4494
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - To da zrak koji udišu Brođani nije prve kvalitete znaju već i 'vrapci na grani', a ovih dana za to je stigla i nova potvrda Državnog Hidrometeorološkog zavoda. Uzrok onečišćenja su sumporovodik i lebdeće čestice. I dok za sumporovodik možemo možda kriviti samo i jedino bosansku Rafineriju, za lebdeće čestice, uglavnom, smo sami krivi. Njihova koncentracija u zraku, potvrdila su kontinuirana mjerenja, drastično raste upravo u sezoni grijanja.
Jedan od načina na koji se sami možemo boriti protiv tih visokih koncentracija, jeste i energetska obnova. Grad Slavonski Brod, u sklopu projekata koji se nude, išao je u energetsku obnovu ustanova za koje je dobio odobrenja. tajkoje u posljednjih osam godina samo u obnovu i izgradnju dječjih vrtića i škola uloženo više od 30 milijuna kuna.
U potpuno energetski obnovljenom prostoru ovu su odgojno-obrazovnu godinu započela djeca Dječjeg vrtića "Trnoružica", a u tijeku su radovi na energetskoj obnovi Dječjeg vrtića „Maslačak". Tamo će radnici postaviti toplinsku izolaciju zidova, stropova, podova i krova, zamjenu vanjske stolarije,postavit će solarni kolektorski sustav za podršku sustavu grijanja, izgraditi energetski učinkovit sustav hlađenja, obaviti potrebne radove na kotlovnici te zamijeniti postojeću unutarnju rasvjetu novom.
Grad Slavonski Brod projekt obnove vrtića prijavio je na Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja". Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.011.541,37 kuna, od čega EU sufinanciranje iz Fonda za regionalni razvoj iznosi 551.859,28 kuna.
Završetkom radova na „Maslačku" svi gradski dječji vrtići bit će obnovljeni, a kako je riječ o energetski učinkovitoj obnovi doprinijet će, ne samo uštedama, nego i smanjenju emisije lebdećih čestica.
Iako je svako smanjenje itekako dobro došlo, ipak je to još uvijek nedovoljno da bi se u Slavonskom Brodu značajnije utjecalo na kvalitetu zraka. Da bi se to dogodilo brojna kućanstva trebala bi preći na plinsko grijanje, a u Gradu se događa upravo suprotno. Zbog loše socioekonomske slike sve veći broj kućanstava koja imaju uveden plin, vraća se grijanju na drva. Neki si čak pomažu dovozom ugljena iz Bosne. Znajući za sve to, Grad je nedavno nadležnim institucijama uputio dopis u kojem ih traže "utvrđivanje posebnog statusa građana Slavonskog Broda u nizu javnih natječaja vezanih uz energetsku obnovu".
Uvjereni su u Gradskoj upravi kako bi se na energetsku obnovu stanova i kuća odlučilo puno više građana kada bi se našli u kategoriji onih kojima se iz EU fondova obnova fasada i zamjena starih ložišta na kruta goriva s prirodnim plinom, sufinancira sa 85 do 100 posto ukupnih izdataka. Do sada su ovakvi prijedlozi u Zagrebu odbijani, a kako će biti ovaj puta tek će se vidjeti. Ono što je sigurno je, kako bi na pozitivan ishod, mogli, ali i trebali, svojim zalaganjem i lobiranjem utjecati i Brođani koji se nalaze u samom državnom vrhu. Jer za ovakve stvari su ih, uz ostalo, Brođani i poslali u Zagreb.