875
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Mlada slavonskobrodska Udruga plavi cvijet krupnim koracima grabi naprijed te, uz izvrsno vodstvo i tim, uspijeva učiniti puno za čitave obitelji i osobe s poteškoćama šireg autističnog spektra. Udruga već ima 67 korisnika – što dovoljno govori o potrebi sustavne stručne podrške i pratnje. No, kao i u drugim sferama društva, gdje sustav zakaže – uskaču ljudi spremni pomagati, razvijati i ići naprijed.
- Riječ je o prekograničnoj suradnji s Domom zdravlja Grude i to u vidu infrastrukturnih poboljšanja. Oni su ulagali u svoj Odjel Pedijatrije, a mi u prostorije Udruge. Osigurali smo sigurniji i bolji boravak korisnicima. Stavili smo nove podove i jedan kutak opremili senzomotornim elementima. Zamišljen je kao senzorni odmor za djecu. Pun je opuštajućih pomagala i to je nešto što već duže vrijeme pokušavamo omogućiti. Elementi su prilično skupi pa nam je za njihovu nabavu bio potreban jedan ovakav projekt. – kazala je Iva Klarić iz Plavog cvijeta – udruge koja je ovim projektom dobila nešto manje od devet tisuća eura i, samim time, je imala puno prostora za nabavu jako kvalitetne opreme.
Koristi od projekta imali su i korisnici i zdravstvena ustanova iz susjedstva.
- Upoznali smo se preko Saveza udruga za autizam Hrvatske koji su nam Udrugu Plavi cvijet i preporučili kao partnera za prekograničnu suradnju. U udrugama koje se bave autizmom prepoznali smo naše partnere jer u BiH, za razliku od Hrvatske, ta svjesnost o autizmu nije na zadovoljavajućoj razini. Prepoznali smo da bismo i mi u tom smislu mogli puno naučiti od slavonskobrodske Udruge, a ujedno da i jedni i drugi imamo neku korist u vidu građevinskih radova odnosno drugog dijela projekta. Zdravstvenu statistiku je u BiH vrlo teško voditi jer imate jedanaest ministarstava zdravstva, jedanaest zavoda za zdravstveno osiguranje ili javno zdravstvo,… i svi oni imaju različite statistike. Do prije šest godina u Sarajevu je bio jedan Centar koji se bavio djecom s poremećajima spektra autizma koji je, nažalost, smrću prof. Zupčevića prestao djelovati tako da su te obitelji prepuštene same sebi. Kod nas se po pitanju edukacije o autizmu ne radi apsolutno ništa i zato smo danas u Slavonskom Brodu. Dijagnozu se u BiH postavlja metodom isključivanja – kad se isključi sve drugo, onda ostaje taj autizam, a to ne bi trebalo biti tako. - kazao je pedijatar, neonatolog, Jerko Brzica, ravnatelj Doma zdravlja Grude.
Na ovom susretu u Slavonskom Brodu predstavljen je i plakat „Ja sam tvoj sljedeći pacijent“ vezan za posjetu djece s autizmom liječnicima. Osmislio ga je Savez udruga za autizam Hrvatske s ciljem pružanja podrške medicinskim djelatnicima koji rade s djecom.
Omogućavanje besplatne (jednako dostupne u svakom smislu) i kvalitetne terapije za svu djecu kojoj je ona potrebna - sljedeći je cilj Udruge Plavi cvijet. Vjerujemo kako će im lokalna zajednica u tomu pomoći svom snagom.