SLAVONSKI BROD - Vijest o sezonskoj infekciji, točnije groznici Zapadnog Nila, koja je prvi put na području naše županije otkrivena prije četiri godine, a i u Hrvatskoj odnosi živote (istina puno manje nego u susjednoj Srbiji) - razlog je što se stariji ljudi, posebice kronični bolesnici, pribojavaju uboda komarca i moguće bolesti..
Na Odjelu infektologije tako je ove godine završio stariji bolesnik iz Divoševaca sa temperaturom koja je trajala preko pet dana no bez težih znakova infekcije središnjeg živčanog sustava, kao i kod bolesnice s područja Slavonskog Broda. Zbog nespecifičnih simptoma doveden je i stariji pacijent s Odjela nefrologije brodske bolnice, no kod svih se radi o blažim oblicima bolesti, kada nema kontinuiranog povećanja temperature niti ostalih težih simptoma.
Prošli tjedan je pak, 29-godišnja žena premještena u zagrebačku Kliniku F.Mihaljević s teškim oblikom upale mozga i kralježnične moždnine premda nije potvrđen uzrok virusa Zapadnog Nila, saznajemo od šefa slavonskobrodskog Odjela infektologije, dr. Ivice Čabraja.
Liječnik navodi kako nema razloga za paniku, jer virus kod 80 posto slučajeva prolazi bez znakova bolesti, a samo se kod malog broja zaraženih razvije teški oblik bolesti kao encefalitis, meningitis, kada pacijenti imaju visoku temperaturu, mogu osjetiti zakočenost vrata, tešku glavobolju, dezorijentirani su, s poremećajem svijesti... Samo jedan takav slučaj zabilježen je u brodskoj bolnici prije četiri godine, no srećom opasni virus je na vrijeme dijagnosticiran i mlađi čovjek je danas živ i zdrav.
Premda su prvi simptomi bolesti slični gripi, nije potrebno odmah dolaziti liječniku, kaže dr.Čabraja. No ukoliko se razvije jaka glavobolja uz uporno povraćanje, ako je čovjek teže pokretan, ako primjeti osip, obavezno se treba javiti liječniku. Ne postoji cjepivo protiv ove bolesti, a u većem su riziku osobe starije od 60 godina i kronični bolesnici (oboljeli od malignih bolesti, dijabetesa, transplantirani bolesnici, bubrežni bolesnici…).
Utješna je pak činjenica što uskoro nastupa hladnije vrijeme kada će nestati komaraca koje je iznimno važno suzbijati od početka njihove pojave i redovito.Virus, kojega prenosi komarac iz roda Culex, prvi puta je otkriven 1937. godine kod žene iz Ugande (područje zapadno od Nila) te je po tome i dobio ime, a unazad dvadesetak godina zabilježene su epidemije diljem svijeta. Kod nas su prvi slučajevi zabilježeni 2012. godine u tri županije istočne Hrvatske. Virus se ne prenosi s čovjeka na čovjeka, ali je moguć prijenos transplantacijom organa, transfuzijom krvi i u trudnoći.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -