2294
Prikaza
3
Komentara
POŽEGA / BIZOVAC - Obitelj Abramović iz Bizovca već desetljećima 'plete' svoju ljubav prema korparstvu. Svakim danom strpljivo i precizno izrađuju košare, fotelje te druge proizvode od pruća. Naglasak stavljaju na rustikalni stil za koji kažu kako „nikada ne izlazi iz mode".
Ana i Miroslav Abramović pletenjem se bave od djetinjstva, odnosno, od svoje 15 godine, a sve je krenulo u rodnoj Bosanskoj Posavini.
- Od svoje 15. godine izrađujem proizvode od pruća i drveta. U Bosanskoj Posavini to je bila tradicija. Gotovo svako domaćinstvo bavilo se pletenjem i izradom svega od drveta. Zlatni period života na tom području bio je od sedamdesetih do Domovinskog rata. Sada je tamo stanovništvo raseljeno, mladi su otišli u inozemstvo. Tamo gdje je negdje radilo na tisuće ljudi, sada ih radi vrlo malo. - za SBplus prisjetio se 60-godišnji Miroslav.
Dugogodišnje iskustvo njegovu je obitelj dovelo do izrade vrlo kvalitetnih pletiva. Tu su vještinu upotpunili i otvorenjem kućne radinosti „Bizovac Plet".
- Naši proizvodi su domaći. Imamo plantažu trajnih nasada na kojemu rastu šibe, a mi ih svake jeseni režemo. Nakon toga ih sortiramo, kuhamo, sušimo i skladištimo, a onda slijedi lakiranje i sama priprema za pletenje. Nije to lak posao, za njega treba vremena i vremena, zato radimo iz dana u dan, iz noći u noć. Zanimljivo je što je šiba zapravo jako zahtjevna za rad - ono što si danas započeo, danas moraš i završiti. - govore nam.
Koliko god to bilo teško zamislivo u današnjem vremenu, obitelj Abramović bavi se isključivo korparstvom. Ono je njihov 'kruh'.
- Živimo od ovoga. Ne bogato, nego skromno. Gdje god se nešto događa tu smo i mi, rijetko kada ćemo propustiti sajam ili nekakvu manifestaciju. Putujemo diljem Hrvatske. Nije jednostavno, ukupni troškovi su skupi - vozila, cestarina, gorivo - no uspijemo pokriti sve troškove. - pojašnjava.
Miroslavu je već 60. godina života, svjestan je kako mu se bliži odlazak u mirovinu, a to ga ne veseli samo iz jednog razloga - korparstvo izumire i nema nikoga tko bi mogao nastaviti tradiciju.
- Mladi odlaze. Ne pokazuju interes za korparstvom, niti za bilo kojim drugim 'starinskim' radom. Djeca su prije znala plesti i to su radili da bi zaradili pokoju kunu. Kako je krenulo, za nekoliko godina više nitko neće niti znati što je korparstvo. - govori nam.
Tijekom proteklog vikenda, na Festivalu buče, obitelj Abramović ponudila je svoje proizvode, a otkrili su nam koliko taj rad zanima žitelje Požeštine.
- Što se tiče same Požege, ona je uvijek jedno mjesto gdje se solidno radi. Uvijek smo zadovoljni ovdje jer ljudi i cijela Požeština imaju afinitet prema ovakvim proizvodima. Zato nam je uvijek zadovoljstvo doći u Požegu. - zaključio je.