bolja suradnja između centara 112 u Hrvatskoj i BiH, a Rafinerija bi do kraja mjeseca trebala postaviti novu mjernu postaju. Također u kontaktima s ruskim vlasnikom rafinerije preispituje se mogućnost da se skrati rok za modernizaciju koji je ranije određen do 2015. godine, kazao je Zmajlović.
Što se tiče dodatne mjerne postaje u Slavonskom Brodu zbog proceduralnih problema postavit će se privremena postaja koja će kakvoću zraka mjeriti sve do izgradnje nove nakon ponovljenog javnog natječaja.
Više u Priopćenju Ministarstva u prilogu članka (pdf).
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
PeterTDj23.07.2013. u 22:49
Zaista nevjerojatan i nepotrebno senzacionalistički naslov s jedne strane (kao da su udruge građane nešto skrivale!) i nevjerojatna izjava g-đe Vidić u stilu onih „loženja lignitom“ i „vožnja automobilima blizu mjerne postaje“ iz prijašnjih godina… Dok svima je jasno da... Prikaži sve je većina onečišćena brodskog zraka dolazi iz emisije iz Rafinerije. Ne znam kako g-đa Vidić nije upoznata s alarmantnim stanjem u Slavonskom Brodu jer je godišnje izvješće DHMZ-a za 2012. god. bila već treće u nizu koje je potvrdilo kako je brodski zrak onečišćen sumporovodikom i lebdećim česticama PM 2.5, a drugo kako i ozonom!!! Nadalje nevjerojatno da Ona nije upoznata da ove godine mjerene su alarmantne i rekordne visoke satne koncentracije za sumporovodik, u svibnju za vrijeme akcidentne situacije u Rafineriji (18 puta iznad granične vrijednosti!), dok u veljači i za sumporov dioksid 615 µg/m3(!), a granična vrijednost 350 µg/m3!!! Također i s tim, da izgleda kako je najveća sreća Brođana da zbog tržišne situacije Rafinerija unazad par mjeseci zvanično je morala smanjiti svoju proivodnju za oko 30%... Uz to i sama izjava Ministra puno govori: "Ono što je ključno za samo onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu jest modernizacija rafinerije. Radi se na tome da se vlasnici obvežu da rokove za modernizaciju skrate!" Dok u priloženom priopćenju lijepo se vidi da svi zahtjevi za čije provođenje su se članovi GI za čisti zrak cijelo vrijeme borili (rješavanje modernizacije Rafinerije, postavljanje druge mjerne postaje, uspostavljanje suradnje između centara 112 u RH i BiH, potpisivanje „Sporazuma o suradnji u području zaštite okoliša i održivog razvoja RH i BiH“, itd.) polako, ali se rješavaju!!!
-