SLAVONSKI BROD - Posljednjih desetak godina u Hrvatskoj se sve više govori o doulama - educiranim i iskusnim profesionalkama koje pružaju kontinuiranu emocionalnu, fizičku i informativnu potporu majkama prije, tijekom i netom nakon poroda.
Hrvatska udruga doula organizator je Temeljne doula obuke te se bavi mentoriranjem, educiranjem i certificiranjem doula u Hrvatskoj. Njihovu su obuku nedavno prošle i tri Brođanke koje će biti prve certificirane doule u svome gradu, nakon što prođu takozvani 'trening' i prikupe iskustva sudjelovanja u tri poroda.
S jednom od njih, 39-godišnjom Ivanom Seletković, majkom dvoje djece, imali smo priliku razgovarati.
- Prva sam doula koja je prisustvovala porodu u slavonskobrodskoj Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević", a u narednim ću mjesecima to imati priliku proživjeti još nekoliko puta jer trenutno radim s jednom trudnicom kojoj je termin u rujnu te drugom koja treba roditi u siječnju. Iskustvo brodskih liječnika i ostalog osoblja bilo je iznimno pozitivno te su me dobro prihvatili, a najsretnija sam što sam uspjela ostvariti onu primarnu svrhu - pretvoriti drugi po redu porod svoje klijentice u pozitivno iskustvo; za razliku od prvog. - za SBplus kazala je Ivana Seletković koja će uskoro biti među prvim slavonskobrodskim certificiranim doulama, a koja svoje usluge već uvelike nudi Brođankama.
Ivana je po zanimanju prvostupnik fizioterapije i već petnaest godina u Srednjoj medicinskoj školi učenicima predaje stručne predmete. Ipak, njezina velika empatičnost, sposobnost da se 'stavi u tuđe cipele', kao i želja da pomogne drugima, nagnali su je da svoju osobnost iskoristi u dodatnom pozivu.
- Nakon što sam drugi put rodila, u meni se probudila želja da se usmjerim prema trudnicama. Dojila sam sina, slušala podcaste i počela se informirati o tomu tko su doule. Odmah sam suprugu rekla „To želim postati!" i on me podržao, nakon što sam mu pojasnila o čemu se uopće radi. U ovom trenutku, nakon pandemije, kod nas u gradu doslovce ne postoji niti jedan sadržaj namijenjen trudnicama i rodiljama. Ranije je barem održavan trudnički tečaj za očeve i majke kao priprema za porod, no sada nema ni toga. Smatram da je to nedopustivo jer je podrška trudnicama i rodiljama iznimno bitna. Zato smatram da u ovom gradu imam prostora i za svoj osobni razvoj kao doula. U Slavonskom Brodu dosad nije bilo niti jedne doule, a sad smo obuku prošle Matea Đaković, Daria Klemenc i ja. Požegu pokriva kolegica Ivanka Leko koje je već certificirana porodna doula, dok smo nas tri 'doule u treningu'. Obuku su nam držale Reka Dezsi iz Budimpešte i Anita Budak, predsjednica Hrvatske udruge doula. Bilo je fantastično. Petnaestak nas iz cijele Hrvatske prošlo je praksu i teoriju, a trenutno u našoj zemlji aktivno djeluje samo dvadesetak doula. - kazala je Ivana.
Svaka doula koja 'preuzme' brigu o trudnici, odriče se dijela svog privatnog života. Sam grčki naziv 'doula' znači „ona koja služi ženi", dakle, 'sluškinja'. I to je u punom smislu tog opisa tako. Svesrdna neosuđujuća podrška temelj je takvog odnosa dviju osoba koje se, uglavnom, ranije nisu poznavale.
- Tko te može bolje razumjeti od žene i usto one koja je prošla to što ti sada prolaziš. Cilj je pružiti emocionalnu i fizičku potporu trudnici prije trudnoće, na porodu i nakon njega. Dakako, svaka se trudnica može odlučiti i na to da doula bude s njom samo u jednom od tih perioda. Isto tako, doule mogu biti i žene koje same nisu rodile i jednako dobro to rade kao i ostale. Primjerice, 'kliknula' sam sa svih petnaest doula koje su sa mnom prošle obuku, mada smo različitih karaktera, neke imaju djecu, a neke ne. Očito, ima nešto što nas povezuje, a to su - vjerujem - pojačana suosjećajnost i obzirnost prema drugima. Mi smo tu da u svemu podržimo trudnicu, da je slušamo, da joj služimo. Ni zbog čega trudnicu nećemo osuđivati, naše je da joj pokažemo ono što ne zna, a želi znati te da joj olakšavamo bilo koji dio iskustva s trudnoćom i porodom kroz koje prolazi. - kazala je Ivana, dodavši kako predanost tom pozivu igra veliku ulogu. Naime, trudnica se od 36. do 42. tjedna trudnoće u potpunosti oslanja na to da joj je doula dostupna 24 sata dnevno. To se smatra svojevrsnim dežurstvom.
- Meni je poziv moje trudnice stigao u 23 sata. Dogovorila sam sve s mužem oko djece i otišla njoj. Fizioterapeut sam po struci pa mi dodir ljudskog tijela nije stran. Masaže, šetnja, vježbe disanja, položaji tijela koji olakšavaju porođajne bolove,.. to je sve ono što sam prolazila s njom kod kuće gdje smo ostale sve do pola pet ujutro kada je ona izrazila želju da krenemo prema bolnici. Doula u takvim situacijama sluša trudnicu pa sam je odvezla u rodilište i za dva i pol sata beba je bila s nama. U drugoj bi situaciji vjerojatno u bolnicu otišla daleko ranije i porod ne bi tekao na tako prirodan način. To je uistinu bilo iskustvo, pamtit ću ga čitav život. Bilo je tu puno emocija. Moja je zadaća da trudnica ima zadovoljavajuće iskustvo poroda i da s poroda nosi pozitivnu priču, čak i onda kad stvari ne idu onako kako smo isplanirali. U ovom svom prvom iskustvu sam tu zadaću i ispunila. - zadovoljno zaključuje Ivana.
Cijena usluge doule ovisi o izabranom 'paketu'. Sve u kompletu - priprema prije poroda, sami porod i postpartum - košta između tri i četiri tisuće kuna. Usporedimo li to s cijenom svega što roditelji danas kupuju svojim mališanima već prije rođenja, radi se uistinu o korektnom iznosu. Hoće li u Slavonskom Brodu i u narednim godinama biti interesa i potrebe za doulama, Ivana će tek saznati. No, od snažne želje da pruži podršku drugim ženama, neće odustati:
„Jako je bitno educirati žene o porodu; pojasniti im što se događa u kojem porođajnom dobu, kako prepoznati faze poroda i kako samoj sebi olakšati to iskustvo. Isto tako, kasnije je, primjerice, bitno pokazati kako dojiti jer to ponekad ne dolazi samo od sebe kako smo zamislili. Bitno je osvijestiti svoje kapacitete, spoznati sposobnost rađanja".
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -