3953
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U sklopu tribine „Čistih čizmica na put bez ovisnosti“ slavonskobrodska Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti NZJZ-a predstavila je danas vrijedne rezultate anketnog istraživanja „Problematika alkoholizma, kockanja i modernih tehnologija među srednjoškolcima grada Slavonskog Broda“.
Ukupno 349-ero učenika trećih razreda (dobi oko 16/17 godina) iz šest srednjih škola na području Slavonskog Broda postalo je ispitanicima ovog posebnog istraživanja odnosno ankete. Ono je, između ostalog, pokazalo da ovisnosti 'ne znaju' razliku između gimnazija i strukovnih škola odnosno da su istima jednako izložene sve mlade osobe.
- Pokušali smo obuhvatiti tri vrste ovisnosti - alkoholizam, igranje igara na sreću i korištenje modernih tehnologija. Rezultati vezani za alkohol nisu nas iznenadili. Gotovo nema razlike u životnoj prevalenciji pijenja kod djevojaka i mladića. Svi su barem jednom u našem uzorku probali alkohol. Trećina ih pije na mjesečnoj bazi. Zanimljivo je da preko 80 posto ispitanih učenika smatra kako je alkohol u našem gradu donekle ili vrlo lako dostupan. Kod igranja igara na sreću, postoji razlika. Mladići ih češće igraju. Najpopularnije je klađenje. Na tjednoj razini ih to čini 21. Od gotovo 350 učenika, mada su maloljetni, njih 20 ima otvorene online račune, što je protuzakonito. Mobitel je najpopularniji i na njemu provode minimalno četiri sata dnevno. Djevojke su češće izjavile da provode od šest do osam ili više sati dnevno na mobitelu. One su ipak savjesnije pa imaju instalirane aplikacije za praćenje aktivnosti na mobitelu. - kazala je autorica ankete magistra psihologije Bernarda Kirchofer.
Alkoholizam je 'stara' ovisnost, ali društvena prihvatljivost također doprinosi tomu da je broj takvih ovisnika uvijek visok. Stručnjacima je to ipak nešto poznatiji protivnik (no u slučaju modernih ovisnosti) jer imaju istražene metode borbe protiv njega.
Problem pušenja marihuane kao nečeg društveno prihvatljivog, posebno je danas istaknut. Tim više jer se toj drogi sada dodaju brojni drugi izrazito štetni spojevi koji izazivaju još veću ovisnost te ostavljaju trajne posljedice.
- Dolaze nam sve mlađe dobne skupine koje eksperimentiraju s marihuanom. Ono što me zabrinjava i ljuti jest to da roditelji ne reagiraju. Trebaju reagirati na bilo koju promjenu ponašanja. Kod nas se dolazi bez uputnice. Možete osobno doći ili nazvati na 035/411-319 i tražiti savjet. Možete dovesti adolescenta, testirati ga i odmah ćete znati na čemu ste. No, roditelji su prema marihuani tolerantni. To su uglavnom mladi roditelji. Takva klima nije dobra jer problemi postoje. Opasno je za tako mladi mozak uzimati bilo koju psihoaktivnu tvar. Marihuana izaziva psihotične reakcije. Dobro je kad to stane na jednoj takvoj reakciji, no kod mladih kod kojih postoji predispozicija za razvoj psihoze, to može biti put ka shizofreniji. - upozorila je Gabud Gjurčević.