3590
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA/BRĐANI - Jako olujno nevrijeme koje je ovoga tjedna zahvatilo i novogradiško područje načinilo je veliku štetu na plastenicima Poljoprivrednog obrta Špehar iz Brđana kod Nove Gradiške. Riječ je o jednom od najvećih plastenika na području Brodsko-posavske županije za hidroponski uzgoj rajčice, površine nešto više od 1 hektara natkrivenog prostora, piše Agroklub.
"Štete su velike, olujni vjetar nam je kompletno uništio foliju na dvije lađe, površine nešto veće od 2000 četvornih metara, te foliju na skladištu za piljevinu i sječku.
Na ostalih deset lađa stradalo je 70 posto krovnih ventilacija za zrak, ili su deformirane ili pomaknute, nisu više u funkciji, a jako su bitne za regulaciju uvjeta u plastenicima.
Nažalost, kako je razbacivao dijelove konstrukcije oni su oštećivali foliju na ostalil lađama plastenika tako da su štete daleko veće, nego što se to čini na prvi pogled. Prema našim prvim procjenama one će se kreteti oko 100.000 eura", kaže Tomislav Špehar kojeg smo zatekli na uništenom krovu jedne lađe.
Sa stručnjacima tvrtke GIS Impro iz Vrbovca procjenjivao učinke elementarne nepogode, kako bi što prije sanirali stanje da bude što manje šteta na nasadu u plastenicima.
Dodao je da ne smiju ništa dirati dok ne dođu procjenitelji dviju osiguravajućih kuća kod kojih su osigurali plastenike.
"Što se tiče folije štete su ogromne, devedesetpostotne, gotovo je sve uništeno. Ono što je od krovnih folija ostalo to su oštetili profili, dijelovi konstrukcije plastenika koje je oluja nosila zrakom i razbacivala, oni su poderali sve folije koje se više ne mogu krpati.
Krovne ventilacije su skoro sve izlomljene. Da bi spasili proizvodnju prvo slijedi nekakva sanacija u najkraćem roku i što hitnija nabavka materijala za kompletni popravak objekata", kaže Ivan Jakopec iz tvrtke GIS Impro iz Vrbovca koja je prije gradila plastenike u Brđanima.
Ugrožena proizvodnja rajčica
Tomislav strahuje da će do potpune sanacije plastenika proći desetak i više dana, jer će se folija i drugi materijal nabavljati u Italiji, a to s radovima koji slijede, može potrajati. U lađama plastenika na kojima je potpuno uništena dvostruka folija dio proizvodnje rajčice mogao bi stradati.
Zanimljivo je da se obitelj Špehar vratila iz Austrije i odlučila se za rad i život u rodnim Brđanima. Prije 13 godina podigli su prvi plastenik sa sedam lađa, 2001. godine drugi sa pet lađa uz financijsku potporu IPARD-a, a prijavili su se i za natječaj za jednu od mjera Programa ruralnog razvoja, jer planiraju graditi i veliki rasadnik vrijedan oko četiri milijuna kuna.
U idealnim uvjetima godišnje mogu proizvesti 450 tona rajčice, za sada imaju sigurno tržište. U plasteniku je zaposleno devetero ljudi.