AGILNI vijećnik slavonskobrodskog Gradsko vijeća Ivan Rajković (HSS), 24. lipnja, dostavio nam je obimnu dokumentaciju s uvodnim obrazloženjem o rekonstrukciji Gradske tržnice.
Dokumentaciju, i Rajkovićeve primjedbe, uputili smo u Gradsku upravu s molbom neka se očituju, ako je moguće, prije predstojeće sjednice Gradsko vijeća. Dakle, prije četvrtka 30. lipnja. I učini to, u ime Gradske uprave, Damir Klaić, pročelnik Upravnog odjela za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša. Dostavio nam je očitovanje iz kojeg izdvajamo meritum.
Točno je kako je, Generalnim urbanističkim planom (GUP) Slavonskog Broda, definirana izrada detaljnog plana uređenja (DPU) tržnice. Isto tako je točno kako je, raspisivanje urbanističko-arhitektonskog natječaja, uvjetovano, prije donošenja DPU 'Tržnica'.
Ali, točno je i sljedeće - Od Odluke o donošenju DPU tržnice do danas, prošlo je više od dvije godine, a sukladno članku 127. Zakona o prostornom uređenju i građenju, kada prođe više od dvije godine od navedene odluke, nema zapreke rekonstruiranju, unatoč nedonesenom DPU.
Slijedom te zakonske odredbe, Gradskoj upravi je otvorena mogućnost, bez kršenja zakona, politički odlučiti – želi li dva milijuna proračunskih kuna, namijenjenih za rekonstrukciju tržnice, utrošiti u projektnu dokumentaciju (DPU-a za tri hektara površine, infrastrukturne i građevinske objekte itd.) ili pristupiti rekonstrukciji, manjeg, ali najfrekventnijeg, dijela tog prostora. Gradska uprava se odlučila za rekonstrukciju manjeg dijela tog prostora.
Ovu odluku držimo legitimnom kao i mišljenje vijećnika Rajkovića kako je trebalo ići u izradu kompletnog DPU-a i izradu druge dokumentacije. Međutim, ne smatramo korektnim, legitimnu političko-operativnu odluku, proglasiti nezakonitom, iako ona to nije.
Naprosto, smatramo kako je odluka, čije posljedice su svim korisnicima tržnice odmah na usluzi, sukladnija mogućnostima gradskog proračuna, od odluke čije posljedice su, za ovu količinu zahvata, nepotrebno, prethodno financijsko opterećenje.
Iako vijećnici, u Gradsko vijeće, nisu uvijek izabrani temeljem kakvoće njihovih 'projekata', Gradska vijećnica sigurno jeste mjesto gdje se borba vodi oko toga - koji projekt će zaživjeti odmah, koji malo kasnije, a koji kada se promjeni parlamentarna većina. Važno je neka se, u svim slučajevima, odluke donose legitimno i legalno.
.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
mmazurek29.06.2011. u 15:02
Bit ću uporno dosadan te postaviti pitanje koje sam već postavio u nekoliko kolumni: "Je li projektom rekonstrukcije, modernizacije obuhvaćena i odgovarajuća instalacija komunikacijske (i energetske) infrastrukture?". Kako naknadni radovi na postavljanju navedene infrastrukture mogu troškove povećati za više od... Prikaži sve 30%, molim odgovor na ovo pitanje. Imajući na umu video nadzor, napredne sustave naplate i ostalo, rekonstruiramo li tržnicu (i ostale objekte u gradu) za 21. stoljeće ili narodu "podvaljujemo" model iz 1950. gdje će tržnicu i dalje obilaziti dječarci s blokićima u ruci. Takvi tipovi investicija nam ne trebaju, pogotovo uzevši u obzir da uskoro želimo ući u EU i u svemu se prilagoditi modernom svijetu. Ako nemamo novca i svijesti za izvesti stvari kako treba, bolje se ne upuštajmao u posao kojem nismo dorasli. Građenju za danas (kao da je 1950.) ili projektiranju za sutra (neka to sutra bude bar 2000. a ne 2020.)? Kako se tako ne prevarimo kod kupnje službenih automobila pa kupimo neki iz sredine prošlog stoljeća?
-