- Jednom smo pustili u kuću trgovačku putnicu koja je prodavala knjige. Ni dan danas ne znam kako se sve to dogodilo, ali u trenu žena je nestala a mi ostali s tri knjige koje nam nisu trebale a koje smo platili gotovo 700 kuna. Iako, pravno gledano nismo prevareni, jer smo za novac koji smo dali dobili knjige, to mi je bila škola za ubuduće. Sada jednostavno odmah na početku sve koji mi dođu na vrata pozdravim i zahvalim se te ih otpravim otkuda su i došli. Ove koji me zovu na telefon i poklanjanju kojekakve proizvode samo ako im platim 200, 500 ili više kuna ni ne slušam do kraja nego im kažem da me apsolutno ne zanimaju njihove ponude, a kada je Internet u pitanju tu sam u nešto boljoj poziciji od, vjerujem većine, pogotovo mlađih. Ja, naime, Internet koristim za video razgovor s članovima obitelji koji stanuju izvan Hrvatske i da pročitam pokoji članak. Sve ostalo, jednostavno zaobiđem, jer sve što se čini jako povoljno meni je odmah sumnjivo - kaže ova Brođanka, kojoj, čini se, savjeti policije i ne trebaju.
Ona se, očito, dobro snalazi u svijetu u kojem prevara postaje dio svakodnevice a prevaranti osobe koje svakim danom smišljaju najnovije načine kako na brzinu obrlatiti žrtvu i uzeti joj novac.
Posljednji takav slučaj, u kojem je u tijeku istraga, odnosi se, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova, na Internet prijevaru A-bonovima. Riječ je o papirnim vaučerima koji služe za plaćanje na Internetu, a može ih se nabaviti u apoenima od 25 do 500 kuna. Namame Vas tako da Vam obećaju kredit, a vi im zauzvrat trebate uplatiti nekoliko tisuća kuna u bonovima. Vi, naravno, ostanete i bez novaca i bez bonova, a oni nestanu s vašim bonovima s kojima onda kupuju na internetu. S Vama naravno prekine sve kontakte.
"Taktike koje koriste kibernetički kriminalci postaju sve inovativnije i teže za otkriti. Od pretvaranja da su voditelj vaše organizacije do toga da su zainteresirani za romantičnu vezu, online prevaranti današnjice učinit će sve što je potrebno da dobiju što žele – vaš novac ili bankovne podatke.
Najučinkovitija obrana od ove vrste prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava – a to može biti svatko od nas na internetu. Podizanje svijesti u društvu kako identificirati takve prijevarne tehnike učinit će korisnike i njihove financije sigurnijima”, apeliraju iz policije i još jednom podsjećaju kakve sve prijevare na internetu vrebaju.
1. CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.
2. Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
3. Krađa identiteta pozivom: Telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.
4. Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.
5. Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.
6. Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.
7. Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
8. Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
9. Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.
Ne treba niti sumnjati da će im još koješta pasti na pamet, ali ono što vi možete učiniti kako bi se zaštitili jeste biti na oprezu. Ili jednostavno koristiti princip Brođanke Jelene koja sve ovakve ponude jednostavno zaobilazi. Vjerujte sasvim sigurno nećete propustiti priliku preko noći se obogatiti na internetu. možete samo postati žrtvom. Stoga sve što se čini jako primamljivo sigurnije je odmah zaobići.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -