SLAVONSKI BROD - Niz stručnjaka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije - u sklopu različitih službi - bavi se brojnim temama, no rezultati njihova rada i istraživanja nerijetko teško dopiru do građana.
Tamara Brezičević, dipl. soc. radnica u Službi za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti tog istog Zavoda, objavila je rad „Seksting među adolescentima“, u kojemu se bavi zanimljivom pojavom današnjice i njezinim posljedicama.
U nastavku donosimo njezine zaključke i preporuke roditeljima.
„Seksting je pojam koji se odnosi na slanje seksualno eksplicitnih poruka, fotografija ili videozapisa putem mobilnih telefona ili društvenih mreža. Ovaj fenomen postao je sve učestaliji u posljednjih nekoliko godina, posebno među adolescentima. Iako se čini kao bezopasna aktivnost, seksting može imati ozbiljne posljedice, posebno kada se radi o adolescentima.
Postavlja se pitanje zašto adolescenti prakticiraju seksting? Nekoliko je razloga za to, a jedan od glavnih je pritisak vršnjaka. Adolescenti se često osjećaju prisiljeni da dijele eksplicitne sadržaje kako bi se uklopili u društvo.
Također, adolescenti mogu prakticirati seksting kao način da izraze svoju seksualnost i privlačnost prema drugima. Važno je napomenuti da adolescenti često ne razumiju posljedice sekstinga jer upravo kroz seksting mogu biti izloženi riziku od cyberbullyinga, zlostavljanja i ucjene.
Također, seksting može imati ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje adolescenata, uključujući anksioznost, depresiju i nisko samopoštovanje.
Uloga roditelja u sprečavanju sekstinga kod adolescenata je jako važna. Važno je da roditelji razgovaraju s adolescentima o posljedicama sekstinga. Trebaju razgovarati o tome kako seksting može imati ozbiljne posljedice na njihovo mentalno zdravlje i dobrobit. Objasniti im da seksting može dovesti do cyberbullyinga, zlostavljanja i ucjene te da se njihove eksplicitne poruke i fotografije mogu proširiti na druge ljude bez njihove kontrole.
Roditelji trebaju postaviti jasna pravila o korištenju mobilnih telefona i društvenih mreža, uključujući zabranu slanja seksualno eksplicitnih poruka i fotografija. Također, trebaju razgovarati s adolescentima o tome što mogu učiniti ako se nađu u situaciji u kojoj ih netko traži da pošalju seksualno eksplicitne poruke ili fotografije. Roditelji moraju biti uključeni u živote svojih adolescenata te razgovarati s njima o njihovim prijateljima, hobijima i interesima.
Važno da roditelji budu otvoreni za razgovor o seksualnosti i intimnosti kako biste mogli odgovoriti na pitanja i pružiti podršku svojoj djeci. Roditelji trebaju potaknuti i pozitivno samopoštovanje kod svojih adolescenata kako bi se osjećali sigurno i samopouzdano u svojoj koži. Razgovarati s njima o tome što znači biti zdrav i sretan te kako se brinuti o sebi.
Najvažnije je da roditelji budu primjer svojim adolescentima i ponašaj se na društvenim mrežama i mobilnim telefonima na način koji bi željeli da se i oni ponašaju. Također, trebaju biti otvoreni za razgovor o svojim iskustvima i izazovima s društvenih mreža i mobilnih telefona kako bi mogli podijeliti svoje znanje i iskustvo sa svojom djecom.
Ako se adolescent nađe u situaciji u kojoj je poslao seksualno eksplicitne poruke ili fotografije, važno je pružiti mu podršku da se nosi s posljedicama na način koji će mu pomoći da se oporavi i da se osjeća sigurno. S adolescentima treba razgovarati o tome što se dogodilo i kako se osjeća.
Adolescenta se može uputiti da potraži stručnu pomoć ako se bori s posljedicama sekstinga. Stručna pomoć može biti korisna u pomoći adolescentima da se nose s anksioznošću, depresijom i niskim samopoštovanjem. Treba potaknuti razvoj pozitivnog samopoštovanje kod adolescenata kako bi se osjećali sigurno i samopouzdano u svojoj koži. Razgovarati s njima o tome što znači biti zdrav i sretan te kako se brinuti o sebi. Adolescentu treba pružiti podršku u procesu oporavka te razgovarati s njim o tome što može učiniti da bi se osjećao bolje i kako se lakše nositi s posljedicama.“
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -