Stambena zgrada u Slavonskom Brodu predugo je ostala poznata kao 'zgrada bez krova'. Nove kiše donijele su još veće probleme, a stanari su prepušteni na milost i nemilost nebu. Svoju imovinu moraju spašavati sasvim sami - bez obzira na proglašenje elementarne nepogode.
SLAVONSKI BROD - Svanuo je novi dan i novo jutro, a stanari stambene zgrade na adresi Ulica Eugena Kumičića 4 u Slavonskom Brodu i dalje nemaju krov nad glavom. I to doslovno. Odletio je, naime, s olujnim vjetrom 19. srpnja 2023., a nije ponovno izgrađen/montiran ni 43 dana poslije. Zbog toga se jučer poslijepodne zidovima tih stanova slijevala voda.
Tko je kriv? Županija? Grad? Upravitelj? (Su)vlasnici? Izvođač radova? - svatko ima svoju priču.
Nakon objave članka PlusPortala krenula je lavina komentara. Veliki broj njih okomio se na Antuna Bogovića čija tvrtka Đuro Đaković Stan upravlja značajnim brojem zgrada pa i onom u Kumičićevoj ulici koja je jedina na području grada u cijelosti ostala bez krova.
Bez obzira na selidbu u novi prostor koja je još uvijek u tijeku, iz tvrtke Đuro Đaković Stan rano jutros odmah su odgovorili na naš hitni upit te nas pozvali u svoje nove prostorije u Gupčevoj 32. Pripremili su nam i na uvid dali dokumentaciju vezanu za sporni slučaj te 'izlistali' kronologiju događaja koja pokazuje što su sve od 19. srpnja poduzeli vezano za sanaciju.
Kronologija događaja
Foto: Ž.G.
- Nije istina da od 19. srpnja ništa nismo poduzeli. Dapače. Odmah nakon nevemena počelo je čišćenje kako bi se uopće moglo pristupiti zgradi. U međuvremenu je izrađena projektna dokumentacija, potpisan je ugovor, obrađena je šteta, izidani su dimnjaci, pušteni su struja i plin,… Dakle, bilo je previše posla i to nikako nije moglo biti dovršeno ranije. Sa samog krovišta najprije smo odvezli dva kamiona po 20 kubika šute, izmeta golubova, pijeska i drugog otpada. Ako je proglašena elementarna nepogoda, kako je moguće da građani budu tako ostavljeni na vjetrometini i prepušteni samima sebi? Pitam vas - koja tvrtka sama može riješiti takvo saniranje posljedica elementarne nepogode?
Foto: Ž.G.
Gdje je tu pomoć zajednice i ljudi? Ugovor sa izvođačem radova je potpisan, konstrukcija krova je u izradi, sutra će na zgradi postavljati klizače jer je konstrukcija zahtjevna. I u ponedjeljak kreće postavljanje konstrukcije krovišta. I čitavo ovo vrijeme se na stambenoj zgradi radilo. Vidljivo je kolika je priprema bila. - kazao je Antun Bogović, vlasnik i direktor tvrtke Đuro Đaković Stan koji tvrdi kako nitko sanaciju ne bi stigao odraditi prije jer se ništa nije moglo/smjelo raditi bez dozvola i dokumentacije.
Nakon što su obavljeni pripremni radovi - čišćenje krovišta i zidanje dvadeset i jednog dimnjaka - tvrtka Oriometal potpisala je 'Ugovor o radovima sanacije krovišta na stambenoj zgradi' vrijedan 68 tisuća eura. S radovima su počeli prošli tjedan, 22. kolovoza, a imaju rok od 45 radnih dana za završetak istih. Dakle, do kraja listopada iliti tri i pol mjeseca otkako je krov odletio sa zgrade. Izvođač radova, dakle, u ovom slučaju uistinu obavlja i odrađuje ono što je ugovorom dogovoreno.
Sa čišćenjem, zidanjem, sanacijom i postavljanjem novog krova,… a sada i novim oštećenjima od curenja vode, stanari moraju namaknuti sveukupno više od 110 tisuća eura kako bi riješili svoj problem. 'Spasilo' ih je, djelomično, osiguranje koje su redovno plaćali iz pričuve.
Krovište fotografirano 31.8.2023. Novom folijom nastoje zaštititi stanove.
Foto: Ž.G.
Foto: Ž.G.
- Stanari su ogorčeni, sinoć su vladali panika i tjeskoba. Nisu znali što bi, voda je navirala iz stropova. Nažalost, dijelom smo i mi odgovorni za sve što se dogodilo (zgrada od 2017. nema predstavnika stanara i nisu rađeni nikakvi zahvati). Postoji u zgradi dio stanara koji su svoju imovinu bolje zaštitili dok traje čitava ova procedura, stavili su folije. Međutim, ljudi neprestano očekuju da će sve odraditi Đuro Đaković Stan. Moramo razumjeti što znači biti vlasnik, a što upravitelj nečega. Mnogima nisu jasne zakonske postavke i tu smo izgubili puno vremena. U sedam gornjih stanova je strahota. Tu su mirisi, to je vlaga, baš jako ružno. Pitanje je vremena kad će početi žbuka otpadati, pitanje je hoće li biti gljivica. Očekujemo odštetu. Svi koji su podnijeli zahtjeve nadaju se pomoći. No, pitanje kad će i što biti. No, svi se moramo maksimalno brinuti o svojoj imovini. Dosadašnje smo radove plaćali jednim dijelom iz donacija (3.000 eura brodskog privatnika), u naše ime aplicirala sam za pomoć Caritasa Nadbiskupije, a dobili smo za naknadu štete 62 tisuće eura od Croatia osiguranja. Zbog sinoćnje štete uzrokovane curenjem nadamo se dodatnim sredstvima i naknadnim zahtjevima za pomoć. - kazala je Katica Ćorić, predstavnica suvlasnika stambene zgrade u Kumičićevoj ulici koja ima 21 stan i oko 45 stanara.
Katica Ćorić
Foto: Ž.G.
Koliko je dramatično bilo sinoć pokazuje snimka koju su javno objavili stanari na društvenim mrežama kako bi im sugrađani pomogli.
Osiguravajuća kuća svoj je dio već uplatilo, što je naručitelju radova - Đuro Đaković Stanu - olakšalo plaćanje avansa od 38 tisuća eura Oriometalu. No, pitanje je kad će stići ostala sredstva.
- Uskočili smo i pomogli što se tiče čišćenja. Bili su tamo i vatrogasci i vojska. Dalje je sve na tvrtki koja održava zgradu i kojoj se plaća pričuva da uredi taj prostor. Zašto to nisu napravili mjesec i pol dana, to morate pitati njih. U svakom slučaju, mislim da građani imaju pravo na obeštećenje i da je ta tvrtka dužna sanirati sve. Šteta je ogromna, vidjeli ste što se događalo sinoć nakon pljuska. Zidovi su natopljeni, ali vi ne možete to sanirati dok ne pokrijete krov. Nažalost, dolazimo u period kad će kiša padati svaki dan, tako da bi štete mogle biti svakodnevne i, samim time, daleko veće no što se prvotno mislilo. Županija je dobila oko tri milijuna eura za prvu ruku, tako da građani i tamo mogu tražiti pomoć. - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara o ovom problemu.
Protekla 24 sata palo je više od 27 mm kiše u Slavonskom Brodu. Stanare narednih dana, stoga, uistinu može spasiti samo nebo. Krovu koji je u stanju poput njihovog, nažalost, ne može pomoći folija.
Zgrada pod prijetećim nebom 31.8.2023.
Foto: Ž.G.