SLAVONSKI BROD - I dok pametni telefoni i računala pomoću modernih softvera pomicanje sata odavno 'odrađuju' sami, brojčanike zidnih i ručnih satova na baterije ipak ćete noćas u tri sata ručno morati vratiti na dva jer prelazimo na zimsko računanje vremena. Time ćete dobiti sat vremena više sna, ali i kraće dane.
Podsjetimo, ljetno računanje vremena, s kojim ćemo se noćas pozdraviti, u Hrvatskoj je na snazi od 1983. godine. Inače, uz Hrvatsku ovakvo računanje vremena prakticira još oko 70 zemalja. Do 2021. sve članice Europske unije moraju odlučiti žele li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena. I dok su primjerice susjedi Slovenci skloniji zadržavanju zimskog vremena, Hrvatska je sklonija zadržavanju ljetnog računanja vremena, koje je sat ispred sunčanog, jer više pogoduje turizmu. No, konačne odluke još nisu donesene.
Prema novom Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, s promjenom sata više nema obaveze paljenja svjetala. Novi zakon paljenje i gašenje svjetala regulira u datumskom razdoblju (od 1. studenog do 31. ožujka), a ne po promjenama zimskog i ljetnog računanja vremena. Na motornim vozilima tako ćete morati imati upaljena svjetla i danju tek od 01. studenog, a svi koji se toga neće pridržavati riskiraju kaznu u iznosu od 300 kuna. Ova promjena ne odnosi se na vozače motocikala i mopeda, koji svjetla moraju imati upaljena tijekom cijele godine.
Povratkom na zimsko računanje vremena, električna energija utrošena od 7 sati do 21 sata obračunava se prema višoj tarifi (VT), a energija utrošena u razdoblju od 21 sata do 7 sati prema nižoj tarifi (NT), navode na stranicama HEP-a.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -