638
Prikaza
1
Komentar
OSIJEK - „Nećemo patrijarhat, želimo ravnopravnost!” orilo se jučer, 8. ožujka, na Trgu Ante Starčevića u Osijeku. Međunarodni dan žena službeno je obilježen drugim Noćnim osječkim maršem, energičnim mimohodom sve do Parka Kralja Držislava uz Zle bubnjare i poznatu techno DJ-icu Insolate. Nekoliko stotina Osječana i Osječanki okupilo se noseći transparente i zahtijevajući promjenu, a pročitan je i fiktivni unutarnji monolog Mihaele Berak. Mladu 21-godišnju studenticu o kojoj smo ranije pisali, u rujnu je ubio policajac Marko Smažil, no unatoč brojnim prosvjedima, osječka policija i dalje se brani šutnjom.
„Ove godine izlazimo čak tri puta na izbore i želimo osvijestiti žene da izađu na izbore i glasaju za pravu opciju jer jedino tako mogu mijenjati javne politike za poboljšanje svojih ženskih prava.” - naglasila je Natalija Havelka, izvršna direktorica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava. S njom se složila i Mirna Šostarko iz inicijative istaknuvši kako se u današnjem društvu ženski glas neprestano nastoji utišati. „Sve je više rodne neravnopravnosti, ne samo na nacionalnoj razini, već i u Osijeku. Pregledavale smo transparente s drugih prosvjeda unazad nekoliko godina i parole su gotovo iste što ukazuje da se stvari jako, jako sporo mijenjaju. Ne stajemo samo na maršu. Poslije marša idemo u kampanju i prema vodećim hrvatskim političkim strankama da osvijestimo i njih o brojnim neravnopravnostima.” - dodaje.
Potičući žene da pronađu svoj glas, inicijativa Noćni osječki marš zalaže se za jednakost i prije svega, rodnu ravnopravnost bazirajući se na područje rodno uvjetovanog nasilja, rada i zapošljavanja, obrazovanja, medija i reproduktivnog zdravlja. Doista, žene se danas nose s brojnim izazovima, od nižih plaća u odnosu na muškarce, do niže prosječne mirovine. Nimalo ne pomažu ni duboko ukorijenjenje rodne uloge koje usmjeravaju žene prema slabije plaćenim zanimanjima i većoj odgovornosti za obiteljske obveze, a tu su i porodiljni dopusti te bolovanje zbog djece ili roditelja što značajno utječe na njihovu ekonomsku neovisnost, ali i mirovinu.
Unatoč statistikama koje pokazuju da poduzeća s direktoricama ostvaruju veće dobiti, žene i dalje čine manjinu u upravljačkim strukturama, što je dokaz da je promjena i više no potrebna. Upravo zato, sukladno statistikama i istraživanjima, inicijativa se bori za slobodu i sigurnost žena. Zahtijevaju izradu novog Nacionalnog plana zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, jednake mogućnosti za ekonomsku neovisnost, pravo na pristupačan zdravstveni sustav i medicinski pobačaj te promoviranje ravnopravnosti u obrazovanju i medijima, ali i mnoge druge stavke koje će poboljšati položaj žena diljem Hrvatske.
Neformalnu inicijativu Noćni marš Osijek čine Centar za mir nenasilje i ljudska prava, Dkolektiv organizacija za društveni razvoj, Nansen dijalog centar, Neformalna inicijativa mladih Mladforma, PLANTaža, Udruga Adela - udruga za ženska ljudska prava i promicanje demokracije i Udruga Generator.