SVAKOM čitatelju vjerojatna je poznata neka tema od općeg interesa o kojoj se redovito raspravlja u medijskom prostoru, ali koja je u praksi neostvariva. Jedna o njih je ideja o uvođenju četverodnevnog radnog tjedna u hrvatsko zakonodavstvo i svijet rada. Kod ove priče redovito ide pozivanje na skandinavsku radnu etiku i primjer dobre prakse neke domaće IT tvrtke, no daleko smo mi od realizacije takve ideje kad se mučimo s učinkovitošću birokracije, produktivnošću gospodarstva i svrhovitošću mnogih (visoko)obrazovanih programa. Još uz sve to imamo silno oporezivanje rada, manjak radnika u brojnim djelatnostima i ozbiljnu ovisnost gospodarstva o turizmu.
Dok na Praznik rada maštamo o što kraćem radnom tjednu uz što veće plaće i zagovaramo radnička prava, u stvarnosti u pojedinim dijelovima Hrvatske imamo probleme sa nezaposlenošću i osam godina nakon završetka recesije.
Naime, podaci Državnog zavoda za statistiku od 29. travnja objavljeni za prvi kvartal 2024. godine govore da je stopa registrirane nezaposlenosti u Republici Hrvatskoj bila 6,2 %, što je gotovo prirodna razina. Međutim, gledajući po županijama stanje je prilično drugačije. Najveću stopu nezaposlenosti imaju Virovitičko-podravska (13,5 %), Osječko-baranjska (12,4 %) i Vukovarsko-srijemska županija (10,8 %). Brodsko-posavska je s 9,8 % na 7. (od 21), a Požeško-slavonska županija s 9,2 % na 8. mjestu. Valja naglasiti da su na 4. i 5. mjestu Šibensko-kninska (10,5 %) i Splitsko-dalmatinska županija (10,4 %) koje tijekom godine imaju izražene oscilacije u stopi nezaposlenosti zbog turističke sezone. Suprotno tome, Varaždinska (2,9 %) i Istarska županija te Grad Zagreb (po 3,0 %) gotovo i nemaju nezaposlenost, čime podsjećaju na neke najrazvijenije regije u Njemačkoj.
Nadalje, kada se promotre podaci o stopi nezaposlenosti žena, tada su regionalne razlike još izraženije. Iako je stopa registrirane nezaposlenosti žena u Republici Hrvatskoj 7,6 %, u Virovitičko-podravskoj (17,5 %), Osječko-baranjskoj (16,3 %) i Vukovarsko-srijemskoj županiji (15,3 %) je znatno viša. Odmah do njih je i Brodsko-posavska sa 14,8 %, dok je Požeško-slavonska županija na 8. mjestu s 11,9 %. Slično kao i za ukupnu stopu nezaposlenosti, i za žene je ona gotovo nepostojeća u Gradu Zagrebu (3,1 %), Istarskoj (3,3 %) i Varaždinskoj županiji (3,4 %).
Prema tome, pogledom na kartu može se jasno uočiti gdje je razvojna os ekonomskog razvoja zemlje, a gdje njezina periferija, odnosno u kojem smjeru dominiraju migracije stanovništva. Osim toga, navodi to i na objašnjenje zašto mnogi mogu naći bolje poslovne prilike i veće plaće u većim gradovima i na obali, poglavito žene. Da ne govorimo o inozemstvu. O tome najbolji svjedoči podatak da je Brodsko-posavska županija u prosjeku imala 20. (od 21) mjesečnu isplaćenu neto plaću po visini (1.063 EUR) u prosincu 2023. godine.
Stoga, povodom Praznika rada političarima svih razinama želimo političku volju kojom će puno brže razvijati poslovnu klimu i pritom smanjivati poreze te druge troškove poslovanja, osobito u Brodsko-posavskoj županiji i ostatku Slavonije. Poslodavcima želimo spremnost na nove investicije i radna mjesta, poput onih u okolici Nove Gradiške i Osijeka, po mogućnosti kvalitetnijih i plaćenijih. Mladima koji planiraju otići ili su otišli iz Slavonije želimo odvažnost da se jednom vrate, udruže s drugima i pokrenu nešto novo; vlastiti posao, koristan projekt ili lokalnu inicijativu. Jedino tako mogući su iskoraci prema puno većem blagostanju istoka Hrvatske i zemlje općenito, a onda će možda biti i poneki slobodan dan više.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina02.05.2024. u 07:03
Tih 3,0% nezaposlenih u navedene dvije zupanije ustvari se nikad nece zaposliti jer je to zanemariva brojka ljudi koji su na birou jer im se ne da raditi. Stvarni podatak je da tamo nema nezaposlenih....samo odite i pogledajte kakve dobre... Prikaži svee aute voze mladi i koliko isti ti mladi grade kuca i ne trebaju im gradska zemljista i stanovi.
-
babycream01.05.2024. u 21:48
Prije dva tjedna neuki puk je imao šansu donekle riješiti svoj problem sa plaćama ali oni to očito ne žele. Njima je zadovoljština to što imamo kandidata za europarlament. To je prava sreća!!! Strah me je i pretpostaviti kolika je medijalna plaća!?
-
Barakaš04.05.2024. u 06:57
Ne razrješje se problem radnika toliko na izborima, koliko povećanjem efikasnosti rada. Kod nas se jednostavno ne radi dovoljno i ne radi kvalitetno. Sad je baš vrijeme da svatko tko želi i zna raditi, može zaraditi.
-
-
rub0101.05.2024. u 11:40
Pravi način iskorištavanja neradnog dana pokazali su dečki iz jugoistočne Azije igrajući nogomet na pomoćnom igralištu nk Budainka- Kolonija ( Nepalci, Indijci, Filipinci... - nazvao bih ih Škuri boys - neka se ne ljute, ali ako ostanu kod nas moglo... Prikaži sve bi biti kandidata i za naše Vatrene). Bravo dečki! Nadam se da ćete i vi dobiti veću plaću.
-
JohnDoe01.05.2024. u 12:43
Nogomet je najveća budalaština koju je ljudski um izmislio.Služi da vam namjerno odvraća pažnju dok vam političari (oduvijek) kroje sudbinu i kradu sve živo.
-
-