SLAVONSKI BROD - Kako danas piše Glas Slavonije, četiri slavonske županije - Vukovarsko-srijemska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska i Brodsko-posavska, prema podatcima o BDP-u po stanovniku na temelju pariteta kupovne moći (PPS), svrstavaju se među 2,5 posto najnerazvijenijih ili najlošije rangiranih NUTS 3 regija Europske unije. Samo je deset NUTS 3 regija - osam bugarskih i dvije rumunjske - u cijeloj Europskoj uniji lošije rangirano od naše četiri županije.
Podatke je objavila Hrvatska gospodarska komora u analizi naslova „Razvijenost statističkih regija NUTS 3 razine u Europskoj uniji". Ti porazni podatci nisu neka novost, no jako je loše to što se od 2008. do 2015. godine dodatno pogoršao položaj slavonskih županija.
EU je podijeljen na NUTS regije (francuski: Nomenclature des unités territoriales) radi prikupljanja, razvoja i harmoniziranja europskih regionalnih statistika, socioekonomskih analiza regija i postavljanja okvira EU regionalnih politika.
Čitava je Hrvatska NUTS 1 regija, a podijeljena je na dvije NUTS 2 regije - kontinentalnu i jadransku, što Vlada upravo mijenja, te 21 NUTS 3 regiju koje odgovaraju administrativnoj podjeli na županije.
Obje hrvatske NUTS 2 regije, valja podsjetiti, rangirane su među 15 posto najnerazvijenijih NUTS 2 regija EU-a. kontinentalna Hrvatska nalazila se na 61 posto prosječne razvijenosti EU-a, a jadranska Hrvatska na 57 posto prosječne razvijenosti EU-a. Kontinentalnoj Hrvatskoj prosjek 'diže' Zagreb koji je najrazvijenija hrvatska NUTS 3 regija.
Tako je Zagreb, kao najrazvijenija hrvatska županija, 2008. godine imao 2,9 puta veći BDP po stanovniku po PPS-u od Brodsko-posavske županije koja je bila najlošije rangirana hrvatska županija. Sedam godina poslije, prema podatcima za 2015. godinu, uočljivo je da su hrvatske županije međusobno i u kontekstu EU NUTS 3 regija u nepovoljnijoj situaciji nego što su bile 2008., što je u skladu i s kretanjima BDP-a na nacionalnoj razini. U promatranom su razdoblju razlike među hrvatskim županijama produbljene, odnosno, u 2015. godini najrazvijenija i najmanje razvijena županija ostale su gotovo iste - Brodsko-posavska i Virovitičko-podravska dijele posljednje mjesto, kao 2008. godine, ali je razlika između njih povećana. Tako je 2015. Zagreb bio 3,3 puta razvijeniji od Brodsko-posavske županije.
Neravnomjernim će regionalnim razvojem stanovništvo još intenzivnije početi odlaziti u veće gradove i druge zemlje te će ta iseljena slavonska područja ostaviti praznima i pretvoriti ih u neiskorišteni potencijal koji će, sve je izglednije, u vidu državne poljoprivredne zemlje, preuzeti stranci.
Članak Glasa Slavonije moguće je u cijelosti pročitati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -