673
Prikaza
0
Komentara
OSIJEK - U petak 23. i subotu 24. lipnja, na livadi kod osječke Tvrđe, održan je ReArt festival u organizaciji udruge REART. Svake godine nova tema festivala određuje programsku strukturu, a ovogodišnja je „Put u Nigdjezemsku“. Održane su razne aktivnosti iz područja likovnosti, kazališta i performansa, postavljene su izložbe i intervencije u javnom prostoru uz brojne radionice za djecu.
Kreativni sajam rukotvorina ove godine okupio je čak 25 izlagača, malih poduzetnika i umjetnika koji su imali priliku predstaviti svoj rad široj javnosti, a svaki građanin pozvan je da kupnjom njihovih proizvoda potpomogne stvaralaštvo i poduzetništvo u kulturnoj i umjetničkoj industriji naše regije, pretvarajući Slavoniju u urbano središte. Što se sve nudi, kako izgleda proces izrade i kolike su cijene, donosimo u nastavku.
Mnoštvo izlagača oduševilo je posjetitelje svojom autentičnošću. Među njima se nalazi i studentica geografije, Ana Barišić, koja već četiri godine vrijedno radi na svom malom obrtu Annie Blu u kojemu izrađuje nakit od epoksi smole i nehrđajućeg čelika: „Smolu sam odabrala jer sam tražila materijal koji nije toksičan u zatvorenom prostoru. Svi moji proizvodi izrađeni su ručno, uz vrlo malo strojeva i puno ljubavi.” - govori.
Odjednom radi dva do četiri para nakita, a treba joj tjedan do dva da se materijali dobro osuše, zatim slijedi obrada i poliranje. Ako na njih stavlja i cvijeće, ono se prvo treba prešati. S obzirom na uloženo vrijeme, cijene su prihvatljive i kreću se od 10 do 20 eura. Treba spomenuti i Babaseku, brend inspiriran slavonskim bakama iza kojega stoji Tomislav Livaja koji svoje zanimljive ilustracije pretvara u majice, bedževe, platnene torbe i razglednice po cijenama od 1 do 11 eura.
Ivana Kruljac, nastavnica i voditeljica Studija S, proizvodi ručno rađene dekorativne predmete za dom od ekološkog betona i svijeće od soja voska, inspirirane ljudskim tijelima. Posao je započela izrađujući modele za sebe, a kako su je prijatelji neprestano ispitivali, hobi se ubrzo pretvorio u biznis. Svijećarstvom se bavi tek dvije godine, no već primjećuje da ljudi prepoznaju vrijednost ručnog rada: „Jako sam zadovoljna jer su povratne informacije i više nego pozitivne. Svijeće s ljudskim tijelima su dosta popularne jer se uglavnom kupuju kao pokloni za djevojačke i momačke zabave” - ističe. Cijene se kreću od 2 do 30 eura s time da su mogući i personalizirani modeli.
Valentina Krajček, po struci grafička dizajnerica, izrađuje nešto doista posebno. Inspirirana prirodom i okolišem, koristi isključivo reciklirane eko materijale i pretvara ih u nakit s šumskim motivima. Na njenom se štandu mogu kupiti žirove ogrlice, naušnice od ljuske pistacija te rezbarene avokado koštice i zviždaljke od ljuske oraha. Također se nude dezodoransi od kokosovog i maslinovog ulja, kukuruznog škroba, pčelinjeg voska i eteričnih ulja, a cijene se kreću od 8 do 40 eura.
Studentice osječke Akademije za umjetnost i kulturu, Klaudija Gotal i Karmela Janković, prvi put su predstavile javnosti svoje radove s prve godine diplomskog studija likovne kulture. Na ReArt festivalu izložile su slike napravljene u različitim tehnikama od pastela, tuša i ugljena pa sve do linoreza, bakropisa i ulja na platnu. Većinu tehnika naučile su na Akademiji, a dio i samostalno dok ih najviše inspiriraju pejzaži, složenost prirode i ljudska anatomija. Cijene se kreću od 50 centi do 50 eura za uramljene slike.
Na festivalu se predstavila i Valentina Pop, vlasnica popularnog brenda Moss art koja je tek ove godine otvorila vlastiti obrt. Izradu biljnih terarija vježbala je tri godine, a četvrta je, kaže, bila presudna: „S obzirom na to da već imam redovne kupce kojima se sviđaju moji radovi, odlučila sam pokrenuti paušalni obrt. Inspirira me divlja priroda i šuma, a kada mi ponestane ideja, znam otići na Papuk kako bih točno replicirala kamenje, mahovinu te položaj i kombinacije biljaka u staklenci.” Terariji ne zahtijevaju puno vremena i brige, štoviše, što se manje zalijeva, to je bolje iako je sasvim dovoljno to učiniti jednom u tri mjeseca. Cijene terarija kreću se od 3 do 100 eura, ovisno o veličini.