NOVA GRADIŠKA - Senzibilizirati javnost, ukazati na probleme slijepih i slabovidnih osoba, cilj je, između ostalog, obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa. Tim povodom udruge diljem Hrvatske organizirale su niz aktivnosti, među njima i ove godine našla se i novogradiška Udruga slijepih. Kako je za radiong istaknula predsjednica novogradiške Udruge slijepih Manuela Kumić, organizirali su radionice i edukativne igre za učenike gradske Osnovne škole „Mato Lovrak”.
– U posjet su nam došli učenici trećih i četvrtih razreda ove škole kojima smo pokazali i prezentirali rad s didaktičkim igračkama namijenim pomoći i radu sa slabovidnom djecom. Djeca su vidjela elektroničko povećalo, prepoznavač odnosno čitač boja, tehniku hoda s bijelim štapom, sportsku igru goalball i još neke druge tehnike i igre koje smo pokušali djeci prezentirati na što zanimljiviji način i upoznati ih sa životom slijepih i slabovidnih osoba. Djeci je to bilo zabavno i vjerujem da im je to, na neki način bilo učenje kroz igru. Hvala učiteljicama i njihovoj djeci što su došli i podržali rad naše udruge, ali i spoznali kako je živjeti slabovidnim osobama. Možda im i ovo pomogne da od ranog djetinjstva prihvate osobe s invaliditetom – kazala je Manuela Kumić.
Da djeca prihvaćaju različitosti i da im se takve spoznaje nastoje približiti još od školskih dana potvrdila je i učiteljica Ivana Franić Galik:
– Htjela sam ukazati djeci da postoje djeca s problemima. Puno smo puta o tome razgovarali u našoj svakodnevnoj nastavi, ali sve ono što su djeca učila htjela sam i iskustveno pokazati. Vjerujem da su djeca danas kroz ovakav način edukacije i druženja uspjela vidjeti kako je njihovim prijateljima s problemima vida. Tijekom cijelog svoga rada nastojim djeci ukazati da budu empatična, da prihvate druge i različitosti - poručila je Galik.
– Danas smo vidjeli kako slijepi čitaju i pišu. Vjerujem da je slijepim osobama teško zato što ne vide, stoga ću im, u svakom slučaju pomoći. Ako vidim slijepu osobu na ulici ja ću je prihvatiti za ruku i pomoći joj – kazala je Natali Dujić, učenica trećeg a razreda gradske Osnovne škole „Mato Lovrak”.
Na toleranciju i prihvaćanje različitosti uči se od malih nogu. To znamo svi, ali zapravo najviše se djecu tome uči vlastitim primjerom. Ukoliko roditelji i nastavnici sami, kroz svakodnevni život, pokazuju empatiju prema drugačijima znat će to činiti i njihova djeca. Uče li ih jedno, a primjerom rade drugo uspjeh će izostati. Zato dobro promislimo slijedeći puta kada se budemo odlučili ocrniti nekoga samo zato što je - po bilo kojoj osnovi - drugačiji od nas. Djeca nas gledaju i upijaju. A od toga ovisi i u kakvom će svijetu sutra živjeti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -