SLAVONSKI BROD - Ove se godine po trideseti put obilježava Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Ovogodišnji slogan je: „Živi pozitivan život- saznaj svoj HIV status", kojim se poziva na pojačano testiranje na HIV. Zaražene osobe na taj način mogu pristupiti zdravstvenoj skrbi i liječenju, a nezaraženi informacijama o prevenciji zaraze HIV-om. Procjenjuje se da u svijetu postoji više od devet milijuna osoba koje nisu svjesne da su zaražene HIV-om.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo od 1985. do 1. studenog ove godine u Hrvatsko je HIV pozitivno bilo 1618. osoba, od čega 1431 muškarac. Najveći broj HIV pozitivnih je u dobnoj skupini od 30 do 34 godine - njih 299, 267-ero ih je u dobnoj skupini od 35 do 39, 261 od 25 do 29. godina, dok je starijih od 65 godina 63.
U razdoblju od 1986. godine do 1. studenog ove od AIDS-a je u Hrvatskoj obolilo ukupno 519 osoba od čega 462 muškarca i 57 žena, a najveći broj oboljelih je iz dobne skupine od 30 do 39 godina starosti. Inače, samo u ovoj godini u zemlji su, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo HIV pozitivne 72 osobe.
- U Brodsko-posavskoj županiji od 1985. godine imali smo 34 HIV pozitivna, a u ovoj godini dva slučaja što je na razini nekog godišnjeg prosjeka. Ono što je važno istaknuti je da je kod nas u zemlji liječenje zaraze HIV antiretrovirusnom terapijom na razini od 98 posto što je iznimno visok postotak - kazao je dr. Ante Cvitković, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije podsjećajući na Nacionalni program od 2017. do 2021. godine kojim se daje naglasak na prevenciju.
U tom smislu djeluje i Centar za dobrovoljno, anonimno i besplatno testiranje na HIV kojem zainteresirani mogu pristupiti svakoga radnog dana u vremenu od sedam do 15 sati. - U vrijeme obilježavanja Dana borbe protiv AIDS-a, kada su informacije o ovoj bolesti nešto zastupljenije u medijima bilježimo blagi porast osoba koje pristupaju testiranju. Inače, tijekom godine riječ je o manjem broju od otprilike pet osoba mjesečno - ističe dr. Cvitković, napominjući kako dio osoba koje se testiraju u brodskom centru dolazi i iz drugih županija pa čak i susjedne zemlje, dok sigurno i dio ljudi s područja Brodsko-posavske županije testiranje obavlja u drugim gradovima.
Unatoč mnogim predrasudama valja kazati kako se HIV ne prenosi uobičajenim socijalnim kontaktima, hranom, vodom, zrakom i ubodom komaraca ili ostalih insekata. Uobičajeni socijalni kontakti poput rukovanja, grljenja, korištenje zajedničkog pribora za jelo, kada, bazena, zahodskih školjki nisu rizični za prijenos HIV-a. Tri su glavna puta prijenosa HIV-a:
1. izravnim unosom krvi zaražene osobe u organizam nezaražene osobe (kontakt sluznice nezaražene osobe s krvlju, ejakulatom ili vaginalnim sekretom zaražene osobe, upotrebom zajedničkog pribora kod intravenskog davanje opojnih droga, piercing, tetoviranje i manje vjerojatno u zemljama gdje se rutinski vrši testiranje krvi na HIV putem transfuzije krvi ili krvnih pripravaka),
2. nezaštićenim spolnim odnosom sa zaraženom osobom
3. sa zaražene majke na dijete tijekom trudnoće, poroda ili dojenja.
Recentni podaci pokazuju kako homoseksualne muške osobe imaju 19 puta veći rizik HIV infekcije od opće populacije, a transrodne osobe 50 puta veći rizik. Prema podacima UNAIDS preko 50 posto novoinficiranih HIV pozitivnih osoba pripadaju ovim skupinama.
Ono što svakako valja istaknuti je da, ukoliko pripadate rizičnim skupinama, odete u Centar te se anonimno i potpuno besplatno testirate na HIV.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -