2416
Prikaza
2
Komentara
U jeku krize Corone, njemačko je gospodarstvo doživjelo neviđeni pad. Bruto domaći proizvod smanjio se u drugom tromjesečju za 10,1 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, kako je Savezni statistički ured u Wiesbadenu objavio u početnoj procjeni. Bio je to najoštriji pad otkako su počeli tromjesečni proračuni BDP-a 1970. "Sada je to službeno - recesija stoljeća", rekao je ekonomista DekaBank Andreas Scheuerle. Sićušno stvorenje s imenom 160 nanometara Corona učinilo je ono što do sada nisu uspjeli niti sudari na burzi niti šokovi cijena nafte.
Početkom godine ekonomski je proizvod već opao. Kako se najveće europsko gospodarstvo smanjilo za 2,0 posto u prvom tromjesečju zbog pandemije, to je zvanično u recesiji. Ekonomisti govore o tome kada je bruto domaći proizvod pao najmanje dvije četvrtine zaredom.
"To je bio očekivani loš rezultat i - nadam se - zauvijek rekord", kaže glavni ekonomist Uwe Burkert iz LBBW-a. Sada očekuje da će nadoknaditi ostatak godine. Koliko će ona biti jaka ovisi manje o ekonomskoj politici nego o razvoju broja zaraza. "Ali čak i u najboljim slučajevima, bez novog zaključavanja, trebat će nam nekoliko četvrtina da nadoknadimo ovaj gubitak u ekonomskim performansama."
Suprotno tome, državna potrošnja raste
Prema Wiesbadenskim vlastima, izvoz i uvoz robe i usluga značajno su se srušili u drugom tromjesečju, kao i privatna potrošnja potrošača i ulaganja kompanija u opremu poput strojeva. Država je, međutim, tokom krize povećala potrošnju potrošača. Ekonomski je proizvod opao za 11,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Najjači pad do sada u odnosu na isti kvartal prethodne godine dogodio se tijekom globalne ekonomske i financijske krize od minus 7,9 posto u drugom tromjesečju 2009. godine.
Ekonomisti pretpostavljaju da će se gospodarstvo povećati u drugoj polovici godine, pod uvjetom da se broj zaraza ponovno ne poveća značajno. Ograničenja koja su zbog virusa nametnuta gospodarstvu i društvu sve su opuštenija od svibnja. Prema Njemačkom institutu za ekonomska istraživanja (DIW), znakovi su "očito na oporavku". Ali proći će dvije godine prije nego što se nadoknadi povijesni pad ovog proljeća.
Prema Deutsche Bundesbank, niska točka ekonomske aktivnosti trebala je biti već postignuta u travnju. Gospodarski oporavak vjerojatno će se nastaviti u drugoj polovici godine. "Posljednji paket ekonomskih poticaja također će pridonijeti tome", napisali su stručnjaci u posljednjem mjesečnom izvješću. Savezna vlada pokrenula je poticajni paket u ukupnom iznosu od 130 milijardi eura za 2020. i 2021. godinu. Između ostalog, PDV je smanjen za pola godine od 1. srpnja: s 19 na 16 posto i sa 7 na 5 posto. Ovo ima za cilj povećati potrošnju kao važan stup ekonomije.
Najgora recesija od kraja Drugog svjetskog rata?
Prema istraživačima potrošača GfK, prvi efekti se već pokazuju. "Sklonost kupnji vrlo je narasla", rekao je istraživač potrošača Rolf Bürkl kada je predstavio studiju o potrošačkoj klimi za srpanj. "Potrošači očito namjeravaju nastaviti s planiranim većim kupnjama, što će pomoći potrošnji u ovoj godini." Rasplamsalo se i raspoloženje u tvrtkama. Indeks poslovne klime Ifo porastao je treći mjesec zaredom u srpnju.
Unatoč očekivanom oporavku za cijelu godinu, savezna vlada očekuje najgoru recesiju od kraja Drugog svjetskog rata. U posljednje vrijeme pretpostavlja se pad bruto domaćeg proizvoda od 6,3 posto. I druga su predviđanja slično sumorna. U globalnoj ekonomskoj i financijskoj krizi 2009. njemački BDP smanjio se za 5,7 posto.
Posaljimo im nase ekonomiste u pomoc pa ce vidjeti sto je propast.