1404
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Bilo je dovoljno samo reći da se povodom obilježavanja stoljeća organiziranog planinarenja u Slavonskom Brodu, u nedjelju snima jubilejska fotografija ispred Planinarskog doma Đuro Pilar u Popovićevoj šumici i došlo je puno više planinara od stotinu. Prelijepa slika najmlađih, žireva, koje uspješno već nekoliko godina motivira nastavnik i predsjednik brodskog Planinarskog društva Siniša Damjančić, prenoseći svoju ljubav prema boravku u prirodi na učenike, pa oni u najboljim godinama kojih je trenutno u Društvu najviše i koji mogu potegnuti nebu pod oblake, ali našli su se tu i brojni planinarski veterani koji su utkali brojna desetljeća u održavanje ovog Društva, među najstarijima u Hrvatskoj.
Najbrojniju organizaciju od čak 526 članova, zabilježili su brodski planinari 1984. godine pa nije ni čudo što su baš tada, gotovo pola stoljeća od prvotne ideje, na Pljuskari postavljeni temelji za brvnaru.
A osim dobre volje i ljubavi, jer je za većinu planinara dan u susretu s prirodom (i sobom) najveća radost, značajan je i njihov doprinos održavanju objekata. Pa tako i spomenutog Planinarskog doma, mjesta gdje se proteklih sedamdeset godina planinari okupljaju jednom tjedno na sastanku, a onda i nedjeljom prije kretanja na neku destinaciju.
A on je doista bogat i respektabilan. Od 1924. godine kada je osnovana planinarska organizacija „Dilj gora“ može se reći da je s godinama sve čvršća i stabilnija. Godinu dana nakon osnivanja, društvo je brojalo 22 člana, a organizirani su zanimljivi izleti na obližnju Pljuskaru, Vidovo brdo, Psunj, Lipovicu pa i puno udaljenije Julijske i Kamniške Alpe, Jahorinu.
Od tada pa do danas, za svakog pravog planinara nedjelja je izgubljen dan ako nije proveden u prirodi. Tako je bilo i jučer, uz izniman zadatak - bilježenje jubilejske fotografije, na kojoj se našlo 120 glava.
Najbrojniju organizaciju od čak 526 članova, zabilježili su brodski planinari 1984. godine pa nije ni čudo što su baš tada, gotovo pola stoljeća od prvotne ideje, na Pljuskari postavljeni temelji za brvnaru. Na žalost, ona tada nije sagrađena, a tek 1999. godine samoprijegornim radom tad već nekih novih brodskih planinara, niknula je planinarska kućica s terasom. U znak davnih sjećanja na mnoge bivše planinare koji su utkali svoje želje i dobre ideje za život u skladu s prirodom, prije nekoliko godina, neki veterani, ali i brojni novi, mlađi planinari, obnovili su s istim entuzijazmom krov planinarske kuće na Pljuskari koja je namijenjena svim dobronamjernim ljudima, gljivarima, šetačima, zaljubljenicima u prirodu,... Nedaleko od kuće na sjeveroistočnoj strani nalazi se Veliki slap, a pedesetak metara iznad njega je i Mali slap. Kanjon Pljuskara počinje oko jedan kilometar uzvodno iznad ovih slapova. Na lijevom dijelu, nalazi se izvor pitke vode nazvan „izvor života“ no tu je niz zanimljivosti poput okamina i fosila Panonskog mora, školjkaša, koralja, ježinaca, puževa,… nekadašnjih „stanovnika“ Panonskog mora od prije 15 -17 milijuna godina. Na Pljuskari je naime najbogatije nalazište okamina ježinaca u kontinentalnoj Hrvatskoj, a njezini kanjoni značajan su geološko-paleontološki lokalitet. Prelijepi su vidikovci u svako doba godine.
I to sve zahvaljujući organiziranom planinarenju PD Dilj gora, koje nakon dužeg razdoblja ponovo okuplja sve veći broj mladih i trenutno broji oko 250 članova, spremnih čuvati davno započetu ideju o važnosti susreta s planinom i njezinom ljepotom, ali i o važnosti čuvanja i održavanja planinarskih objekata kao i poučavanja mlađih o značaju volonterskog rada, međusobnog pomaganja, čuvanja prirode od devastacije,… potičući ih da postanu bolji ljudi. Unatoč problemima i nedaćama, kada je prekidan rad, dva puta zbog ratnih zbivanja, sudeći i prema današnjim brojnim aktivnostima, pred brodskim Planinarskim društvom Dilj gora stoji barem još jedno stoljeće života.
No, sve spomenute i slične akcije zasigurno zaslužuju priznanje i pohvale planinarima koji uvijek mogu poslužiti kao dobar primjer ostalim udrugama. Jesu li ih zaslužili?
Ako mislite da PD Dilj gora, za stogodišnje organizirano planinarenje i sve dobrobiti od toga za tisuće onih koji su se uključivali u rad, zaslužuje nagradu, priznanje Grada Slavonskog Broda, dajte im svoj glas.
Kompletan proces zaštite kanjona Pljuskare i njenih kanjona započet je 2004 godine i ostvaren 2023..to je životno djelo hrvatskog branitelja dragovoljca i invalida Domovinskog rata Ivice Klema. Dakle, trebalo je čak čitavih 19 godina da bi se to ostvarilo i... Prikaži sve postiglo.. Na sreću, Javna ustanova je to odradila i danas imamo zaštićeno područje te kategoriju spomenika prirode. Izvor života nema pitku vodu nego je ona na Bukovcu, zdravstveno ispravna. Područje u segmentu zaštite biološke raznolikosti ide dalje,uočene su neke strogo zaštićene vrste što je naglašeno i odrađeno na javnoj raspravi 12 10 2022 godine, gdje je i usvojeno od strane Ministarstva kao spomenik prirode te predano na upravljanje Javnoj ustanovi.