PUNO, puno puta sam u protekla skoro četiri desetljeća pisala o neobičnim ljudima s kojima sam imala zadovoljstvo pohoditi prelijepe kutke prirode ne samo u Hrvatskoj, nego u Bosni, Sloveniji, Slovačkoj, Austriji,… i rekla bih da sam se među njima uvijek osjećala sigurno i ugodno, a unatoč fizičkom naporu i umoru, vrlo često sam bila nasmijana do suza ili raspjevana do promuklosti… Da, to je moguće samo među onima koji odašilju pozitivne vibracije, koji su dobronamjerni, koji osim prirode čuvaju i paze na ljude i životinje, na sve iskonsko,… vrijedno brige i pažnje. To su već cijelo stoljeće planinari slavonskobrodskog Planinarskog društva Dilj gora, koji cijele ove godine bilježe vrijednu obljetnicu, stoljeće planinarstva u Slavonskom Brodu.
Pohodeći Alpe, Tatre ili redom hrvatske planine (od kojih je meni najdraži Velebit), oduševljena proživljenim, vraćala bih se godinama na posao puna energije, entuzijazma i posebice priče o tome gdje smo bili, što smo vidjeli, o bliskim susretima s poskokom, o najmirisnijem čaju od majčine dušice i vrijeska, o pjesmi i smijehu,…
Dosad je već nizom aktivnosti predstavljen rad ove vrijedne Udruge, između ostalog promovirana je i monografija, ispunjena brojnim slikama i tekstovima, pružajući uvid u samo mali dio svih postignuća brodskih ljubitelja prirode, ujedno svjedočanstva o razvoju planinarstva u ovome gradu. Mnogima je vjerojatno neobična činjenica što je u ravnoj Slavoniji davne 1924., nakon zagrebačke planinarske organizacije, na poticaj uglednog Brođanina, prof. dr. Đure Pilara, osnovana podružnica u Slavonskom Brodu. Najzaslužniji za konkretno osnivanje podružnice bio je ljekarnik Eugen Šrepel kojega je ljubav prema prirodi i planinarstvu po Alpama opčinila za vrijeme studija u Beču. Tako je 25. srpnja 1924. godine održana osnivačka skupština brodske podružnice HPD, a prvi predsjednik je naravno bio Eugen Šrepel.
I ne samo da je prije stoljeća rođeno, nego i danas brodsko Planinarsko društvo „Dilj gora“ (za razliku od mnogih koja su u međuvremenu utemeljena i ugašena) živi i napreduje s novim generacijama. To potvrđuje i popriličan broj (preko 300) uglavnom mlađih članova koji nastavljaju davno započetu tradiciju, ljubavi prema prirodi, druženju, uređenju staza, planinarskih objekata,… zbog čega zaslužuju čestitke.
Hodalo se, doduše, brodskim brdima i prije formalnog osnivanja organizacije, jer uvijek je u ovome Gradu bilo onih koji su znali cijeniti vrijednost čiste prirode i kretanja, što i danas uz liječnike preporučuju raznorazni promicatelji zdravog načina života. I prije Prvog svjetskog rata privlačila ih je Pljuskara (pa i danas najčešća destinacija pogotovo vremešnijih planinara), Sovsko jezero (ostaci Panonskog mora). O pravom pothvatu za nekadašnje prilike, s tri konjske zaprege koje su vozile izletnike kroz sela od Podvinja do Matković Male, nakon čega su pješačili do Sovskog jezera, pisao je davne 1886.godine Ignjat Brlić.
Pohodeći Alpe, Tatre ili redom hrvatske planine (od kojih je meni najdraži Velebit), oduševljena proživljenim, vraćala bih se godinama na posao puna energije, entuzijazma i posebice priče o tome gdje smo bili, što smo vidjeli, o bliskim susretima s poskokom, o najmirisnijem čaju od majčine dušice i vrijeska, o pjesmi i smijehu,… No, osim komentara kako je to lijepo i pokazivanja volje za uključivanje u planinarsko društvo, mogli su se čuti i drugačiji komentari, kako je „to društvo u kojem se samo ždere, pije, pjeva i švalera“, uglavnom od onih čije se aktivnosti svode na odlazak do pijace, a onda „prevrtanje“ po televizijskim kanalima i serijama. Naravno, svatko ima pravo na svoje mišljenje i odabir što će u životu i na koji način raditi.
Osobno, ostavila sam, za mene neizbrisiv trag u planinama kao i one u mom srcu. Svjedočim o desetljećima prekrasnog druženja, međusobne pomoći kada je nekome teško, podrške i razumijevanja kada na vrhu planine dođe kriza, zajedničkom oduševljavanju predjelima koji su se ukazivali s planinskih grdosija i srce ispunjavali samo ljepotom…
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -