1750
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Bez obzira smatrali ga „gnjevom Gospodnjim“, cijenom koju čovjek plaća zbog bahatog odnosa prema prirodi ili naprosto prirodnom nepogodom, na potres nisu imune ni crkve. Naprotiv, kao u pravilu vrlo stari objekti, među prvima su na kojima će uslijed ove, kako pokazuju primjeri iz Turske i Sirije, pojave „apokaliptičnog" potencijala, zidovi popucati, a konstrukcija olabaviti.
A bilo ih je nedavno i u Hrvatskoj, doduše dosta slabijih od spomenutih, ali dovoljnih da posla naprave i u Slavonskom Brodu. Velika crkva ovih je dana iznutra „trobrodna bazilika“ - visoke skele za renoviranje zidova i stropa u gornjoj zoni postavljene su lijevo i desno.
- Mi smo osjetili te potrese ovdje. Velika crkva sanirana je i prije, ali nikad kako treba. Majstori koji su krečili najvjerojatnije su rupe u zidovima samo usput popunili tako da su ta mjesta ponovno napukla, što se često događa na starim građevinama - objasnio je zahvate na crkvenom tavanu Vlatko Mirković, vlasnik jedne slavonskobrodske tvrtke, koja se, između ostalog, bavi i sanacijom sakralnih objekata. Posebna zdanja zahtijevaju isti takav pristup i metode.
- To se vrši posebnim mortovima, karbonskim vlaknima, mrežicom i užadi. Sve su te materijale jako dobro razradili Talijani, razvivši tzv. bunker sustav. Njima se injektiraju spomenute pukotine, pod pritiskom od dva i pol do tri bara tako da budu ispunjene u cijelosti. Svi su na bazi vapna jer su u ovakvim zahvatima, koji se uvijek vrše pod nadzorom konzervatora, to građevinski standardi.
Obnova jedne od najvećih znamenitosti Slavonskog Broda planira se završiti do početka svibnja ove godine, a koštat će blizu četiri milijuna kuna. Iznos u potpunosti pokriva Europska unija iz svog Fonda solidarnosti.