SLAVONSKI BROD / BROD (BiH) - Daniel Marčetić, novinar bosanskobrodskog portala EBrod, razgovarao je proteklih dana s Pavom Dujakom, predsjednikom Upravnog odbora Saveza za povratak izbjeglih i raseljenih Bosanske Posavine.
Taj je Savez utemeljen kao nevladina i neprofitna organizacija - udruga građana, s ciljem djelovanja na provedbi društveno-korisnih projekata i programa od značaja za sve građane, osobito za žrtve rata, raseljene osobe i izbjeglice i njihov održiv povratak na prijeratna prebivališta, suživot, razvijanje filantropije u zajednici i uspostave trajnog mira u Bosni i Hercegovini.
Kako je značajan broj građana iz Bosanske Posavine, u jeku rata i nakon njega, doselio na područje Slavonskog Broda, zanimalo nas je što se u susjednoj nam državi poduzima vezano za povratak stanovništva u opustošeni kraj.
Savez se usmjerio na djelovanje kroz poljoprivredu pa je nedavno u Donjim Kolibama podigao nasad borovnica, a njegovi članovi i sami imaju privatne nasade aronije i drugih plodova.
- Razvijamo svoje povratničke zajednice i odlučili smo se na nešto drugačije. Na području Općine Brod poljoprivreda je neiskorišten resurs u razvojne svrhe, a na tržištu vlada veliki interes za prirodno uzgojenim voćem i povrćem. Opredijelili smo se da, uz uzgoj voćki koje nisu tipične za ovaj kraj, ponudimo i preradu tog voća. Tako imamo pogon za preradu voća i povrća koji služi ljudima s ovog područja. Tko ima viškove, može ih pretvoriti u sokove, a postoji i mogućnost izrade ajvara, paradajz sosa i sličnih proizvoda. - kazuje Pavo Dujak.
No, na tome ne planiraju stati.
- S poslovnim partnerom iz dijaspore razvijamo brend kojeg ćemo uskoro zaštititi, a zove se 'Plodovi Posavine' ili '2P'. To bi trebao biti registrirani poslovni subjekt koji bi obavljao ovo što mi sada radimo kao dio socijalnog poduzetništva u okviru Saveza. - kazao je Dujak.
Na područje Općine Brod, zajedno sa svojim suradnicima, donio je netipičnu američku borovnicu.
Kako otkriva Agroklub, prema sjevernoameričkim iskustvima, uzgoj tih plodova moguć je posvuda - od sjeverno-kanadske tundre do meksičkih pustinja - ali, američke borovnice (Vaccinium corymbosum) izrazito su 'kiseloljubive' (acidofilne) biljke sa skromnim zahtjevima prema mineralnim hranjivima, a najbolje uspijevaju na humusnim, prozračnim i izrazito kiselim tlima uz pH vrijednost 3,5 do 5,2 (optimalno 4,3 do 4,8).
Borovnice vole veći sadržaj humusa u laganijim tlima (5 posto), zahtijevaju stalnu i dostatnu vlagu, ali i izbjegavanje zemljišta sa stajaćim vodama ili visokom razinom podzemnih voda. Zbog tako specifičnih zahtjeva, uzgoj američkih borovnica u intenzivnim nasadima ili pojedinačnih rodnih grmova uz okućnice predstavlja pravi izazov. Za uzgoj valja izbjegavati „mrazišta", teška, vlažna i glinasta područja.
- Imamo nasad od tristo komada. Radi se o američkoj borovnici u vrećama i saksijama, a dio je i u zemlji jer trenutno eksperimentiramo kako će se najbolje ponašati. Imam i vlastiti nasad aronije, a dva povratnika također imaju svoje. Naša sušara je kapaciteta tonu i pol, imamo i pogon za proizvodnju sokova od grožđa ili vina. - kazao je Dujak.
Razgovor za EBrod (BiH) u cijelosti je moguće pogledati u priloženom videu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -