5664
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Dva i pol stoljeća staro svetište Svete Petke, u šumi Pribudovac, nedaleko brodskog Vinogorja - nakon dva desetljeća ponovno je oživjelo uz obnovljenu baroknu kapelicu - koju su prije dvije godine uz pomoć nekolicine vjernika uredili brodski planinari. Blagdan Sv.Petke (Paraskeve) – (po novom kalendaru obilježava se 8.kolovoza), okupio je oko 150 vjernika raznih konfesija, a liturgiju je, po prvi put, držao novi brodski paroh Ratko Gatarević.
- Drago mi je da ovo mjesto, posvećeno svetici i čudotvorki sv.Petki, ponovo okuplja sve ljude dobre volje. Pozivam ih da ubuduće dođu i u većem broju, kazao je paroh. Ispod kapelice stotinama godina teče čudotvorni izvor pitke vode koja, prema vjerovanju, ozdravljuje bolesne, liječi nerotkinje, padavicu, izliječuje dječje bolesti... Ispred kapelice i izvora, uzidan je kružni betonirani bazen promjera četiri metra u koji utječe izvorska voda, a iz njega ide u obližnji potok. Voda se pije, vodom se umivaju vjernici, nose je kući… a nekada su hodali kroz bazen, bacali novčiće, dijelove odjeće, ručnike, maramice, smotuljke kose. ..vjerujući u pomoć.
Čudotvornim moćima izvora i Sv.Petke i danas svjedoče neki od hodočasnika. "Ovdje smo kao djeca dolazili više radi zabave nego hodočašća, ali nakon što je moj bolesni brat, poslije kupanja u izvorskoj vodi - prohodao sa pet godina - majka se zavjetovala sv.Petki i tako ovdje dolazimo već 40 godina, svjedoči, katolkinja Kata Karešin. Prisjetila se i obiteljskog slučaja kada su na blagdan sv.Petke radili, a krave im se iz čista mira u staji "napele" i skoro uginule. Prekinuli su s poslom i otišli k svetištu pa je sve završilo dobro. "Na zavjet svetoj Petki nekada su dolazile tisuće ljudi i to pješice. Čak su po nekoliko dana pješačili iz udaljenih krajeva Bosne" potvrđuje Milorad Majstorović, koji je istoj svetici zahvalan što je njegova kćerka davno preživjela trovanje gljivama.
Svetište je namijenjeno svim vjernicima kao i svako drugo, kaže predsjednik brodske udruge liječenih od PTSP-a, Pero Jerković, koji je također došao zapaliti svijeću. Svetoj Petki se također zavjetuje i stoka, što se vidjelo iz nekad priloženih voštanih motiva u obliku životinja. Seljaci iz okolnih sela znali su u toku godine dotjerati bolesnu stoku na svetište i protjerati je kroz bazen ili potok.
Ljudima svih vjeroispovijesti koji su molili za zdravlje, kao zavjet svojoj majci, svetište je oko 1760. godine podigao brodski trgovac Naum Dimović. Od 1929.godine, brodski gradonačelnici dr.Benčević, Jakovina i ing.Pilar založili su se za obnavljanje kapelice, uz koju je tada, prema Pilarovom nacrtu, uzidan ovalni betonski bazen, a u planu je bila i izgradnja planinarske kućice gdje bi se za nevremena mogli skloniti izletnici.
Godinama su planinari i gljivari najčešći posjetitelji ovoga, davno najposjećenijeg izletišta koje je, nažalost, posebice nakon Domovinskog rata, palo u zaborav izletnika, nadležnih službi u Slavonskom Brodu, pa i Turističke zajednice koja ga je potpuno zaboravila unijeti na listu obilaska brodskih i okolnih destinacija. Najvjerojatniji razlog tome bio je potpuno zapušten najglasovitiji ljekoviti izvor brodskog Posavlja i prije petnaestak godina devastirana, a potom do temelja srušena kapelica. Na inicijativu velečasnog Pavla Mađarevića, brodski planinari su obilazeći Gradske službe i nadležne iz pravoslavne crkve prikupili potrebne dozvole , ponešto sredstava i materijala i u desetak radnih akcija uzidali kapelicu, očistili izvor i bazen, prokopali kanal…