420
Prikaza
0
Komentara
U vremenu energetske krize, jedna je stavka pri kupnji kućanskih aparata mnogima izbila u prvi plan. Pored cijene i marke, kupci su sa zanimanjem promatrali naljepnicu koja je, zbog europskih regulativa, istaknuta tako da im i ne može promaknuti, a informira o pripadnosti aparata određenom energetskom razredu, odnosno, prevedeno na jezik kupca, koliko će ga rad aparata koštati na, primjerice, godišnjoj razini.
Tih je razreda, kako objašnjava Marko Bišćan za Telegram, od prošle godine, u svim zemljama EU, sedam i označene su slovima od A do G. Kupci se vjerojatno sjećaju oznaka poput A++, kojima su ranije bili označeni najštedljiviji aparati, ali se od takve kategorizacije odustalo zbog stalnog napretka tehnologije i nepraktičnosti da se plusevi stalno „gomilaju“. Zato, upozorava Bišćan, aparat koji je, na primjer, nekada imao oznaku A++, po navedenoj novog kategorizaciji može dopasti u niži, B, C ili D razred, ali je njegova učinkovitost, dakako, ista.
- Kupci i dalje najviše traže A++ proizvode, ali njih više nema. Tada im moram objasniti da zanemare ta slova i gledaju potrošnju. Evo, primjerice, ovaj kombinirani hladnjak (sa zamrzivačem, op. a.) sada je u F razredu, a prije je imao oznaku A s tri plusa. Njegova je potrošnja bila i sada je 198 kilovata na godinu, odnosno isto toliko kuna otprilike (prema dnevnoj tarifi, op. a.). Ali ljudi, kad vide slovo F, negoduju pa ih moram „smirivati“ kako sam objasnio - opisao je svoja iskustva prodavač iz jedne poznate slavonskobrodske trgovine bijelom tehnikom.
Nova je kategorizacija, tvrdi Marko Bišćan, kupcima mnogo jasnija te oni lakše mogu odabrati aparat sukladno svojim potrebama, a istaknut je i QR kod koji kupcu, s mobitelom u ruci, automatski prikaže sve moguće podatke.
Kupca, dakako, zanima i koliko će, odabirom nekog razreda, profitirati odnosno izgubiti. Treba tu uračunati više čimbenika, upozorava Bišćan, objasnivši na primjeru da jedna prosječna četveročlana obitelj, odabirom A umjesto C ili D perilice za rublje, ako je pali nakon 22 h (jeftinija tarifa - 0,6 kuna po kilovatsatu), godišnje uštedi 10 odnosno 36 kuna. Je li to vrijedno da se, u „analizi“ perilice i svojih potreba, dodatno „zamarate“ i njenom energetskom učinkovitošću, procijenite sami.
- Bez obzira koliko te razlike stvarno iznosile, iz prakse vidim da su kupci voljni platiti malo više za aparat iz gornjeg, prvenstveno A razreda - posvjedočio je spomenuti prodavač.
Značajnije se, po ovome parametru, može uštedjeti na većim „gutačima“ struje, kao što su hladnjaci, zamrzivači i bojleri, a svakako da je preporučljivo struju trošiti noću, po nižoj tarifi. Važno je i da je apara ispravan jer, u protivnom, troši više. Detaljnije o „trikovima“ kojima možete sačuvati „kućni proračun“ možete saznati od najvećeg domaćeg distributera električne energije.