Slavonskobrodski odjel za Neurologiju godišnje zbrine čak 600 do 700 oboljelih od moždanog udara. Prije pandemije bilo je i do tisuću hospitalizacija.
SLAVONSKI BROD - Prvi petak u veljači rezerviran je za Dan crvenih haljina. Uoči tog nacionalnog Dana borbe protiv moždanog udara kod žena, u Gradskoj je knjižnici sinoć održan niz edukativnih i korisnih predavanja. Okupila su punu dvoranu stručnjaka, nekadašnjih pacijentata, ali i sve one koje zanima nedovoljno prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen moždani udar.
Željka Gavranović / PlusPortal
Događaj je, treću godinu zaredom, organizirao Odjel za neurologiju Opće bolnice 'Dr. Josip Benčević', pod pokroviteljstvom Brodsko-posavske županije, slavonskobrodske Podružnice Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog neurološkog društva. Predavanja su uobličena u tečaj trajne medicinske edukacije za liječnike iz primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, za medicinske sestre i tehničare te sve ostale zainteresirane građane.
Željka Gavranović / PlusPortal
- Moždani udar drugi je razlog smrtnosti u razvijenom svijetu, a prvi je razlog invalidiziranja. Zato se na našoj Neurologiji njime ozbiljno bavimo. Imamo 36 kreveta, osam specijalista, ali i devet specijalizanata, tako da 'nema zime' za naš Odjel. Nažalost, kada su u pitanju pacijenti, na Odjel sve češće zaprimamo mlađe ljude. Često je to zbog ranog početka pušenja. U Slavonskom Brodu imamo jedan i pol moždani udar dnevno. - kazao je doc.dr.sc. Marinko Dikanović, dr.med. s Odjela za neurologiju Opće bolnice u Slavonskom Brodu koja je određene zahvate počela provoditi druga u Hrvatskoj, nakon zagrebačke 'Vinogradske'.
Dan crvenih haljina kao međunarodna javnozdravstvena akcija posvećena je prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti. Cilj kampanje je potaknuti žene da više brinu o svome zdravlju, da se educiraju o simptomima moždanog udara, ali i da rade na prevenciji, s obzirom na to da se većina cerebrovaskularnih bolesti itekako može spriječiti zdravim životnim navikama.
Željka Gavranović / PlusPortal
- U pedeset zemalja u svijetu, unazad dvadeset godina provodi se ova akcija, a kod nas od 2019. godine. Podižemo svijest o liječenju moždanog udara kod žena jer je, u određenoj životnoj dobi, veća smrtnost žena u odnosu na muškarce. Jako je bitno utjecati na ono što možemo promijeniti - pojačana fizička aktivnost, prestanak pušenja,... Dakako, postoje i stvari na koje ne možemo utjecati poput poremećaja srčanog ritma, ateroskleroze, dijabetesa,... No, dobra kontrola tih bolesti također utječe na smanjenje rizika od moždanog udara. Podsjetimo se i na riječ GROM. To su prvi simptomi moždanog udara kada govorimo o zahvaćenosti - govor, ruka, oduzetost, minute. Bitno je brzo pozvati hitnu pomoć odnosno rano prepoznati simptome moždanog udara. Metode liječenja jako su se promijenile posljednjih deset godina. - kazala je Marija Ratković, dr. med. specijalist neurolog, uži spec. neuroimunologije.
Brojke se na slavonskobrodskoj Neurologiji brzo mijenjaju pa je teško procijeniti što je posljednjih godina uzrokovalo pad. Možda je do njega došlo zbog iseljavanja odnosno smanjenja broja stanovnika, a možda je i riječ o pojačanoj brizi i prevenciji.
Željka Gavranović / PlusPortal
- Žene su ugroženije od fatalnih moždanih udara nakon što izađu iz generativne dobi. Prvo treba regulirati šećer, tlak, masnoće, a na hormonalni status i dob ne možemo utjecati. U Hrvatskoj moždani udar godišnje doživi 12 do 13 tisuća ljudi, od čega više žena (sedam do osam tisuća) i puno ih umire ili dođe do velikog invaliditeta. Hrvatska je u sredini po učestalosti moždanog udara. Težnja je dosegnuti zemlje poput Švicarske - sa 40 ljudi na sto tisuća stanovnika. U Bugarskoj, pak, moždani udar doživi 330 osoba na sto tisuća stanovnika. Mi smo na 150. Bilo koja pozitivna promjena ili akcija može doprinijeti poboljšanju. U slavonskobrodskoj bolnici, nakon COVID pandemije imamo oko 600-700 moždanih udara. Prije pandemije bilo je oko tisuću hospitalizacija. Imali smo oko 115 smrtnih slučajeva. Oko 30 posto moždanih udara prolazi bez invaliditeta, jednako toliko kao posljedicu ima invaliditet i jednako toliko ih premine. No, kad umre netko vama blizak, onda je to sto posto. Stoga, želimo spriječiti takve crne brojke. Treba reagirati unutar tri sata od prvih simptoma. Već od trijaže, djelatnici prepoznaju da je riječ o moždanom udaru i poduzimaju hitno liječenje. Tromboliza je pokazala odličan uspjeh i mali broj naših bolesnika odlazi u Osijek na trombektomiju i to funkcionira odlično. - kazala je prim. dr. sc. Lidija Šapina, dr. med. specijalist neurolog, uži spec. epileptologije.
Željka Gavranović / PlusPortal
Svojim dolaskom događaj su podržali brodsko-posavski župan
Danijel Marušić i pročelnik za društvene djelatnosti Grada Slavonskog Broda,
Ivan Holik.
- Svi se moramo više paziti... i žene i muškarci. Zato podupiremo ovakve tribine o zdravlju i doista mi je drago što imamo zdravstvene radnike koji organiziraju ovakve susrete. - poručio je župan Marušić koji je u znak podrške stavio crvenu kravatu.
U njemu svojstvenom duhu promicanja zdravog načina življenja, pročelnik je pozvao na cjelokupnu brigu o zdravlju.
- Treba posebno istaknuti preventivne aktivnosti. Znamo koji su rizični čimbenici - ne samo za moždani udar, nego i za druge bolesti. To su nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje, alkohol,... Sve navedeno može uzrokovati krajnje nepoželjan ishod. Važno je, stoga, prenijeti ovakve poruke javnosti kako bi i muškarci i žene prepoznali pojavnost moždanog udara. - kazao je pročelnik Holik.
ŽVA Vijolice iz Gimnazije Matija Mesić pobrinule su se sinoć za ugodan glazbeni ugođaj.
Željka Gavranović / PlusPortal