2621
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nema boljeg učenja i svladanog gradiva od onog koje smo usvojili kroz praktičan rad. Shvatili su to odavna, još puno prije obrazovne reforme, u slavonskobrodskoj Poljoprivrednoj školi "Matija Antun Reljković", koja je zbog svega toga i dobila laskavu titulu mentora hrvatskim centrima izvrsnosti iz oblasti poljoprivrede.
Učenje od polja do stola, zaokruženom ciklusu proizvodnje protkanom agroturizmom ono je što ovu školu izdvaja od drugih i zbog čega je dobitnikom brojnih nagrada. Posebice ih raduju one koje osvajaju članovi školske učeničke zadruge Tkanica.
Riječ je o zadruzi u kojoj učenici, zajedno s profesorima, planiraju proizvodnju, rade na plasmanu proizvoda, prodaju ih u trgovini učeničke zadruge ili putem interneta, izlažu, odlaze na sajmove. "Rad u zadrugi bitan jer učimo od profesora sve o proizvodnji i plasmanu, odnosima na tržištu" - slažu se učenici koji i ove godine sudjeluju na Katarinskom sajmu.
Primijetite li potpuno eko štand na kojem su police od recikliranih kašeta, čaj spremljen u papirnate vrećice, božićni ukrasi izrađeni od prirodnih materijala, a uz njih stoji 'djevojka' obučena u komušinu - znat ćete da ste došli pred štand koji je djelo učenika ove škole. I sve tamo, od proizvoda do ukrasa, napravili su svojim rukama, uz pomoć i smjernice profesora.
- Izložili smo čajeve aromatičnih biljaka, naše starije proizvode poput pekmeza i džemova od šljiva, jabuka i kupina, zatim smo ove godine predstavili svoj novi proizvod bučino ulje i brašno te sjemenke. Kako nam se bliže blagdani izradili smo od gline ukrase za Božić te adventske vijence koje smo napravili od grančica i biljaka prikupljenih u školskom vrtu. Ništa ovdje nije proizvedeno tvornički, nego je sve rezultat rada ruku učenika, a što se tiče hrane ona je ekološki proizvedena od onoga što uzgajamo u našim vrtovima, opet na ekološki način - ponosno je kazala predstavnica učenika Vedrana Senjak koja pohađa 3b razred ove brodske srednje škole.
Posebnu pozornost posjetitelja plijeni djevojka obučena u komušinu. - Za nju smo na sajmu u Đakovu odnijeli nagradu na što smo posebno ponosni. Njome smo zapravo željeli pokazati kako sve može biti ekološki i lijepo čak i u odjevnom dijelu - kazala je Vedrana dodajući da su Djevojku učenici obukli u listove kukuruza koji je rastao u njihovom vrtu. Uložili su puno rada, truda, vremena, ali i ljubavi u slaganje suknje koja plijeni pozornost.
Baš kao i cijeli štand koji odiše nadom da dok je djece koja imaju interesa i dok je ovakve škola koja u njima to zanimanje zna probuditi na pravi način i valjano ih usmjeriti - ima nade i za opstanak Slavonije. Ako ništa drugo zbog toga su ove godine možda mogli dobiti nagradu za svoj štand. No, nisu tužni što ih je mimoišla. Uživaju u sajmovanju i pozivaju Vas da ih posjetite. Vaša kupovina kod njih poticaj im je kako to za što se školuju ima budućnosti. Pa svaku kunu koju ostavite na štandu SŠ "M.A.Reljković", zapravo ste, na svojevrstan način, uložili u bolju budućnost ovoga slavonskog kraja, njegove tradicije i ljepote.