SLAVONSKI BROD - U ponedjeljak, 2. prosinca, u Državnom arhivu u Slavonskom Brodu, u organizaciji ogranka Matice hrvatske Slavonski Brod i Državnog arhiva, održana je tribina na temu HIV/AIDS –prevencija i liječenje bez stigme i diskriminacije. Najavljujući predavanje doc.dr.sc. Marica Miletić-Medved, dr.med.spec.epidemiologije, dr.sc. Ivan Balen je rekao kako se o HIV/AIDS-u kao novijoj i modernoj bolesti ili pošasti često puno priča, a malo zna, i kako su predavanja na navedenu temu dobar put da svi prošire svoje spoznaje. Predavanje je održano u povodu Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a koji se obilježava 1. prosinca, pa se tako i ove godine proklamira cilj kojim se želi postići nula novih infekcija, nula smrti i nula diskriminacije.
Osobe povećanog rizika su promiskuitetne homoseksualne i heteroseksualne osobe, intravenski narkomani, osobe koje često primaju krv i derivate, seksualni partneri navedenih grupa i djeca HIV pozitivnih majki.
Bolest HIV/AIDS je, prema riječima dr.sc. Miletić-Medved, prvi put opisana 5. lipnja 1981, a javila se kod nekolicine homoseksualaca iz Los Angelesa i New Yorka. HIV je skraćenica za virus humane imunodifecijencije, a HIV pozitivne osobe su one koje ispočetka ne znaju da nose virus, jer je taj virus zapravo bez pravih simptoma. AIDS je skraćenica za Acquired Imunne Deficiency Syndrome. Aquired znači stečeno stanje jer se ono stječe nakon interakcije (zaražavanja) HIV-om, ali to stanje nije nasljedno. Bolest utječe na imuni sustav tj. na specijalizirane stanice koje se nalaze u krvi i koje se bore protiv različitih stranih tijela i mikroorganizama. Od trenutka zaraze HIV-om pa do nastupa AIDS-a može proći i 10-15 godina.Tegobe koje se manifestiraju kod oboljelog su gubitak težine, anoreksija, kronični proljev, malaksalost, povišena temperatura. Kada broj limfocita CD4 padne ispod 400 treba se uvoditi antiretrovirusna terapija kako bi se odgodio nastup infekcije koje prate AIDS. HIV pozitivitet može trajati 11-15 godina. Za sada je ta kronična i progresivna bolest neizlječiva, ali uz metodu antiretrovisne terapije omogućava se dugi život bez velikih tegoba i dostiže se očekivano trajanje života. Bolest zahvaća imunološki sustav, oštećuje limfocite. HIV je retrovirus, napada T limfocite (CD4 stanice) koji su dio imunološkog sustava čovjeka.
Dr.sc. Miletić-Medved je napomenula da je cilj zdravstvenih djelatnika svim mjerama postići da zaražena osoba otkrije svoj status, da zaštiti sebe i svoju okolinu te da se odgodi nastup AIDS-a.
Virus se prenosi spolnim kontaktom, preko zaražene krvi (onečišćenim iglama i špricama kod intravenskih ovisnika), preko posteljice i tijekom rađanja i dojenja od majke na dijete, donacijom zaražene krvi, tkiva i organa. Osobe povećanog rizika su promiskuitetne homoseksualne i heteroseksualne osobe, intravenski narkomani, osobe koje često primaju krv i derivate, seksualni partneri navedenih grupa i djeca HIV pozitivnih majki.
Testiranje je anonimno i besplatno u centrima za savjetovanje i testiranje, a takav centar postoji i u Slavonskom Brodu. U Brodsko-posavskoj županiji je od 1993. do 2013. godine registrirano 26 oboljelih, 21 muškarac i 4 žene, a ove godine je u RH učinjeno 1713 testova kojima je otkriveno 22 HIV pozitivne osobe. Pretpostavlja se da je oboljelih tri do pet puta više jer je broj testiranih među spolno aktivnim stanovništvom manji od 1 posto.
Tijekom predavanja je istaknuto da se HIV razlikuje od AIDS-a (side), jer je AIDS uznapredovali stadij infekcije kada se javljaju određene indikatorske bolesti, točnije njih dvadesetak. AIDS kao globalni javno zdravstveni problem daje nekoliko karakteristika te epidemije. Tako se u zapadnoj Europi prevencija HIV-a treba usmjeriti na populaciju osoba tzv. MSM (muškarci koji imaju seks sa muškarcima), dok se u istočnoj Europi prevencija usmjerava prema intravenoznim ovisnicima i mladima. U subsharskoj Africi je broj oboljelih vrlo visok, pa je tako jedna od 20 odraslih osoba zaražena HIV-om.
Osim opisivanja same bolesti HIV/AIDS, njenog nastanka i vijeka trajanja, dr.sc. Miletić-Medved se dotakla i posljedica koje trpe oboljeli u vidu stigme i diskriminacije kojoj su često izloženi, jer je negativno ponašanje prema oboljelima posljedica nerazumijevanja i neznanja o bolesti, mitova o prijenosu virusa i neodgovornog medijskog praćenja epidemije HIV/AIDS-a. Neki ljudi vjeruju kako je HIV zaslužena kazna za nemoralno ponašanje.
- Stigma je povezana sa produkcijom moći i dominacijom u društvu, te reproducira odnose zasnovane na moći. Ako je struktura društva postavljena na odnosima nejednakosti te ako su norme rigidne, pojedine društvene skupine bit će stigmatizirane, obezvrijeđene i posramljene., što će uvjetovati osjećaj superiornosti u drugim društvenim skupinama.
Strah i zablude utječu na izbjegavanje socijalnih kontakata s HIV pozitivnim osobama jer HIV se ne prenosi poljupcem, grljenjem, rukovanjem, prijateljstvom, razgovorom, igranjem, dijeljenjem iste šalice, radom u istom uredu, uporabom istog toaleta, odlaskom u školu, kupanjem u bazenu, tuširanjem…
-Stigma je povezana sa produkcijom moći i dominacijom u društvu, te reproducira odnose zasnovane na moći. Ako je struktura društva postavljena na odnosima nejednakosti te ako su norme rigidne, pojedine društvene skupine bit će stigmatizirane, obezvrijeđene i posramljene., što će uvjetovati osjećaj superiornosti u drugim društvenim skupinama, naglasila je dr.sc. Miletić-Medved.
Diskriminacija prema oboljelima od HIV/AIDS-a se znala provoditi i kroz uskraćivanje prava na liječenje ili školovanje, a kao rezultat diskriminacije i stigme na individualnoj razini pojavljuje se kod oboljelih osjećaj srama, krivnje i izolacija.
Suzbijanje stigmatizacije i diskriminacije se postiže kroz unapređenje skrbi za oboljele, organiziranjem testiranja u zajednici, uvođenjem i provedbom programa razmjene igala, promicanjem ljudskih prava osoba inficiranih HIV-om…
Na kraju je istaknuto da je nužna podrška šire zajednice, politike, udruga i drugih jer ekonomska kriza i nezaposlenost mogu značajno povećati rizik od širenja HIV/AIDS-a.
U diskusiji, nakon predavanja, istaknut je problem vezan za informiranje okoline, tj. upoznavanje iste sa činjenicom da je netko zaražen, a to se prvenstveno odnosi na partnere, bračne drugove i one koji su najbliži oboljelom, ali zapravo i na cijelu javnost jer postoji opasnost od namjerne ili nenamjerne infekcije od strane HIV pozitivne osobe. Dr. Miletić-Medved je napomenula kako se osobama koje se testiraju jamči anonimnost jer zdravstveni djelatnici nikome ne smiju otkrivati da je osoba zaražena, pa ni supružniku, ali je naglasila kako svaka osoba odgovara za svoje postupke.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -