1738
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Dolaskom ljeta raste opasnost i od zaraza. U prvom redu salmonele. U Slavonskom Brodu svi se još sjećaju događaja od prije nekoliko godina kada se salmonelom zarazilo više osoba na dva domjenka, kao i slučaja skupine djece koja su slamonelu 'zaradila' jedući sladoled kupljen kod putujećeg sladoledara. A prije svega par mjeseci s polica trgovina povučeno je mljeveno pureće meso poznatog hrvatskog proizvođača. Nažalost, nisu to jedini slučajevi trovanja pa nije naodmet podsjetiti kako se zaštiti.
Salmonela, kažu stručnajci, 'voli' ljeto i vrućinu. Spada u bolest prljavih ruku i moeže se prnijeti kontaktom ili putem slabije termički obrađene hrane gdje preživi. Češća je ljeti upravo što više temperature pogoduju razvoju bakterija i zato, želite li spriječiti zarazu, u tim danim ahranu spremajte u hladnjak.
"Izvori infekcije salomnelom su voda (onečišćena fekalijama), školjke (zbog kontaminirane vode), mlijeko i mliječni proizvodi (zbog neadekvatne pasterizacije, nestručnog rukovanja i sl.), jaja (od zaraženih ptica ili zbog kontaminacija tijekom obrade), ali i meso i mesni proizvodi.
Budući da su kliconoše i bolesnici važan izvor infekcije, ne bi smjeli rukovati hranom i trebaju se strogo pridržavati higijenskih mjera. Za razvoj bolesti kod zdravih ljudi potreban je unos velikog broja bakterija (105 – 108 mikroorganizama) kroz usta. Ljetne temperature pružaju pogodan medij za razmnožavanje bakterija, i to prvenstveno u nedovoljno termički obrađenim mliječnim proizvodima, kolačima, sladoledima itd.
Salmoneloze se klinički manifestiraju kao: gastroenteritis, crijevna groznica i septički sindrom. Gastroenteritis je najčešća manifestacija infekcije uzrokovane salmonelom. Nakon unosa, tijekom 8 – 48 sati se pojave glavobolja, mučnina, proljevi, povraćanje i bolovi u trbuhu uz umjereno povišenu temperaturu.", podsjećaju na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Pri tome su istaknuli kako je ljeti, želimo li proći bez crijevnih infekcija, važno pridržavati se: redovitog i temeljitog pranja ruku toplom vodom i tekućim sapunom, zatim dobro termički obraditi hranu, temeljito prati voće i povrće prije konzumiranja te izbjegavati držanje hrane na sobnoj temperaturi i konzumiranje nepasteriziranog mlijeka kao i higijenski sumnjive površinske vode.